Köstebek (The Departed) Filmi
Macera

Heyecanlı Filmler – Olayların Birbirini Kovaladığı 17 Nefes Kesici Film!

Heyecanlı filmler listesinde, gizem, aksiyon, suç, savaş vb. türlerde, olayların birbirini kovaladığı, soluk soluğa izleyeceğiniz filmler yer alıyor. Liste içinde bir tek Özgürlük Savaşı filminin diğerlerine göre daha ağır aksak ilerlediğini söyleyebilirim. Ama onu da anlattığı olay itibariyle (İrlanda Bağımsızlık Savaşı) heyecan verici bulacağınızı tahmin ediyorum. İyi okumalar…

Heyecanlı Filmler Listesi

17. Gün Batarken/After the Sunset

Gün Batarken (After the Sunset) Filmi
Heyecanlı Filmler – Gün Batarken

IMDB Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2004
Süre: 1 saat 37 dakika

Gün Batarken Filminin Konusu: Usta hırsızlar Max Burdett (Pierce Brosnan) ve Lola Cirillo (Salma Hayek) son bir vurgunun ardından emekliye ayrılıp Bahamalar’daki Cennet Adası’na yerleşirler. Artık maddi hiçbir kaygıları bulunmayan çift burada huzurlu ve sakin bir yaşam sürdürmeyi istemektedir. Adada yaşadıkları ilk aylar tam da umdukları gibi geçer. Ancak karşılarına 70 milyon değerinde bir elmasın çıkması onların bu sütliman düzenini değiştirir.

Kişisel Düşünce Notu: Gün Batarken içinden Salma Hayek geçen bir macera filmi. Biliyorsunuz; bir hikâyeye Salma Hayek dahil olduğunda o hikâye baştan aşağı cazibeyle sarmalanır.

16. Pablo Escobar’ı Sevmek/Loving Pablo

Pablo Escobar'ı Sevmek (Loving Pablo) Filmi
Heyecanlı Filmler – Pablo Escobar’ı Sevmek

IMDB Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2017
Süre: 2 saat 3 dakika

Pablo Escobar’ı Sevmek Filminin Konusu: Kolombiyalı ünlü kokain satıcısı Pablo Escobar’ın yaşamını anlatan film, bir dönem Escobar’ın sevgilisi olan gazeteci Virginia Vallejo’nun Loving Pablo, Hating Escobar isimli kitabından sinemaya uyarlandı. Filmde Escobar’ın hayatı iki önemli döneminin altı çizilerek anlatılıyor: Escobar yaptığı işin zirvesindeyken ve tepetaklak olup oradan düşerken…  Zamanımızın en popüler anti-kahramanına bu hikâyede Javier Bardem hayat veriyor; sevgilisi Virginia Vallejo’yu canlandıran isim ise İspanyolların büyüleyici aktristi Penélope Cruz.

15. Pazartesi’ye Ne Oldu/What Happened to Monday

Pazartesi'ye Ne Oldu (What Happened to Monday) Filmi
Heyecanlı Filmler – Pazartesi’ye Ne Oldu

IMDB Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2017
Süre: 2 saat 3 dakika

Pazartesi’ye Ne Oldu Filminin Konusu: 2043 yılında dünyada aşırı nüfus artışı meydana gelmiş, kaynaklar yavaş yavaş tükenmeye başlamıştır. Bu duruma karşı hükümet, Çocuk Tahsis Bürosu’nun tavsiyesi üzerine çok ilginç bir çözüm önerisi ortaya koyar: Artık aileler sadece birer çocuk sahibi olabilecek; ikinci, üçüncü çocuklar durum düzeldiğinde geri getirilmek üzere derin bir uykuya gönderilecektir. Yediz kız kardeşler Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday ve Sunday bu korkunç şartlar altında dünyaya gelir. Kızlar hayatta kalabilmeleri için dedeleri tarafından hepsi tek bir kişiymiş gibi yetiştirilecektir.

Kişisel Düşünce Notu: Film son derece sürükleyici ve ilginç. İnsan bazı sahnelerde mantıksal hatalarla karşılaşıyor ama detayları bağışladığınız takdirde filmi izlediğiniz en ilginç heyecanlı filmler arasında sayacağınızı tahmin ediyorum.

14. Dünya Savaşı Z/World War Z

Dünya Savaşı Z (World War Z) Filmi
Heyecanlı Filmler – Dünya Savaşı Z

IMDB Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2013
Süre: 1 saat 56 dakika

Dünya Savaşı Z Filminin Konusu: Geçmişte Birleşmiş Milletler için çalışan Gerry Lane (Brad Pitt) ve karısı Karin (Mireille Enos) iki kızları ile birlikte Philadelphia trafiğinde ağır aksak ilerlerken kendilerini bir anda korkunç bir zombi saldırısının içinde bulurlar. Bu saldırı -sonradan öğrenecekleri üzere- dünya genelinde gerçekleşmiştir ve durum oldukça vahimdir. Gerry Lane ailesini güvenli bir yere yerleştirmeleri koşuluyla yeniden BM için çalışmaya başlar. Büyük riskler taşıyan zorlu bir görev onu beklemektedir.

Film Hakkında Not: Dünya Savaşı Z Max Brooks’un 2006 yılında yayımlanan World War Z (Türkçeye Zombi Savaşı olarak çevrilmiştir) adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır.

13. Thelma ve Louise/Thelma & Louise

Thelma ve Louise Filmi
Heyecanlı Filmler – Thelma ve Louise

IMDB Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1991
Süre: 2 saat 10 dakika

Thelma ve Louise Filminin Konusu: Hayatlarındaki erkeklerin baskısından bunalan Thelma (Geena Davis) ve Louise (Susan Sarandon) kimsenin onları daraltamayacağı özgür bir hafta sonu için birlikte yola çıkarlar. İki yakın arkadaş beraber güzelce vakit geçirmektedir, ancak biraz soluklanmak için durdukları bir barda işler değişir. Burada bir adam Thelma’ya tecavüz etmeye kalkışır ve Louise Thelma’yı kurtarmak için adamı öldürmek zorunda kalır. Olayları polise açıklarlarsa kendilerine inanılmayacağını düşünen Thelma ve Louise tekrar yola koyulurlar. Artık ikisi de birer kanun kaçağıdır.

Kişisel Düşünce Notu: Thelma ve Louise kadın konulu filmler arasında bir mihenk taşı görevi görüyor; anlattığı hikâye, vurguladığı özgürlük çağrısı ve içinden eksik etmediği hüzün, ona kadınlığın can suyunu vermiş gibi.

12. Gece Hayvanları/Nocturnal Animals

Gece Hayvanları (Nocturnal Animals) Filminin Konusu
Heyecanlı Filmler – Gece Hayvanları

IMDB Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2016
Süre: 1 saat 56 dakika

Gece Hayvanları Filminin Konusu: Sanat galerisi sahibi Susan Morrow (Amy Adams) özel hayatında birtakım sorunlar yaşadığı sırada eski eşi Edward Sheffield’dan (Jake Gyllenhaal) bir posta alır. Uzun yıllar önce ayrıldığı Edward birlikte yaşadıkları geçmişi temize çekebilmek için bir roman yazıp bu romanı Susan’a ithaf etmiştir. Susan postada bulduğu romanı okumaya başlar. Geçmişiyle yaşayacağı büyük bir yüzleşme onu beklemektedir.

Kişisel Düşünce Notu: Heyecanlı filmler listesindeki bence en ürkütücü, en gerilim dozu yüksek film Gece Hayvanları. Filmde işlenen olaylar o kadar tedirgin edici ki insan kendini hikâyenin herhangi bir kahramanıyla özdeşleştirmeye cesaret bile edemiyor.

11. Korku Seansı/The Conjuring

Korku Seansı (The Conjuring) Filmi
Heyecanlı Filmler – Korku Seansı

IMDB Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2013
Süre: 1 saat 52 dakika

Korku Seansı Filminin Konusu: Roger (Ron Livingston) ve Carolyn Perron (Lili Taylor) çifti, kızları Andrea, Nancy, Christine, Cindy ve April’la birlikte, Rhode Island’da yeni satın aldıkları çiftlik evine taşınırlar. Aile üyeleri henüz eve taşındıkları ilk gece paranormal olaylar yaşamaya başlar ve bu durum zaman geçtikçe daha korkutucu bir hal alır. Bir süre sonra Carolyn, doğaüstü olayları araştırmalarıyla tanınan Ed (Patrick Wilson) ve Lorraine Warren (Vera Farmiga) çiftine başvurarak evlerindeki kötücül güçleri defetmelerini ister. Warren çifti başta ailenin durumu büyüttüğünü düşünse de daha sonra karşılaştıkları olaylar onlara durumun dehşet vericiliğini kavratır.

Film Hakkında Not: Filmin hikâyesi dünyaca ünlü hayalet avcıları Ed ve Lorraine Warren’ın gerçekte yaşamış oldukları olaylara dayanıyor.

10. Özgürlük Rüzgârı/The Wind That Shakes the Barley

Özgürlük Rüzgârı Filmi
Heyecanlı Filmler – Özgürlük Rüzgârı

IMDB Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2006
Süre: 2 saat 7 dakika

Özgürlük Rüzgârı Filminin Konusu: İngiltere egemenliğindeki İrlanda’nın bağımsızlık mücadelesini konu alan film o dönem yaşananları Damien O’Donovan (Cillian Murphy) ve Teddy O’Sullivan (Padraic Delaney) kardeşlerin deneyimleri üzerinden anlatıyor. Damien (Cillian Murphy) ve Teddy (Padraic Delaney) İrlanda halkını onlara eziyet eden İngiliz askerlere karşı savunan iki aktif eylemcidir. Amaçları ülkelerini İngiltere’ye bağlı olmaktan kurtarıp kendi özgür iradesine kavuşturmaktır. Bunun için iki yıl boyunca İrlanda halkıyla omuz omuza mücadele ederler. Ancak savaşın sonunda Britanya hükümeti ile imzalanan antlaşma hem kardeşleri ve hem de İrlanda halkını birbirinden ayırır.

Film Hakkında Not: Yönetmen Ken Loach, İrlanda Bağımsızlık Savaşı’nı anlattığı bu filmiyle 59. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazandı.

9. Tam Gaz/Baby Driver

Tam Gaz (Baby Driver) Filminin Konusu
Heyecanlı Filmler – Tam Gaz

IMDB Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2017
Süre: 1 saat 52 dakika

Tam Gaz Filminin Konusu: Baby (Ansel Elgor) suç patronu Doc (Kevin Spacey) için çalışan sıra dışı bir gençtir. Çocukluğunda geçirdiği trafik kazası ona iki şey bırakmıştır: Kulağında daimi bir çınlama ve hıza karşı büyük cesaret. Baby kulağındaki çınlamayı yatıştırmak için sürekli müzik dinler. Cesareti ise onu, görevi hırsızları polislerden kaçırmak olan bir suç şoförü olmaya kadar götürür. Genç adam hızı sever ancak hizmet ettiği şeyden memnun değildir. Bu işte kalmasının tek sebebi, geçmişte onu arabasını çalarken yakalayan patronu Doc’a hâlâ borç ödemesidir.

Kişisel Düşünce Notu: İzlediğim en iyi açılış sahnelerinden biri bu filmdeydi. Tam Gaz heyecanlı filmler başlığının içini hıncahınç dolduran, son derece akıcı bir suç filmi. Tipik hırsız – polis kovalamacası bu filmde geçmişi olan bir karakterle hikâyelendirilmiş ve böylece ortaya türevlerine göre daha derinlikli ve nitelikli bir iş çıkmış. İzlenecek filmler listesine bu tarz heyecanlı filmler eklemek isteyenler bence Tam Gaz‘ı muhakkak değerlendirmeli.

8. Kıyamet Günü/Lo Imposible

Kıyamet Günü (Lo Imposible) Filmi
Heyecanlı Filmler – Kıyamet Günü

IMDB Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2012
Süre: 1 saat 54 dakika

Kıyamet Günü Filminin Konusu: Maria Bennett (Naomi Watts) ve Henry Bennett (Ewan McGregor) çifti üç oğulları ile birlikte Noel tatili için Tayland’a giderler. Tatillerinin üçüncü gününde bölgede büyük bir tsunami gerçekleşir ve bir anda ortalık mahşer yerine döner. İnsanlar ya hayatını kaybetmiş ya da yaralanmış şekilde su akıntısının sırtında sağa sola sürüklenmektedir. Bir süre sonra Maria ve Lucas akıntının içinde birbirlerini bulurlar; o andan itibaren anne – oğulun hayatta kalma mücadelesi başlar.

Film Hakkında Not: Filmin hikâyesi, 26 Aralık 2004’te gerçekleşen Hint Okyanusu tsunamisi sırasında Tayland’da bulunan Belón ailesinin yaşadığı gerçek olaylara dayanıyor.

7. Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang Filmi
Heyecanlı Filmler – Kiss Kiss Bang Bang

IMDB Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2005
Süre: 1 saat 43 dakika

Kiss Kiss Bang Bang Filminin Konusu: Çocukluk hayalleriyle travmaları arasında sıkışıp kalan iki yetişkin Harry (Robert Downey Jr.) ve Harmony (Michelle Monaghan) Los Angeles’ta katıldıkları bir partinin ardından flört etmeye başlarlar. İkili birbirlerine karşı hem sıcak hem temkinlidir. Zamanla aralarında, kişisel çekincelerinden kaynaklı bazı çatışmalar doğar ve birbirlerinden uzaklaşırlar. Ancak yakın çevrelerinde işlenen iki korkunç cinayet onları bir arada kalmaya mecbur edecektir.

Kişisel Düşünce Notu: Kiss Kiss Bang Bang macera ve komedi türlerini güzelce harmanlayan, yalnızca aksiyonla değil aynı zamanda mizahla da dolu bir yapım. Hatta öyle ki heyecanlı filmler listesinde size en çok kahkaha attıracak filmin bu film olduğunu söyleyebilirim.

6. Ocean’s 11/Ocean’s Eleven

Ocean's Eleven Filmi
Heyecanlı Filmler – Ocean’s Eleven

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2001
Süre: 1 saat 56 dakika

Ocean’s Eleven Filminin Konusu: Hapisten yeni çıkan namlı hırsız Danny Ocean (George Clooney) dünyanın gelmiş geçmiş en büyük kumarhane soygununu planlamaktadır. Danny tek bir gecede Las Vegas’ta üç kumarhane soyup ömrünce kendine yetecek bir servet edinmeyi amaçlar . Bunun için işini detaylıca planlar ve her biri işinde profesyonel soyguncularla anlaşıp on bir kişilik bir ekip kurar.

Film Hakkında Not: Filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimlerden bazıları şunlar: George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Andy Garcia, Julia Roberts, Casey Affleck… Adeta yıldızlar geçidi.

5. Kayıp Kız/Gone Girl

Kayıp Kız (Gone Girl) Filmi
Heyecanlı Filmler – Kayıp Kız

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2014
Süre: 2 saat 29 dakika

Kayıp Kız Filminin Konusu: Amy Dunne (Rosamund Pike), eşi Nick Dunne (Ben Affleck) ile beşinci evlilik yıl dönümlerini kutlayacakları gün gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Bu durum kısa sürede basında büyük yankı uyandırır; çünkü Amy, ebeveynlerinin popüler çocuk kitabı serisi İnanılmaz Amy‘nin ilham kaynağıdır. Polis konu hakkında detaylı bir araştırmaya başlar. Bu sırada bütün kuşkular Amy’nin eşi Nick’in üzerinde toplanmıştır.

Kişisel Düşünce Notu: Heyecanlı filmler listesine eklediğim filmler arasında izlerken en çok heyecan duyduğum film bu filmdi. (Ne kadar çok film dedim.) Kayıp Kız‘ı hâlâ her hatırladığımda zekâyı iğne, hayali iplik yapıp ilmik ilmik işlenmiş hikâyesi karşısında büyük heyecan duyuyorum.

4. Sıkıysa Yakala/Catch Me If You Can

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can) Filmi
Heyecanlı Filmler – Sıkıysa Yakala

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2002
Süre: 2 saat 21 dakika

Sıkıysa Yakala Filminin Konusu: Yalnızca iki hafta ders çalışarak baro sınavını geçebilen bir dolandırıcı düşünün. Frank Abagnale Jr. (Leonardo DiCaprio) istese kolayca bir avukat, doktor ya da pilot olabilirdi ama o bunlardan biri olmak yerine zaman zaman hepsinin kılığına girebilmeyi seçti. Şimdi yaptığı işlerle milyon dolarlar kazanıyor ama peşindeki FBI Ajanı Carl Hanratty (Tom Hanks) rahat bir nefes almasına asla izin vermeyecek.

Film Hakkında Not: Sıkıysa Yakala‘nın muhteşem hikâyesi henüz on sekiz – on dokuz yaşlarında adı birçok nitelikli suça karışan Frank Abagnale Jr.’ın gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor.

3. Rezervuar Köpekleri/Reservoir Dogs

Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) Filmi
Heyecanlı Filmler – Rezervuar Köpekleri

IMDB Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1992
Süre: 1 saat 39 dakika

Rezervuar Köpekleri Filminin Konusu: Sekiz hırsız, büyük bir elmas soygunu için Los Angeles’ta bir araya gelir. Mafya patronu Joe Cabot (Lawrence Tierney ) ve oğlu Eddie Cabot (Chris Penn ) işin planlanmasından sorumludur. Bay Sarışın, Bay Mavi, Bay Kahverengi, Bay Turuncu, Bay Pembe ve Bay Beyaz takma adları verilen hırsızlar ise sahada görev alacaklardır. Birbirlerinin gerçek adlarını bilmeyen hırsızlar, soygun sırasında gerçekleşen ani polis baskınıyla dört bir yana dağılırlar. Daha sonra çatışmadan sağ kurtulanlar soygundan sonra buluşmak üzere anlaştıkları yerde bir araya gelir. Burada Bay Pembe’nin içlerinden birinin polisle anlaştığı iddiasını ortaya atması, işleri iyice içinden çıkılmaz bir hale getirecektir.

Kişisel Düşünce Notu: Sohbet akıcılığındaki diyaloglarla zenginleştirilmiş, koşmadan ilerleyen, her anı heyecanlı ve merak uyandırıcı bir film.

2. Köstebek/The Departed

Köstebek (The Departed) Filmi
Heyecanlı Filmler – Köstebek

IMDB Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2006
Süre: 2 saat 31 dakika

Köstebek Filminin Konusu: Massachusetts Eyalet Polisi teşkilatı uzun süredir mafya patronu Frank Costello’nun (Jack Nicholson) peşindedir. Ona ulaşmak için detaylı bir plan yapan teşkilat, Costello’nun örgütünün içine asi polis Billy Costigan’ı (Leonardo DiCaprio) sokar. Bu sırada; Costello’nun, kimsesiz bir çocukken sahip çıktığı Colin Sullivan (Matt Damon) akademiden mezun olup polis teşkilatında hızla yükselmeye başlamıştır. Artık iki taraf da eşit güçlere sahip sayılır; çünkü ikisi de karşı tarafa bir köstebek sokmayı başarmıştır.

Film Hakkında Not: Martin Scorsese imzalı film, 79. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film Kurgusu, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Film kategorilerinde olmak üzere toplam dört dalda Oscar kazanmıştı.

1. Sıkı Dostlar/Goodfellas

Sıkı Dostlar (Goodfellas) Filmi
Heyecanlı Filmler – Sıkı Dostlar

IMDB Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1990
Süre: 2 saat 26 dakika

Sıkı Dostlar Filminin Konusu: Filmde Amerikan-İtalyan bir mafya örgütünün üyelerinin kendi içlerinde yaşadıkları rekabet anlatılıyor. Onların dünyasında hayatta kalmak için ilk şart, güçlü olmak. Ve güçlü olmanın yolu da rakiplerini etkisiz hale getirmekten geçiyor.

Film Hakkında Not: Martin Scorsese imzalı filmde Henry Hill adında bir gangsterin gerçek yaşam öyküsü konu ediliyor. Ne tuhaf heyecanlı filmler listesi gerçek yaşam öykülerine dayanan filmlerle doldu baştan sona. Demek ki insan aklının kurabileceği hiçbir hikâye, hayatın bizim için hazırladıklarından daha heyecan verici değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir