My Girl (Kız Arkadaşım) Filmi
Dram

Hayata Bağlayan Filmler! Yaşama Sımsıkı Sarılmanızı Sağlayacak 13 Film

Hayata bağlayan filmler listesini, sizin için yaşamanın kötü yanları iyi yanlarına ağır bastığında, Kirazın Tadı filminde de değinildiği gibi, dolunaylı geceyi, ırmaktan su içmeyi, o suyla yüzünü yıkamayı, gün batımında güneşin sarısını ve kırmızısını, kirazların ve dutların lezzetli tatlarını hatırlamak için; gülen çocukların, her rengi doğurabilen gökyüzünün ve her daim yeni bir günün aydınlanacağını hatırlamak için başvurabileceğiniz eski bir tanıdık yüzü olarak düşünebilirsiniz. İstiyorum ki hayat, kimseye bir bilinmezi tercih ettirecek kadar zorlaşmasın. Tutunacak muhakkak ki bir dal var bu dünya ağacında.

Hayata Bağlayan Filmler Listesi

13. Ye, Dua Et, Sev/Eat, Pray, Love

Eat, Pray, Love (Ye, Dua Et, Sev) Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – Ye, Dua Et, Sev

IMDB Puanı: 5,8
Yapım Yılı: 2010
Süre: 2 saat 13 dakika

Ye, Dua Et, Sev Filminin Konusu: Yaşamının gidişatından memnun olmayan Elizabeth (Julia Roberts) artık içine sığamadığı evliliğini sona erdirerek uzun bir yolculuğa çıkar. Genç kadının bu yolculuğun sonunda nereye varacağına dair hiçbir fikri yoktur. Ancak artık hayatında bir şeylerin değişmesi gerektiğini bilmektedir ve kendini bu bilincin rüzgârına bırakarak varması gereken noktaya durak durak ilerlemeye başlar.

Kişisel Düşünce Notu: Ye, Dua Et, Sev bir gün hepimizin gerçekleştirmek istediği o her şeyi bırakıp alıp başını gitme, hayata yeniden başlama, yapabileceğin diğer şeyleri keşfetme -şimdiye kadar yaptıklarından farklı olarak-, kendi sınırlarını bulma ya da sınırsızlığını ve tüm bunların toplamında, aynı anda hem dünyaya hem kendi içine doğru uzun bir yolculuk yapma fikrini işleyen oldukça samimi, hayat dolu bir film.

Ben kendi adıma filmi ortalama IMDB puanına rağmen gayet içi dolu olarak değerlendiriyorum ve çok eleştirilen hafif durağan anlatımının da genel kanının aksine filme -seyirciye hikâyede yer verilen detayların sindirme şansı tanıdığı için- bir eksi değil artı olarak yansıdığını düşünüyorum.

12. Kumsal/The Beach

The Beach (Kumsal) Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – Kumsal

IMDB Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2000
Süre: 1 saat 59 dakika

Kumsal Filminin Konusu: Amerikalı bir maceraperest olan Richard (Leonardo DiCaprio) toplumun onun ruhunu çürüttüğünü düşünmekte ve bunun için kendine herkesinkinden farklı bir yaşam biçimi aramaktadır. Richard bu arayış için Tayland’da bulunduğu sırada, onunla aynı otelde kalan ilginç bir Fransız çiftle ve eski bir gezgin olan Daffy (Robert Carlyle) ile tanışır. Daffy, muhabbetleri ilerledikten sonra Richard’a henüz turistler tarafından keşfedilmemiş gizli bir cennetin varlığından söz eder. Richard bu cennetin haritasını ele geçirir ve otelde arkadaş olduğu Fransız çiftle birlikte söz konusu yere doğru uzun bir yolculuğa çıkar.

Kişisel Düşünce Notu: Kumsal hakkında internette şöyle bir yorum okudum: Rüya gibi bir gençlik filmi olarak başlayıp giderek kâbusa dönüşen bir hikâye… Bu yoruma aynen katılıyorum, ama söz konusu kâbus, filmin onu hayata bağlayan filmler listesine eklememe neden olan yaşamsal zenginliğinden bir şey eksiltmiyor. Sanırım Kumsal‘ın ilk yarısını yeryüzünde cenneti, ikinci yarısını ise cehennemi yaşamak olarak değerlendirebiliriz.

11. Kız Arkadaşım/My Girl

My Girl (Kız Arkadaşım) Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – Kız Arkadaşım

IMDB Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 1991
Süre: 1 saat 42 dakika

Kız Arkadaşım Filminin Konusu: Vada Sultenfuss (Anna Chlumsky) 1970’li yılların Pensilvanya’sında yaşayan 11 yaşında bir kız çocuğudur. Babası cenaze direktörlüğü yaptığı için ölümle fazlasıyla haşır neşir olan Vada bu yüzden yaşıtlarına göre farklı huylar geliştirmiş, akranları arasında sıradışı bir tip olagelmiştir. Küçük kızın en yakın arkadaşı da onun gibi “farklı bir tip” olan çeşitli alerjik rahatsızlıklara sahip Thomas’tır (Macaulay Culkin). İki çocuk birlikte hayata karşı direnirler. Vada o yaz yaşayacaklarıyla birlikte en yakın arkadaşının onun için kıymetini daha iyi anlayacaktır.

Kişisel Düşünce Notu: Hayata bağlayan filmler listesi hazırlamaya başladığımda aklıma gelen ilk film, küçük bir çocukken defalarca izlediğim Kız Arkadaşım oldu. Bu filmi ne zaman izlesem içimden bisiklete binip gizlice yetişkinleri takip etmek, duygularına göre renk değiştiren bir yüzüğe sahip olmak ve bir nehir kıyısında ilk öpücüğümü tatmak geçerdi (filmdeki sahnelerden dolayı). Tabii o zaman bu tasarıları cümlelerle değil, hayal dünyamda, şimdi siz bunları okurken gözünüzde canlanan görüntülere benzer uçuş uçuş imgelerle kurardım. Ve o imgeler art arda sıralandıklarında öyle diri bir hayat var ederlerdi ki kendimi onları düşleyebildiğim için yaşamın canının bir parçasıymışım gibi hissetmeye başlardım.

10. Şimdi Ya da Asla/The Bucket List

The Bucket List (Şimdi ya da Asla) Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – The Bucket List

IMDB Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2007
Süre: 1 saat 37 dakika

The Bucket List Filminin Konusu: Araba tamircisi Carter Chambers (Morgan Freeman) ve milyoner iş insanı Edward Cole’un (Jack Nicholson) yolları, Edward’ın sahibi olduğu bir hastanede aynı odayı paylaşmak zorunda kalmalarıyla kesişir. Çok farklı dünyalardan gelen bu iki adam şimdi hayatta aynı noktada buluşmuş, yakalarına yapışan uğursuz kanserle mücadele etmektedir. Zaman ilerledikçe iyileşmelerinin pek mümkün olmadığını düşünmeye başlayan ikiliden Carter, oyalanmak için bir yapılacaklar listesi hazırlamaya başlar. Daha sonra bu liste Edward’a ilham verir ve ikili şimdiye kadar hep erteledikleri hayallerini gerçekleştirmek üzere yola koyulurlar.

Film Hakkında Not: The Bucket List, yaşamı dolu dolu yaşamak hakkında motivasyon filmleri arayanların mutlaka izlemesi gereken bir yapım. Bazen birilerinin bize hayatta neyi yapmayı sevdiğimizi hatırlatması gerekir. İşte bu film, o hatırlatıcı.

9. Kalbini Dinle/August Rush

August Rush (Kalbini Dinle) Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – August Rush

IMDB Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2007
Süre: 1 saat 54 dakika

August Rush Filminin Konusu: Lyla Novacek (Keri Russell) ve Louis Connelly (Jonathan Rhys Meyers) birbirinden ayrı dünyalara sahip iki yetenekli müzisyendir. Tanışır tanışmaz birbirinden çok etkilenen iki genç birlikte olurlar; ancak bu olayın ardından Lyla babası tarafından başka bir şehre gönderildiği için birbirleriyle bağlantıları kesilir. Aradan bir süre geçtikten sonra Lyla hamile olduğunu öğrenir ve geçirdiği bir trafik kazasının ardından bebeğini erken doğumla dünyaya getirmek zorunda kalır. Daha sonra ne yazık ki bu bebek öldüğü söylenerek Lyla’nın ellerinden alınır ve büyükbabası tarafından gizlice yetimhaneye bırakılır.

Film Hakkında Not: August Rush, kısaca özetlemek gerekirse inanç ve müzik dolu bir melodram. Kendine inanmak, hayata şans tanımak ve ümitlerine bağlı kalmak söylemleri nedeniyle bu tarz motivasyon filmleri listelerinde de sıkça karşımıza çıkıyor.

8. Özgürlük Yazarları/Freedom Writers

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers) Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – Özgürlük Yazarları

IMDB Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2007
Süre: 2 saat 3 dakika

Özgürlük Yazarları Filminin Konusu: Son derece iyi kalpli ve cana yakın bir öğretmen olan Erin Gruwell (Hilary Swank) mesleğinin ilk günü görev yapacağı okula gittiğinde umduğundan çok farklı bir okul yönetimi ve öğrenci profili ile karşılaşır. Bu okuldaki öğrencilerin hemen hepsi bir çete üyesidir ve hayatları onlara okulu düşünme önceliği vermeyecek türlü zorluklara gebedir. Erin öğrencilerinin problemlerini fark edip onlara içinden gelenleri yazmaları için günlükler hediye eder. Öğrenciler bu günlüklere kendi tecrübelerini yazarlar ve ardından her birinin hayatında, onlara daha iyi bir yaşamı umut ettirecek köklü dönüşümler yaşanmaya başlar.

Film Hakkında Not: Özgürlük Yazarları, içinde hem mizah hem dram barındıran bir yapım. Filmi yarısını çok eğlenerek diğer yarısını ise kederlenerek geçiriyorsunuz. Eğer sizi, istediğinizi gerçekleştirmeyi başaracak güce sahip olduğunuza ikna edecek, çok kullanılan tabiriyle; – özgüven filmleri – izlemek istiyorsanız işe Özgürlük Yazarları‘nı izleyerek başlayabilirsiniz.

7. Bir Mucizedir Yaşamak/Zivot Je Ĉudo

Bir Mucizedir Yaşamak (Zivot Je Ĉudo) Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – Bir Mucizedir Yaşamak

IMDB Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2004
Süre: 2 saat 35 dakika

Bir Mucizedir Yaşamak Filminin Konusu: Sırp mühendis Luka (Slavko Štimac) opera şarkıcısı olma hayali kuran karısı Jadranka (Vesna Trivalić) ve oğlu Milos (Vuk Kostić) ile birlikte Bosna’da gözlerden uzak küçük bir kasabada yaşamaktadır. Luka, kasabanın içinden geçecek tren hattını düzenlemek için çalıştığı sırada çevrede bir savaş söylentisi dolaşmaya başlar. Bu esnada karısı Jadranka bir müzisyenle kaçarak Luka’yı terk eder ve çiftin oğlu Milos da askere alınır. Ardından Balkanlar’ı cehenneme çeviren Bosna Savaşı patlak verir. Bu savaşla birlikte Luka’nın hayatı bambaşka bir yöne doğru evrilecektir.

Kişisel Düşünce Notu: Tam bir Kusturica filmi. Delice. Hayal dolu. Yaşam dolu. Her sahnesinden oluk oluk hayat fışkırıyor.

6. Kirazın Tadı/Ta’m e Guilass

Ta'm e Guilass (Kirazın Tadı) Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – Kirazın Tadı

IMDB Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1997
Süre: 1 saat 35 dakika

Kirazın Tadı Filminin Konusu: Tahran’ın merkezden uzakta, tozlu topraklı mahallelerinde arabasıyla dolaşmakta olan Bedii (Hümayun Erşadi) yolda karşılaştığı insanlarla biraz sohbet edip samimi bir hava oluşturduktan sonra onlardan bir iyilik ister. Ancak istediği iyilik öylesine tuhaftır ki karşılığında vereceği büyük paraya rağmen kimse bu işi gerçekleştirmeye yanaşmaz.

Kişisel Düşünce Notu: Çok sevdiğim yönetmen Abbas Kiarostami’nin yaşamanın lütfunu son derece sade, samimi ve yürekli bir dille anlattığı, varlığıyla mutluluğa ilham veren eseri Kirazın Tadı, şu dünyada yaşamaya dair az çok kafa yormuş, yormaya devam eden herkesin izlemesi gereken bir film. Nedenini tam izah edemiyorum ama öyle dolu, öyle mânâlı şeyler hissettiriyor ki bana bu film, adını andığımda dahi gözlerim yaşarmaya başlıyor. Ama hüzünden değil, duygularla doldurduğu kalbimi gözlerimden taşırmasından. Öylesine duygu dolu, hayat dolu… kederiyle ve mutluluğuyla.

5. Ekim Düşü/October Sky

October Sky (Ekim Düşü) Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – Ekim Düşü

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1999
Süre: 1 saat 48 dakika

Ekim Düşü Filminin Konusu: 1957 Ekim’inde Sovyetler Birliği’nin Sputnik 1 adlı uyduyu uzaya fırlatması tüm dünyada olduğu gibi küçük madenci kasabası Coalwood’ta da büyük ilgiyle karşılanır. Bu kasabada yaşayan hemen her erkek madende çalışmaktadır ve şimdi henüz okullu olan delikanlıların kaderinde de ileride madene inmek vardır. Ancak maden kontrolörü John Hickam’ın (Chris Cooper) genç oğlu Homer (Jake Gyllenhaal) yer altına inmek istemez. Onun hayalinde tıpkı Sputnik 1 gibi uyduları gökyüzüne çıkaracak roketler tasarlamak vardır.

Kişisel Düşünce Notu: Büyük bir cümlenin küçücük kelimelerle kurulduğu, ince, usul metaforların toprağın altına serpiştirilip film boyunca filizlenip yeşermeye bırakıldığı enfes bir hikâye Ekim Düşü. Filmi hayata bağlayan filmler listesine ekleme niyetiyle özellikle izledim ve bunca yıldır nasıl adını bu kadar az duyduğuma hayret ettim. Neden bağıran filmler, sözünü usulca ve derinden söyleyen filmlerden daha çok duyururlar ki seslerini? Sözün gür söylenmesi, anlattığı şeyden daha mı önemli?

4. Umudunu Kaybetme/The Pursuit of Happyness

Umudunu Kaybetme Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – Umudunu Kaybetme

IMDB Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2006
Süre: 1 saat 57 dakika

Umudunu Kaybetme Filminin Konusu: San Francisco’da oğlu Christopher (Jaden Christopher Syre Smith) ve karısı Linda (Thandie Newton) ile birlikte yaşayan Chris Gardner (Will Smith) ailesinin geçimini sağlamak için türlü işlerde çalışmakta ancak ne kadar uğraşsa da belini bir türlü doğrultamamaktadır. Şanssız adam bir süre sonra maddi zorluklara daha fazla katlanamayan eşi tarafından terk edilir ve ardından ev sahibi tarafından evinden atılır. Yaşama tutunmanın yeni yollarını arayan Chris bu süre zarfında oğlu ile birlikte sokaklarda kalacak ve gecelerini otobüs durağı, düşkünler evi, umumi tuvaletler gibi yerlerde geçirmeye başlayacaktır.

Film Hakkında Not: Hayata bağlayan filmler ya da benzer şekilde motivasyon filmleri veya özgüven filmleri düşünüldüğünde akla ilk gelen filmlerden biridir Umudunu Kaybetme. Ama bir şekilde aranızda belki hâlâ izlememiş olanlar varsa diye bu listeye eklemek istedim. (Umudunu Kaybetme‘yi şimdiye kadar izlemediyseniz şahane bir hikâyenin sizi beklediğinden emin olarak hemen koşar adım gidip izleyebilirsiniz.)

3. Özgürlük Yolu/Into the Wild

Into The Wild (Özgürlük Yolu) Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – Into the Wild

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2007
Süre: 2 saat 28 dakika

Into the Wild Filminin Konusu: 1990 yılında Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden yüksek onur derecesiyle mezun olan Christopher McCandless (Emile Hirsch) kendisinden beklenilen kariyer odaklı yaşamı reddeder ve tüm birikimini bir hayır kurumuna bağışlayarak vahşi doğaya doğru yola koyulur. Chris bu yolculukta, hiçbir yere yetişmeye çalışmadan sadece yaşamı yaşıyor olmanın sonsuz huzurunu tadacak ve hayatın detaylarını derinlemesine kavramasını sağlayan türlü deneyimler yaşayacaktır.

Filmden Bir Replik: Kristalin kırılganlığı zayıflığından değil, zarafetindendir.

2. Her Şey Çok Güzel Olacak

Her Şey Çok Güzel Olacak Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – Her Şey Çok Güzel Olacak

IMDB Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1998
Süre: 1 saat 47 dakika

Her Şey Çok Güzel Olacak Filminin Konusu: Altan (Cem Yılmaz) âşık olduğu Ayla (Ceyda Düvenci) ile mutlu, huzurlu bir hayat yaşamaktan fazla şey istemeyen, aklı yaramaz, kalbi altın bir adamdır. Bir gün karıştığı bir kavga sırasında uzun zamandır görmediği abisi Nuri (Mazhar Alanson) ile karşılaşır ve Nuri’nin çalıştığı ecza deposunun açmak istediği bar için bir sermaye kaynağı olduğunu düşünmeye başlar. Ardından depodaki ilaçları satmak için bazı insanlarla bağlantı kuran Altan abisini de peşi sıra sürükleyerek Bodrum’a gider ve burada hem kendisinin hem de Nuri’nin başına büyük belalar açar.

Filmden Bir Replik: Bir barı açıyorum, iki Ayla’yla aramı düzeltiyorum, üç babamı da yanıma alıyorum. Olay bitmiştir.

1. Can Dostum/The Intouchables

The Intouchables (Can Dostum) Filmi
Hayata Bağlayan Filmler – The Intouchables

IMDB Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2011
Süre: 1 saat 52 dakika

The Intouchables Filminin Konusu: Geçirdiği paraşüt kazasının ardından sakat kalan Philippe (François Cluzet), cezaevinden yeni çıkmış olan Driss’i yatılı bakıcı olarak işe alır. Philippe’in çevresindeki insanlar Driss’in sabıkası olduğunu görünce ona bir suçluyu evinde çalıştırmaması gerektiğini söylerler. Ancak Philippe Driss’e bir şans verir ve iki adam birbirlerinin acılarını anlaya anlaya dost olmaya başlarlar.

Kişisel Düşünce Notu: Muhteşem bir film! Hikâyesine, oyunculuklarına ayrı, çekildiği o tablolarla, duvar kâğıtlarıyla süslü her detayı muhteşem eve ayrı bayıldım. Filmi yıllardır adını sıkça duymuş olmama rağmen daha yeni izledim ve bundan sonra bulduğum her fırsatta tekrar tekrar izleyeceğime eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir