Yol filmleri Thelma ve Louise
Macera

Yol Filmleri – Üstü Açık Bir Arabayla Uzaklara Gitmeye Benzeyen 17 Film!

Yol filmleri izlemenin insana iyi gelen bir tarafı var. İyi senaryo, iyi oyunculuklar, iyi sinematografinin verdiği hazzın dışında, başka türlü bir iyi tarafı. Hayatın sağdan soldan sıkıştırdığı, kişinin artık bulunduğu yere sığamadığı zamanlarda, gidilemeyen yolların, varılamayan hedeflerin tesellisini arar gibi usulca yamaçlarına sığındığımız yol filmleri bizi hüzünden sıyırıp cesarete bulayan sihirli bir güce sahipler. Onlar sanki gayretimizi parlatmak için oradalar ve hâlâ hayattayken asla geç olmayacağının ayırdına varıp bir kez daha yaşama koşmamızı sağlıyorlar.

17. Ye, Dua Et, Sev/Eat, Pray, Love

Eat Pray Love
Yol Filmleri – Ye, Dua Et, Sev

IMDB Puanı: 5,8
Yapım Yılı: 2010
Süre: 2 saat 13 dakika

Yaşamını iyileştirmek isteyen Elizabeth (Julia Roberts) artık miadını doldurmuş olan evliliğini sona erdirerek uzun bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta onu, hayatın tadını çıkarmanın yöntemlerini keşfedeceği türlü maceralar beklemektedir.

Ye, Dua Et, Sev hayatının yarısını geride bırakmış yetişkin bir kadının kendini, özgürlüğü ve hazzı yeniden keşfedişinin hikâyesi. Bastığı yerleri okşayarak yürümeyi sevenlerin sakin sakin, usul usul ilerleyen bu filmi fazlasıyla beğeneceğini tahmin ediyorum.

16. Gezgin Pantolon Kardeşliği/The Sisterhood of the Traveling Pants

Gezgin Pantolon Kardeşliği
Yol Filmleri – Gezgin Pantolon Kardeşliği

IMDB Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2005
Süre: 1 saat 59 dakika

Birbirlerinin en yakın arkadaşı olan, on altı yaşındaki dört kız; Bridget (Blake Lively), Lena (Alexis Bledel), Tibby (Amber Tamblyn) ve Carmen (America Ferrera) gittikleri bir mağazada hepsinin üzerine uyan bir kot pantolon keşfederler. Daha önce hiçbiri üstüne tam olarak oturan bir pantolon bulamamışken, bu pantolonun hepsine özel ölçüleri alınarak dikilmiş gibi uyması hayli ilginçtir. Kızlar özel bir anlamı olması gerektiğini düşündükleri bu pantolonu ortaklaşa giymek üzere satın alırlar. Ardından hepsi yaz tatili için kendi yollarına ayrılır.

Gezgin Pantolon Kardeşliği; ders verircesine nutuk atıp insanı ağırlaştırmadan kayda değer bir söylemde bulunmayı başaran, altı doldurulmuş, güzel bir film. Ayakları yere sağlam basan gençlik filmleri izlemek isteyenlere şiddetle öneririm.

15. Kızgın Güneş/Under the Tuscan Sun

Yol filmleri
Yol Filmleri – Kızgın Güneş

IMDB Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2003
Süre: 1 saat 53 dakika

Merkezinde kadınların olduğu filmleri çok seviyorum. Zira bu filmi de sevdim. Ama bir yandan da romantik komedilerde “kadınlar kendilerini ancak hayatlarının aşkını bulduklarında tamamlanmış hissederler” vurgusu yapılmasından inanılmaz rahatsız oluyorum.

Filmin konusu şöyle; ana kahramanımız Frances (Diane Lane) eşinden ayrılıyor ve arkadaşlarının ona bir tatil turu hediye etmesiyle İtalya’ya doğru yola çıkıyor. Daha sonra burada tur kafilesiyle birlikte küçük bir İtalyan kasabasına gidiyor ve üzerinde satılık ilanı olan eski bir evle karşılaşıyor. Bu evde sanki bir şey onu kendine çekiyor; muhtemelen yıkık dökük evi kendine benzetiyor ve onu yenilemek istiyor, kendini de yenileyebilmek için… Frances ufak bir kararsızlıktan sonra evi satın alıyor ve yeni hayatını İtalya’nın bu küçük kasabasında kurmaya başlıyor. Bence bu, yeterince iyi bir hikâye. Tabii bu sırada Frances’in yeni hayatındaki flört girişimlerine de şahit oluyoruz. Elbette bu da iyi. Hayatın rengi. Ama işte Frances kendini bir türlü tamamlanmış hissedemiyor “hayatının aşkını” bulamadığı için… Evet, sonunda birtakım düşüncelerden geçiyor karakterimiz ve herhalde aklî erişkinliğe ulaştı artık diyoruz onun için ama sonra… Elbette bundan sonrasını yazmayacağım. İzleyiniz.

Bu arada eleştirilerim filme karşı olumsuz bir ön yargı oluşturmanıza neden olmasın. Film son derece eğlenceli, keyifli, günlük güneşlik, içinden çiçek böcek taşan bir film. Benim derdim kadınlarla özdeşleştirilen durumlarla. Yoksa film gayet olgun bir senaryoya sahip ve yol filmleri kapsamında değerlendirildiğinde de içinde tutarlı bir devinim barındırdığı için bu konseptin altından  başarılı bir şekilde kalkabiliyor.

14. Kara Bela

Yol filmleri Kara Bela filmi
Yol Filmleri – Kara Bela

IMDB Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2015
Süre: 1 saat 45 dakika

Hayatında hemen hemen hiçbir sıra dışı deneyimden geçmemiş olan Kudret (Cengiz Bozkurt) gördüğü bir rüyadan çok etkilenerek Antep’e doğru yola çıkar. Kahramanımız bu yolculukta başlarında türlü türlü belalar olan insanlarla karşılaşacak ve onları arabasına alarak macerasına yeni boyutlar kazandıracaktır.

Leyla ile Mecnun dizisi ve Bana Masal Anlatma, Yok Böyle Dans filmlerinden tanıdığımız senarist/yönetmen Burak Aksak’ın ikinci uzun metraj filmi olan Kara Bela, Aksak’ın diğer yapımlarından aşina olduğumuz absürd mizahıyla bir kez daha ağız dolusu gülerek keyfimize keyif kattığımız bir yol filmi.

– Nedense yerli yönetmenlerin çektiği yol filmleri bizim için daha ilgi çekici oluyor. Galiba o yollarda kendi insanlarımızla (veya direkt kendimizle) karşılaşmayı sevdiğimizden. Zaten bildiğimiz hikâyelerin ve zaten tanıdığımız kahramanların özgün ve detaycı bakış açılarıyla resmedilmeleri bizi her zaman can evimizden yakalıyor. Bu tarz bir yerli filme Tolga Karaçelik’in “Kelebekler“ini de örnek gösterebilirim. Ancak filmi henüz sonuna dek izleyemediğim için (yarısına kadar izleyebildim, sonra bir şey oldu, ne oldu hatırlamıyorum) yolculuk filmleri temalı bu listede ondan detaylıca bahsedemiyorum.

13. Elveda Berlin/Tschick

Elveda Berlin Filmi
Yol Filmleri – Elveda Berlin

IMDB Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2016
Süre: 1 saat 33 dakika

Varlıklı bir ailenin tek çocuğu olan Maik Klingenberg (Tristan Göbel) annesinin alkol tedavisi görmek için bir rehabilitasyon merkezine yatması ve babasının acil bir iş gezisine (!) çıkmasıyla yaz tatilini evde tek başına geçirmek zorunda kalır. Bu durumdan hiç memnun olmayan Maik oyalanmak için türlü yöntemlere başvurur. Bir süre sonra okulundaki en uyumsuz çocuklardan biri olan Tschick (Anand Batbileg) çalıntı bir arabayla Maik’in kapısına dayanır ve ikili birlikte Romanya’nın Walachei (Almanca “cehennemin dibi” anlamına geliyor) bölgesine doğru yola koyulurlar.

Fatih Akın’ın senaryosunu kendi yazmadığı ender filmlerinden biri olan Elveda Berlin (Yönetmenin filmografisini buradan inceleyebilirsiniz) Wolfgang Herrndorf’un 2010 yılının en çok satan romanı olan Tschick adlı eserinden sinemaya uyarlanmış. Kitabı okumadığım için hakkında fikrim yok ama hikâyenin sinema uyarlamasının gayet akıcı ve eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

12. Yaban/Wild

Yol filmleri - Wild
Yol Filmleri – Yaban

IMDB Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2014
Süre: 1 saat 55 dakika

Çok sevdiğim ve genel olarak yolculuk filmleri izlemeyi seven çoğu seyircinin de çok çook sevdiğini tahmin ettiğim Özgürlük Yolu‘ndan etkilenerek çekildiği bariz olan Yaban filminde, yaşamındaki kötü günleri geride bırakmaya çalışan bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Filmde, kahramanımız Cheryl Strayed (Reese Witherspoon) 1000 kilometre uzunluğundaki bir doğa yürüyüşüne çıkıyor ve bu yürüyüş sırasında geçmişindeki acı olaylarla yüzleşerek bir nevi adımlarını hayat yolunda ilerlemeye doğru da atmış oluyor.

11. Yol/The Road

Yol filmleri listesi
Yol Filmleri – Yol

IMDB Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2009
Süre: 1 saat 51 dakika

Bilinmeyen bir felaket sonrası dünyada; evler yıkılmış, ağaçlar devrilmiş, yaşam adeta kanı çekilmiş gibi tüm rengi ve canlılığını yitirmiştir. Bu atmosferde, hayatta kalan ender insanlardan olan bir baba ve oğlu, daha sıcak iklimler bulma ümidiyle güneye doğru ilerlerler… Onların ilerleyişi sırasında kıyamet sonrası dünyanın nasıl bir yere dönüştüğüne şahitlik ederiz.

Yol biraz yavaş ilerleyen ama bu yavaşlığı sayesinde kıyamet sonrası dünyanın nasıl bir yere dönüştüğünü seyircisine ince detaylarıyla aktarma şansı bulan, başarılı bir bilim kurgu filmi. Filmin olaydan çok duruma odaklanan hikâyesi türünün diğer örneklerine kıyasla daha az hareket içeriyor; o yüzden filmi dram ögelerini aksiyona yeğleyen seyircilerin daha çok beğeneceğini tahmin ediyorum.

10. Thelma ve Louise/Thelma & Louise

Yol filmleri Thelma ve Louise
Yol Filmleri – Thelma ve Louise

IMDB Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1991
Süre: 2 saat 10 dakika

Kendilerini kanatlanmış ve hafif hissedebilecekleri özgür bir hafta sonu için birlikte yola koyulan Thelma (Geena Davis) ve Louise’in (Susan Sarandon) yolculuğu beklenmedik aksilikler yüzünden amacından sapar ve ikili özgür hissetmek için çıktıkları bu yolculukta, hapse girmemek için polisten kaçan iki kanun kaçağına dönüşür.

Yol filmleri veya seyahat filmleri denilince akla ilk gelen örneklerden biri bu türün mihenk taşlarından sayılan Thelma ve Louise‘tir. Kadın hikâyelerine az biraz ilgi duyan herkesin filmi fazlasıyla beğeneceğini düşünüyorum.

9. Sideways 

Sideways Filmi
Yol Filmleri – Sideways

IMDB Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2004
Süre: 2 saat 7 dakika

En büyük hayali yazar olmak olan Miles Raymond (Paul Giamatti) ve onun kısa süre sonra evlenecek olan aktör arkadaşı Jack (Thomas Haden Church) şarap tadımı ile dolu birkaç gün geçirmek üzere Santa Ynez Valley şarap ülkesine doğru yola çıkarlar… Ardından olaylar gelişir.

Sideways bir şiir olsaydı onu Ömer Hayyam yazmış olurdu. Film tepeden tırnağa aşk ve şarapla dolu!

8. Temmuzda/Im Juli

Temmuzda Filmi
Seyahat Filmleri – Temmuzda

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2000
Süre: 1 saat 39 dakika

Temmuzda filmi, Juli (Christiane Paul) adlı güzel kahramanımızın nicedir uzaktan uzağa ilgi duyduğu Daniel’a (Moritz Bleibtreu) bir kehanette bulunmasıyla başlar. Şuna benzer bir şey söyler Juli Daniel’a. “Akşam gideceğin partide üzerinde güneş sembolü olan bir kadınla tanışacaksın. O kadın, senin hayatının aşkı olacak.” Elbette Juli, “güneş sembolü olan kadın”la kendisini kast etmiştir… Ama işte kader, sürprizleri çok sevdiğinden, o akşam partide, Juli ortaya çıkmadan hemen önce Daniel’ın karşısına üzerinde güneş resmi olan bir tişört giyinmiş Melek’i (İdil Üner) çıkartır. Almanya’da yaşayan bir Türk olan Melek, o gece kalabileceği bir yer aramaktadır. Daniel heyecanla Melek’i evine davet eder. İkili geceyi birlikte geçirirler… Daha sonra Melek İstanbul’a gitmek üzere evden çıkar ve hayatının aşkının peşinden gitmesini gerektiğine inanan Daniel da onun peşi sıra yola koyulur…

Fatih Akın imzalı Temmuzda, özellikle yazın, iklim yollara düşmek, kalp âşık olmaya müsaitken izlemeniz gereken harika bir yol filmi.

7. Motosiklet Günlüğü/Diarios de Motocicleta

Yol filmleri
Yol Filmleri – Motosiklet Günlüğü

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2004
Süre: 2 saat 6 dakika

Henüz yirmi üç yaşında bir tıp öğrencisi olan Ernesto Che Guevera ve arkadaşı Alberto Granado birlikte bir motosikletin sırtında Güney Amerika’yı dolaşmaya karar verirler. Amaçları Alberto otuz yaşına girerken bu yolculuğu tamamlayarak bir nevi yirmili yaşlarını kutsamaktır. İki genç, ceplerinde çok az parayla yola koyulurlar. Bu yolculukta hayat görüşlerinin olgunlaşmasını sağlayacak türlü deneyimler yaşayacaklardır.

Küba Devrimi’nin önderlerinden Che Guevera’nın yaşamının bir bölümünü anlatan Motosiklet Günlüğü, Che’nin onu devrimci olmaya taşıyan hayat görüşlerinin nasıl oluştuğunu anlamamızı sağlayan bir yol filmi. Filmin senaryosu Guevara ve Granado’nun tuttuğu günlüklerden yola çıkılarak yazılmış. Dolayısıyla filmde anlatılan olayların tamamı gerçek. (Yani en azından öyle olduğu söyleniyor.)

6. Küçük Gün Işığım/Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine Filmi
Yol Filmleri – Küçük Gün Işığım

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2006
Süre: 1 saat 41 dakika

Hoover ailesi, küçük kızları Olive’i (Abigail Breslin) ülkenin diğer ucunda düzenlenen Little Miss Sunshine yarışmasına götürmek için uzun bir yolculuğa çıkar. Eski bir minibüsün içinde gerçekleşen bu zorlu yolculuk, aile üyelerinin kendi hayatlarında yeni bir noktaya yol almasını sağlayacaktır.

Küçük Gün Işığım aralarındaki tüm uyuşmazlıklara rağmen birbirlerine bağlılıklarını koruyan sevimli bir ailenin hikâyesi. Hoover ailesinin tüm üyeleri kendilerine özgü kusur ve hatalarla dolu. Ama her şeye rağmen bir arada kalmayı becerebiliyorlar. Sanırım aile olmanın en temel gereksinimlerinden biri de bu.

5. Kaptan Fantastik/Captain Fantastic

Kaptan Fantastik Filmi
Yol Filmleri – Kaptan Fantastik

IMDB Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2016
Süre: 1 saat 58 dakika

Leslie (Trin Miller) ve Ben (Viggo Mortensen) çifti, hepsi kendine özgü karakter ve yeteneklere sahip altı çocukları ile birlikte vahşi doğada yaşamlarını sürdürürler. Çocuklarını modern dünyadan uzakta yetiştirmek isteyen karı-koca bu hayallerini başarıyla hayata geçirebilmiştir. Doğa ile iç içe yaşayan ailenin düzeni Leslie hayatını kaybedinceye dek devam eder. Daha sonra Ben ve çocukları, onların bu düzenini bozmak isteyen şartlara karşı zorlu bir mücadeleye girişirler.

Kaptan Fantastik için Amerikalıların Mandıra Filozofu diyebiliriz. Modernitenin getirdiği dayatmalara karşı çıkarak yaşamanın formüllerini yerli filozofumuz Birol Güven‘den sonra, Amerikalı senarist/yönetmen Matt Ross‘dan dinleyelim bir de.

4. The Blues Brothers

Cazcı Kardeşler Filmi
Yol Filmleri – The Blues Brothers

IMDB Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1980
Süre: 2 saat 13 dakika

The Blues Brothers Jake (John Belushi) ve Elwood Blues (Dan Aykroyd) adlı iki müzisyen kardeşin büyüdükleri yetimhaneyi kurtarmak için beş bin dolar bulma;k üzere yollara düşmesini anlatan bir müzikal-komedi filmi. Müzikal tarihinde önemli bir yeri olan ve Blues müziğine bir tür saygı duruşu olarak yorumlayabileceğimiz filmde Aretha Franklin, James Brown, Cab Calloway, Ray Charles ve John Lee Hooker gibi önemli müzisyenler boy gösteriyor.

Filmde müzik, macera ve komedi iç içe geçe. Blues biladerlerin eski müzisyen dostlarını bir araya getirmek için koyuldukları macera, hikâyenin başından sonuna dek hareketli olmasını sağlıyor.

3. Gün Doğmadan/Before Sunrise

Before Sunrise Filmi
Yol Filmleri – Gün Doğmadan

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1995
Süre: 1 saat 41 dakika

Celine (Julie Delpy) ve Jesse (Ethan Hawke) Avrupa şehirleri arasında sefer yapan bir yolcu treninde tanışıp sohbet etmeye başlarlar. İkisi de hayat hakkında geniş düşüncelere sahiptir ve bazen uzlaşıp bazen zıtlaştıkları bu düşüncelerini birbirleriyle paylaşırlarken farkında olmaksızın romantik bir yakınlaşmanın da kapısını aralamış olurlar.

Gün Doğmadan filminin hikâyesi, ardından çekilen Gün Batmadan ve Gece Yarısından Önce filmleriyle devam ediyor. Biz bu üç filmi de yol filmleri başlığı altında değerlendirebiliriz ama serinin ilk filmi Gün Doğmadan‘ın sonunu açık etmemek için diğer filmlerin konularını buraya yazmayacağım.

– Benzer aşk filmleri için ziyaret edebilirsiniz: En Romantik Filmler Listesi – Kalbinize Ferahlık Verecek 60 Film! 

2. Özgürlük Yolu/Into The Wild

Into the Wild
Yol Filmleri – Özgürlük Yolu

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2007
Süre: 2 saat 28 dakika

Üniversite eğitimini tamamlayan Christopher (Emile Hirsch) yaşamına nasıl devam etmesi gerektiği hakkında derin düşünceler içindedir. Anne ve babası ondan kariyeri için iyi bir plan yapmasını bekler ancak Christopher’ın planı kariyer yapmak değil hayatı yaşamak üzerinedir. Etrafındaki kravatlı tutsaklara benzemekten korkan Christopher, modern dünyayı terk etme kararı alır. Kimseye haber vermeden, tek bir sırt çantasıyla yola koyulan genç adamın aklında Alaska’ya gidip orada vahşi doğada yaşamı deneyimlemek vardır.

Elbette tüm yol filmleri ve hatta doğa filmleri arasında en duygulu, en heyecan verici, en samimi ve en gerçek film Özgürlük Yolu’dur. Daha iyisi henüz çekilmedi.

1. Yeşil Rehber/Green Book

Green Book (Yeşil Rehber) Filmi
Yol Filmleri – Yeşil Yol

IMDB Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2018
Süre: 2 saat 10 dakika

Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley (Mahershala Ali), Amerika’nın güney eyaletlerinde gerçekleştireceği konserler sırasında kendisine özel korumalık yapması için Tony Lip (Viggo Mortensen) isimli bir İtalyan ile anlaşır. O yıllarda, Güney Amerika’da ırkçılık halk arasında hayli yaygın bir tutumdur ve Dr. Don Shirley ile Tony Lip 8 hafta sürecek Güney Amerika turları boyunca bu tutumun en bayağı biçimleriyle karşılaşacaklardır.

İyi bir filmden bekleyeceğimiz her şey var Yeşil Rehber’de. İyi bir hikâye, iyi oyunculuklar ve iyi söylem! Filmdeki duygu yoğunluğu, ölçülü olaylar, hareket… Hepsi bir araya geldiğinde o kadar iyi bir bütün oluşturuyor ki… Tüm bu iyilikler onun 91. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Film Oscarı”nı kazanmasını sağladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir