Volver (Dönüş) Filmi
Gerilim/Korku

Ödüllü Gizem Filmleri – Merak İçinde İzleyeceğiniz 12 Esrarengiz Film!

Ödüllü gizem filmleri listesinde, başarıları otoriteler tarafından taçlandırılmış heyecanlı ve sürükleyici gizem filmlerini bulabilirsiniz. İyi okumalar.

Ödüllü Gizem Filmleri Listesi

12. Şüphe/Disturbia

Disturbia (Şüphe) Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri – Şüphe

IMDB Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2007
Süre: 1 saat 45 dakika

Şüphe Filminin Konusu: Babası yaşamını yitirdiğinden beri asabi, uyumsuz bir genç olan Kale (Shia LaBeouf) İspanyolca öğretmenini yumruklayıp bir ay ev hapsine mahkûm olur. Genç adam evde oyalanmanın yollarını ararken, edindiği bir dürbünle komşularını gözetlemeye başlar. Bu gözetlemeler onun için başta sadece eğlence amaçlıdır, ancak bir süre sonra Kale tuhaf komşusu Robert Turner’ın polisler tarafından aranan seri katil olduğundan şüphelenir ve bundan sonra gözlemleri hayati bir önem kazanır.

Kazandığı Ödüllerden Bazıları: Teen Choice En İyi Korku/Gerilim Filmi Ödülü (2007), Teen Choice En İyi Korku/Gerilim Filmi Erkek Oyuncusu Ödülü (2007).

11. Paralel Evren/Coherence

Coherence (Paralel Evren) Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri – Paralel Evren

IMDB Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2013
Süre: 1 saat 29 dakika

Paralel Evren Filminin Konusu: Sekiz kişilik bir arkadaş grubu akşam yemeği için bir araya gelirler. Aralarında eski ve yeni sevgililerin de bulunduğu grupta gergin bir hava hakimken dünyanın çok yakınından bir kuyruklu yıldız geçer ve aynı anda her yerde elektrik kesilir. Davetliler elektrik kesintisi karşısında paniğe kapılıp yardım istemek için mahallede ışıkları yanan tek eve gitmeye karar verirler. Ancak bu eve vardıklarında olaylar beklediklerinden çok daha farklı bir yönde gelişir.

Kazandığı Ödüllerden Bazıları: Sitges Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü (2013), Imagine Film Festivali Bağımsız Ruh En İyi İlk Film Ödülü (2014).

10. Cinayet Gecesi/Fracture

Fracture (Cinayet Gecesi) Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri – Cinayet Gecesi

IMDB Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2007
Süre: 1 saat 53 dakika

Cinayet Gecesi Filminin Konusu: Varlıklı bir adam olan Theodore Crawford (Anthony Hopkins) karısı Jennifer’ın (Embeth Davidtz) polis dedektifi Robert Nunally (Billy Burke) ile ilişkisi olduğunu öğrenir ve aynı günün akşamında, birlikte yaşadıkları evde onu vurur. Olay esnasında dışarıdan silah sesleri duyulunca aralarında Robert Nunally’nin de bulunduğu bir polis ekibi hızlıca eve gelir. Robert karşısında yerde ölü yatan sevgilisini görünce büyük şaşkınlık yaşar ve ardından olaylar gelişmeye başlar.

Kazandığı Ödül: SOCAN Ödülleri En İyi Yerli Uzun Metraj Film Ödülü (2008).

9. Kafesteki Kadın/Kvinden i Buret

Kvinden i Buret (Kafesteki Kadın) Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri – Kafesteki Kadın

IMDB Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2013
Süre: 1 saat 36 dakika

Kafesteki Kadın Filminin Konusu: Geçmişte çözülememiş dosyaları soruşturmakla görevli Q Departmanı’nda beş yıl önce ortadan kaybolan politikacı Merete Lynggaard’ın (Sonja Richter) davası gündeme gelir. Bu zamana dek Merete Lynggaard’ın ortadan kayboluşu şahsın kendini denize attığı varsayımıyla açıklanmış ancak soruşturma kesin bir sonuca bağlanmamıştır. Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas) ve ortağı Esad (Fares Fares) vakayı araştırmaya başlarlar. Ulaştıkları bilgiler onları fazlasıyla şaşırtacaktır.

Kazandığı Ödüllerden Bazıları: Bodil Ödülleri Henning Bahs Ödülü (2014), Zulu Ödülleri En İyi Film Ödülü (2014).

8. Küp/Cube

Cube (Küp) Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri – Küp

IMDB Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1997
Süre: 1 saat 30 dakika

Küp Filminin Konusu: Birbirini hiç tanımayan yedi kişi kendilerini küp olarak tasarlanmış bir yapının içinde bulurlar. Oraya neden ve nasıl geldikleri hakkında hiçbir fikirleri yoktur. Bir şekilde birileri tarafından bu yapının içine atılmışlardır ve şimdi oradan nasıl kurtulacaklarını çözmek zorundalardır. Telaş ve korkuyla etrafı araştırmaya başlayan tutsaklar, içinde sıkıştıkları yapıda etrafa bırakılmış ipuçları olduğunu fark ederler. Bu ipuçlarını çözmek onların küp içinde hareket etmeye başlamalarını sağlar ancak aralarında yaşadıkları çatışmalar ilerleyişlerini kısa sürede sekteye uğratır.

Kazandığı Ödüllerden Bazıları: Toronto Uluslararası Film Festivali En İyi İlk Kanada Filmi Ödülü (1997), Sitges Film Festivali En İyi Film Ödülü (1998).

7. Av Mevsimi

Av Mevsimi Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri – Av Mevsimi

IMDB Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2010
Süre: 2 saat 20 dakika

Av Mevsimi Filminin Konusu: “Avcı” adıyla tanınan emektar polis Ferman (Şener Şen) ve gözü karalığıyla nam salmış “Deli” lakaplı polis İdris (Cem Yılmaz) uzun yıllardır cinayet masasında birlikte görev yapmaktalardır. Aralarına sonradan katılan Hasan ise (Okan Yalabık) daha kendi halinde, yalın, sükunetli bir insandır. Bu üç polis genç bir kızın maktul olduğu bir cinayet davasını ele alırlar. Söz konusu dava üç polisin de hayatında derin izler bırakacaktır.

Kazandığı Ödüllerden Bazıları: 4. Yeşilçam Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (2011), 4. Yeşilçam Ödülleri En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü (2011).

6. Sessiz Bir Yer/A Quiet Place

A Quiet Place (Sessiz Bir Yer) Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri – Sessiz Bir Yer

IMDB Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2018
Süre: 1 saat 30 dakika

Sessiz Bir Yer Filminin Konusu: Takvimler 2020 yılını gösterirken, aşırı duyarlı işitme duyusuna sahip, gürültü yaratan her şeye saldıran birtakım yaratıklar dünyaya egemen olmuş, var olan insan ve hayvanların çoğu taraflarınca yok edilmiştir. Geride kalan ailelerden biri olan üç çocuklu Abbott ailesi çıt bile çıkarmadan yaşamlarını sürdürürken bir gün ailenin en küçük üyesi Beau (Cade Woodward) oyun oynarken gürültüye neden olur ve bu durum aile için geri dönülemez korkunç sonuçlar doğurur.

Kazandığı Ödüllerden Bazıları: Film Eleştirmenleri En İyi Bilim Kurgu/Korku Filmi Ödülü (2018), AACTA Ödülleri Yılın Filmi Ödülü (2019).

5. Dönüş/Volver

Volver (Dönüş) Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri – Dönüş

IMDB Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2006
Süre: 2 saat 1 dakika

Dönüş Filminin Konusu: Raimunda (Penélope Cruz) ve Sole (Lola Dueñas), La Mancha’da küçük bir köy olan Alcanfor de las Infantas’ta yetişmiş, şimdi Madrid’de yaşayan iki kız kardeştir. Anne ve babaları üç yıl önce bir yangında ölmüş, kız kardeşler o günden bugüne tek başlarına yaşam mücadelesi vermiştir. Evli ve bir kız çocuğu annesi olan Raimunda sorumsuz kocasına güç bela dayanırken bir gün kızı ve kocası arasında korkunç bir olay gerçekleşir. Bu olay sonrasında Raimunda kızıyla birlikte kardeşi Sole’un yanına taşınır; Sole ise o sırada anneleri Irene’in (Carmen Maura) hayaletiyle karşılaşmış, bu duruma nasıl tepki vermesi gerektiğini bulmaya çalışmaktadır.

Kazandığı Ödüllerden Bazıları: Gümüş Akbaba Ödülleri En İyi Yabancı Film Ödülü (2007), Cannes Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (2006), Cannes Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü (2006).

4. Kayboluş/Spoorloos

Spoorloos (Kayboluş) Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri – Kayboluş

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1988
Süre: 1 saat 47 dakika

Kayboluş Filminin Konusu: Tatile gitmekte olan iki sevgili Saskia (Johanna ter Steege) ve Rex (Gene Bervoets) bisikletlerini arabalarının tepesine yüklemiş, geçirecekleri yazın ne kadar güzel olacağından bahsederken yolculuk sırasında bir aksilik yaşanır ve aralarında kısa süren bir gerilim oluşur. Sevgililer aralarındaki sorunu çözdükten sonra barışmanın sevinciyle birbirlerine daha sıkı tutunurlar. Bir benzin istasyonunda durduklarında Saskia soğuk bir şeyler almak için markete girer. Rex heyecanla sevgilisinin dönüşünü beklemektedir. Ancak genç kadın aradan dakikalar geçmesine rağmen ortaya çıkmaz ve ardından olaylar gelişir.

Kazandığı Ödüllerden Bazıları: Fantasporto Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü (1990), Mystfest En İyi Senaryo Ödülü (1991).

3. Elly Hakkında/Darbareye Elly

Darbareye Elly (Elly Hakkında) Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri – Elly Hakkında

IMDB Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2009
Süre: 1 saat 59 dakika

Elly Hakkında Filminin Konusu: Eski okul arkadaşları olan bir grup orta sınıf İranlı, hep birlikte tatil yapmak için Hazar Denizi kıyısına giderler. Tatili tertipleyen Sepideh (Gülşifte Ferahani) Almanya’dan kısa süre önce dönen henüz yeni boşanmış arkadaşı Ahmad’le (Shahab Hosseini) tanıştırmak için kızının anaokulu öğretmeni Elly’i (Taraneh Alidoosti) de aralarına davet etmiştir. Ahmad ve Elly hariç hepsi evli ve çocuklu olan arkadaşlar tuttukları evde güzelce vakit geçirirler. Ancak ikinci gün Elly birdenbire ortadan kaybolur ve bu olayla birlikte ortamdaki birtakım sır ve yalanlar açığa çıkmaya başlar.

Kazandığı Ödüllerden Bazıları: Asya Pasifik Film Ödülleri En İyi Senaryo Ödülü (2009), Berlin Uluslararası Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü (2009).

2. Konuş Onunla/Hable Con Ella

Hable Con Ella (Konuş Onunla) Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri – Konuş Onunla

IMDB Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2002
Süre: 1 saat 52 dakika

Konuş Onunla Filminin Konusu: Benigno Martín (Javier Cámara) ve Marco Zuluaga (Darío Grandinetti), Café Müller adlı dans tiyatrosunda yan yana koltuklarda oturup gösteri karşısında aynı yoğun duygulara kapılır ancak birbirleriyle hiç konuşmadan ayrılırlar. Aylar sonra iki adamın yolları Benigno’nun çalıştığı hastanede yeniden kesişir. Benigno burada hasta bakıcı olarak çalışmaktadır ve kişisel bakıcılığını yaptığı komadaki güzel Alicia Roncero’ya (Leonor Watling) delicesine âşıktır. Marco ise boğa güreşçisi olan kız arkadaşı Lydia González (Rosario Flores) güreş sırasında yaralanıp komalık olduğu için oradadır. İki adam tıpkı dans tiyatrosunda olduğu gibi burada da yan yana gelip benzer duyguları paylaşırlar. Bu sırada kader onlara hayatlarını altüst edecek sürprizler hazırlamaktadır.

Kazandığı Ödüllerden Bazıları: En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı (2003), Altın Küre Ödülleri En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü (2003).

1. Tutsak/Prisoners

Prisoners (Tutsak) Filmi
Ödüllü Gizem Filmleri -Tutsak

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2013
Süre: 2 saat 33 dakika

Tutsak Filminin Konusu: Sakin bir banliyöde yaşamakta olan Dover ve Birch aileleri şükran günü yemeği için bir araya gelirler. Huzurlu ve keyifli bir akşam geçirdikleri sırada ailelerin iki küçük kızları ortadan kaybolur. Ebeveynler paniğe kapılıp her yeri arar ancak kızlarını bir türlü bulamazlar. Ardından olay yerine polis gelir ve küçük kızları bulmak için çalışmalar başlar.

Kazandığı Ödüllerden Bazıları: ASCAP Film & TV Ödülleri Top Box Office Filmleri Ödülü (2014), Golden Schmoes Ödülleri Yılın En Büyük Sürprizi Ödülü (2013).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir