Brooklyn filminden bir sahne: Üç kız ayna önünde duruyor
Bir Paydada Buluşan Filmler

Hangi Filmi İzlesem Diyenlere Beklentilerini Karşılayacak 20 Film Önerisi

Hangi filmi izlesem deyip bir türlü ruh halimize uygun film bulamama sıkıntısını hepimiz yaşamışızdır. Böyle durumlarda çeşitliliği geniş tutmak iyidir. Eğer önümüzde dram, gerilim, aksiyon ya da bilim kurgu gibi birbirinden ayrı türlerde film önerileri olursa kendimize izlenecek filmler bulma şansımız çoğalır… O yüzden hangi filmi izlesem diye düşünenler için hazırladığım bu listede birbirinden farklı tür ve konularda filmlere yer vermeye çalıştım.

İzlemeye değer filmler arayanlar için… buyrunuz; her biri birbirinden şahane 20 film önerisi.

Hangi Filmi İzlesem Diyenlere Her Türden Film Önerileri

20. Kutsal Yürek/Cuore Sacro

Hangi filmi izlesem
Hangi Filmi İzlesem – Kutsal Yürek

IMDB Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2005
Süre: 2 saat

Kutsal Yürek Filminin Konusu: Irene (Barbora Bobuľová) başarıya tutkuyla bağlanmış, hırslı ve çalışkan bir iş kadınıdır. Tüm hayatını iş odaklı yaşayan genç kadının yolu bir gün yaşadığı şehrin yoksul mahallelerine düşer. Burada yoksulluğun iç acıtan görüntülerini gören Irene, kalbinde sonsuz bir merhamet duygusu duymaya başlar. O andan itibaren genç kadın benlik kavramını bir yana bırakıp kendini herkes için biz olmaya adar.

Kişisel Düşünce Notu: Kutsal Yürek sinema tarihinin en dokunaklı, en anlamlı filmlerinden biri. Yaşadığımız dünyada varlığımızı anlamlandırmaya çalıştığımız şeyleri, hangi değerin bir dikte, hangi değerin gerçek mânâ olduğunu göstererek çok sade, samimi, içten bir dille sorguluyor.

19. Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız/A Girl Walks Home Alone at Night

Hangi Filmi İzlesem Listesi
Hangi Filmi İzlesem – Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız

IMDB Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2014
Süre: 1 saat 41 dakika

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız Filminin Konusu: Karanlıkla sarmalanmış İran sokaklarında baştan aşağıya çarşaflar içinde bir kız gece boyunca tek başına yürüyor… (ve bazen kayakla kayıyor) Kız, gece vakti sokakta olmaktan tedirginlik duymuyor; çünkü o korkan değil, korkulan taraf. O bir vampir ve karanlık iyice koyulaştığında, o gün besleneceği kişiyi, dünyayı kötü bir yer yaptıklarına inandığı insanlar arasından seçiyor.

Kişisel Düşünce Notu: Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız sıra dışı hikâyesinin yanı sıra görsel estetik açısından da oldukça doyurucu bir film. Filmin yönetmeninin (Ana Lily Amirpour) İran asıllı bir kadın olması beni filme ayrıca yaklaştırdı. Hikâyenin atmosferini çok sevdim. Hem yola çıkış fikri hem de o fikrin işleniş şekli muazzamdı.

18. Bulunduğumuz Yol/The Way We Were

Bulunduğumuz Yol Filminden Sahne
Hangi Filmi İzlesem – Bulunduğumuz Yol

IMDB Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1979
Süre: 1 saat 58 dakika

Bulunduğumuz Yol Filminin Konusu: Katie (Barbra Streisand), okul hayatı boyunca çeşitli eylemlerde bulunmuş ve girdiği her ortamda sivrilmeyi başarmış bir Marksistir. Üniversiteden mezun olduktan sonra da ideallerini sürdüren genç kadın günün birinde, üniversite yılları boyunca âşık olduğu Hubbell (Robert Redford) adlı genç adamla karşılaşır. Bu karşılaşma, Katie’nin içindeki duyguları yeniden harekete geçirir ve ikili sık sık görüşmeye başlarlar…

Film Hakkında Not: AFI’nin (Amerikan Film Enstitüsü) tüm zamanların en iyi yüz aşk filmi arasında, 6. sırada gösterdiği Bulunduğumuz Yol, anlattığı etkileyici aşk hikâyesinin yanı sıra elle tutulur bir politik söylemde de bulunmayı başaran özgün, yaratıcı ve oldukça gerçekçi bir romantik/dram filmi.

17. Başka Bir Aşk Hikâyesi/Just Another Love Story

Hangi filmi izlesem
Hangi Filmi İzlesem – Başka Bir Aşk Hikâyesi

IMDB Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2007
Süre: 1 saat 40 dakika

Başka Bir Aşk Hikâyesi Filminin Konusu: Jonas (Anders W. Berthelsen) sevdiği kadınla evlenmiş, iki çocuk babası olmuş ve hepsinin toplamında kendine mutlu bir yuva kurmuştur. Ancak yine de hayatında bir şeylerin eksik olduğunu düşünmektedir. Bu düşüncelerin arasında kafası karmakarışık halde hayatına devam eden genç adam bir gün korkunç bir kaza yapar ve Julia (Rebecka Hemse) adlı genç bir kadının ağır yaralanmasına sebep olur. Jonas daha sonra Julia’nın durumunu merak edip onu hastanede ziyarete gider ve ardından olaylar gelişir.

Filmi Şöyle Özetleyebilirim Sanırım: Bir aşk hikâyesi + Bir cinayet hikâyesi = Başka Bir Aşk Hikâyesi.

16. Flight

Hangi filmi izlesem listesi
Hangi Filmi İzlesem – Flight

IMDB Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2012
Süre: 2 saat 18 dakika

Flight Filminin Konusu: Yaşamındaki bazı sorunlar nedeniyle bir süredir yoğun olarak alkol ve kokain kullanan Pilot Whip Whitaker (Denzel Washington) o gün görevli olduğu uçuşa uyuşturucu ve alkol etkisi altında katılır. Uçak kalktıktan kısa süre sonra havada ani bir sarsıntı yaşanır ve Whip düşmek üzere olan uçağı akılcı ve soğukkanlı manevralarla yere indirir. Pilot kendisiyle birlikte birçok insanın hayatını kurtarmıştır ancak bu başarısı onu insanların hayatını tehlikeye atmakla suçlanmaktan kurtaramayacaktır.

Film Hakkında Not: Böyle sorgulamalar yaratan filmleri çok seviyorum. Ahlâki kuralları delen, doğru tektir kalıbına uymayıp şartları, sonuçları ve benzeri şeyleri tartışan. İnsana farklı bakış açıları kazandıran. Fikri özgür kılan… Tabii sonunda belki yine dönüp dolaşıp aynı doğruya varacağız. Ama yine de çok yönlü düşünmek güzel şey.

15. Ölü Gelin/Corpse Bride

Hangi filmi izlesem listesi
Hangi Filmi İzlesem – Ölü Gelin

IMDB Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2005
Süre: 1 saat 17 dakika

Ölü Gelin Filminin Konusu: Evlilik hayatından çok korkan Victor Van Dort’un fikirleri, Victoria Everglot ile tanıştıktan sonra değişir. Victoria’ya bağlanan genç adam düğün öncesi biraz gergindir ve seromoni sırasında hata yapmamak için geline yüzüğü nasıl takacağını prova etmektedir. Bu sırada Victor yanlışlıkla, yıllardır toprağın altında gerçek aşkı bekleyen Ölü Gelin’le evlenir ve kendini bir anda, yalnızca ölülerin yaşadığı tuhaf bir diyarda bulur.

Not: Eğer şimdiye dek Ölü Gelin‘i izlemediyseniz hangi filmi izlesem sorunuzun çok net bir cevabı var. (Evet, cevap Ölü Gelin.)

14. Limitless

Limitless filminden bir kare
Hangi Filmi İzlesem – Limitless

IMDB Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2011
Süre: 1 saat 45 dakika

Limitless Filminin Konusu: İlk kitabının anlaşmasını yapan ama henüz yazacak bir şey bulamayan Eddie’nin (Bradley Cooper) hayatı gitgide çıkmaza sürüklenmektedir. Genç adam ne kadar uğraşsa da bir türlü verimli çalışmayı başaramaz ve kız arkadaşı da onu terk edince dünyası büsbütün kararır. Eddie tamamen dibe vurduğu noktada yolda eski eşinin kardeşiyle karşılaşıp ondan bir hap alır. Bu hapın insan beynini yüzde yüz çalıştırma özelliği vardır ve Eddie bu hapı kullandığında artık hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Kişisel Düşünce Notu: Beyninin yüzde yüzünü kullandığında olabilecek şeyleri düşünmek hem korkutucu, hem heyecan verici. Böyle bir şeyi deneyimlemek ister miydim bilmiyorum ama deneyimleyen birini izlemek güzeldi. Filmin temposu yüksek, hikâyesi peşi sıra gerçekleşen olaylarla hareketliliğini koruyor. Heyecanlı ve sürükleyici filmler izlemeyi sevenler Limitless‘a muhakkak şans vermeliler.

Bu arada eğer bu tarz heyecanlı ve sürükleyici filmleri seviyorsanız blogtaki şu listelere de göz atabilirsiniz:

Heyecanlı Filmler – Olayların Birbirini Kovaladığı 17 Nefes Kesici Film!

Sürükleyici Filmler! Hikâyesine Kapılıp Gideceğiniz 15 Heyecan Verici Film

13. Brooklyn

Brooklyn filminden bir sahne: Üç kız ayna önünde duruyor
Hangi Filmi İzlesem – Brooklyn

IMDB Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2015
Süre: 1 saat 57 dakika

Brooklyn Filminin Konusu: Yaşadığı ülke İrlanda’da kendisi için bir gelecek bulunmadığını düşünen Eilis Lacey (Saoirse Ronan) kasabasındaki kilise papazının yardımıyla Amerika’ya gider. Genç kız rüyalar ülkesine gittiğinde ayakları yerden kesilir, sanki toz pembe bir rüyanın içinde gibidir… Öyle ki burada kısa zaman içinde âşık olup, gerçek mutluluğu bile tadar. Daha sonra Eilis bir gün annesinden, onu İrlanda’yı ziyaret etmek zorunda bırakan bir mektup alır. Genç kız kısa bir süre kalma amacıyla İrlanda’ya gider. Ancak ülkesine vardığında öyle umulmadık şeylerle karşılaşır ki bundan sonraki hayatına Amerika’da mı yoksa İrlanda’da mı devam etmesi gerektiğine karar veremez.

Kişisel Düşünce Notu: Dişe dokunur söylemlerde bulunan bir göçmen hikâyesi. İnsanın, çevresinin rengini alan bir bukalemun gibi bulunduğu ortamın şartlarına göre kendini yeniden oluşturması durumunu, gayet anlaşılır bir dil ve biçimle seyirciye aktarıyor.

12. İhtiras Rüzgârları/Legends of the Fall

Hangi filmi izlesem listesi
Hangi Filmi İzlesem – İhtiras Rüzgârları

IMDB Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1994
Süre: 2 saat 13 dakika

İhtiras Rüzgârları Filminin Konusu: Albay William Ludlow (Anthony Hopkins) üç erkek çocuğuyla birlikte Montana kırlarındaki çiftliğinde yaşamaktadır. Oğullarından biri, Susannah (Julia Ormond) isimli genç ve güzel bir kadınla nişanlanır. Susannah çiftliklerine geldikten sonra Ludlowların hayatında bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Bu genç ve güzel kadın, Ludlow erkeklerinin arasında yıllar süren bir çekişmenin başlamasına neden olacaktır.

Film Hakkında Not: İhtiras Rüzgârları insanı derinden etkileyen, duygusal bir film. Özellikle, Brad Pitt’in hayat verdiği Tristan karakteri seyircinin üzerinde büyük bir etki bırakıyor.

11. Molly’nin Oyunu/Molly’s Game

Hangi filmi izlesem
Hangi Filmi İzlesem – Molly’nin Oyunu

IMDB Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2017
Süre: 2 saat 20 dakika

Molly’nin Oyunu Filminin Konusu: Profesyonel bir kayakçı olan Molly Bloom (Jessica Chastain) olimpiyatlar için katıldığı elemelerde ciddi bir kaza geçirir ve spor kariyerini noktalamak zorunda kalır. Bu kaza Molly’nin hayatını bir anda kâbusa çevirmiştir. Genç kadın yeni bir başlangıç yapmak umuduyla Los Angeles’a taşınır. Burada kendini yasa dışı poker oyunlarının hüküm sürdüğü parıltılı bir dünyanın içinde bulması, Molly’nin hayatının dönüm noktası olacaktır.

Film Hakkında Not: Gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanan Molly’nin Oyunu, son derece akıcı, ilginç ve heyecan verici bir film…

10. The Painted Veil

Hangi filmi izlesem listesi
Hangi Filmi İzlesem – The Painted Veil

IMDB Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2006
Süre: 2 saat 5 dakika

The Painted Veil Filminin Konusu: Mikrobiyoloji uzmanı Walter Fane (Edward Norton) soylu bir İngiliz ailesinin kızı olan Kitty Garstin’e (Naomi Watts) âşık olur. Görevi için kısa zamanda İngiltere’den ayrılıp Çin’e gitmesi gereken Walter genç kadına çabucak evlenme teklifi eder ve onun da aynı hızla cevap vermesini ister. Kitty, Walter’ı iyi tanımadığı için evlilik gibi ciddi bir karar alırken acele etmek istemez. Ancak büyük kızı evlenmediği için Kitty’nin geleceğinden de endişe duyan annesi Kitty’e “Baban size daha ne kadar süre bakabilir ki?” diyerek onu bu evliliğe mecbur bırakır.

Kişisel Düşünce Notu: Çok güzel bir filmdi. Görüntüleri, işlenişi, sonlanışı. Hepsi estetik ve derinlikliydi. Filmin en çok hoşuma giden yanı ise anlattığı aşk hikâyesinin insan kusurlarıyla dolu olmasıydı. Bu yüzden çok gerçek ve çok insana dairdi.

9. Sophie’nin Seçimi/Sophie’s Choice

Sophie'nin Seçimi filminde Meryl Streep
Hangi Filmi İzlesem – Sophie’nin Seçimi

IMDB Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1982
Süre: 2 saat 30 dakika

Sophie’nin Seçimi Filminin Konusu: Genç bir yazar olan Stingo (Peter MacNicol) ilk romanını yazmak umuduyla Brooklyn’e taşınır ve burada, Polonyalı bir göçmen olan Sophie Zawistowski (Meryl Streep) ve onun duygusal açıdan dengesiz sevgilisi Nathan Landau (Kevin Kline) ile arkadaş olur. Nathan ve Sophie, Nathan’ın gereksiz kıskançlıkları yüzünden sık sık kavga etmektedir. Stingo, Sophie’yi teselli ederken onunla yakınlığını iletir ve ikili arasındaki sohbetlerde Sophie’nin hüzünlü geçmişine tanıklık ederiz.

Kişisel Düşünce Notu: Sophie’nin Seçimi mutluluk ve kederin insan benliğinde nasıl birlikte var olabileceğini, hayatın biz istesek de istemesek de bazen acı bazen neşe dolu olacağını ve her şeye rağmen devam edeceğini anlatan, çok yaralayıcı, dile getirdiği gerçekleri kabul etmesi oldukça zor olan bir film.

8. Billy Elliot

Hangi filmi izlesem
Hangi Filmi İzlesem – Billy Elliot

IMDB Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2000
Süre: 1 saat 51 dakika

Billy Elliot Filminin Konusu: On bir yaşında, akıllı ve sevimli bir çocuk olan Billy Elliot (Jamie Bell) babası ve ağabeyiyle birlikte İngiltere’de yaşamaktadır. Billy annesini henüz yeni kaybetmiştir ve bunun sarsıntılarını hâlâ içinde hissetmektedir. Zorlu bir yaşantısı olan çocuk bir gün tesadüf eseri, okulunda yapılan bale dersine katılır ve burada içindeki dans tutkusunu keşfeder. Billy daha sonra önemli bir dans okuluna girebilmek için sınavlara hazırlanmak ister, ama bağnaz düşüncelere sahip olan babası ve ağabeyi onu bu konuda desteklemezler.

Film Hakkında Not: Eğer sizi hayata bağlayacak, azminizi köpürtecek bir film arıyorsanız hangi filmi izlesem diye düşünmeyi bırakın ve direkt bu filmi açın. Emin olun, varlığınızın sancıyan her yerine çok iyi gelecek.

Bu arada benzer tarzdaki filmleri sevenler için blogta şöyle iki liste daha var:

Hayata Bağlayan Filmler! Yaşama Sımsıkı Sarılmanızı Sağlayacak 13 Film

Mutlu Eden Filmler – Kocaman Bir Gülümsemeyle İzleyeceğiniz 15 Film!

7. Ölüm Kitabı/Misery

Hangi filmi izlesem listesi
Hangi Filmi İzlesem – Ölüm Kitabı

IMDB Puanı: 7.8
Yapım Yılı: 1990
Süre: 1 saat 47 dakika

Ölüm Kitabı Filminin Konusu: Popüler roman serisi Misery‘nin yazarı Paul Sheldon (James Caan) yaşamının bundan sonraki bölümünde Misery gibi maddi kaygılar güdülerek yazılmış kitaplar yerine edebi yönünü ön plana çıkarabileceği eserler üretmek ister. Yazar bunun için bir otele kapanır ve orada, yazmak istediği türdeki ilk eserini tamamlar. Daha sonra mutlu bir şekilde eve dönmek için yola çıkan Paul, bölgedeki kar fırtınasına yakalanıp ciddi bir kaza geçirir. Yazar bir süre sonra gözünü hiç bilmediği bir evde açar ve karşısında onun en büyük hayranı olduğunu söyleyen Annie Wilkes (Kathy Bates) isimli tuhaf kadını bulur.

Film Hakkında Not: William Goldman’ın Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlayarak kaleme aldığı filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Prenses Gelin, Harry Sally ile Tanışınca, Para Avcısı, İlk Aşk ve Şimdi ya da Asla gibi şahane filmlerden tanıdığımız Rob Reiner üstleniyor.

6. Amour

Hangi filmi izlesem listesi
Hangi Filmi İzlesem – Amour

IMDB Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2012
Süre: 2 saat 7 dakika

Amour Filminin Konusu: İki emekli müzik öğretmeni; Georges (Jean-Louis Trintignant) ve Anne (Emmanuelle Riva) seksenli yaşlarını sürdürmekte olan huzurlu bir çifttir. Ne var ki bir süre sonra Anne felç kalır ve ikilinin hayatı altüst olur. Artık Anne, Georges’ın bakımına muhtaçtır. Fedâkarlık, sabır ve emek gerektiren bu durumla baş etmekte zorlanan Georges, hayatının en güç sınavını vermek zorunda kalır.

Kişisel Düşünce Notu: Amour, iyi bir roman gibi; sarsıcı, sorgulatan ve insanı dönüştüren bir film. Biraz ağır ilerleyen ve “olay”dan çok “durum”a odaklanan hikâyenin sonunda seyirciyi kaskatı bir gerçek bekliyor.

5. Kader

Hangi filmi izlesem listesi
Hangi Filmi İzlesem Listesi – Kader

IMDB Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2006
Süre: 1 saat 43 dakika

Kader Filminin Konusu: Zeki Demirkubuz’un, 1997 yapımı Masumiyet filmindeki karakterlerinin geçmişini konu aldığı Kader filmi, Uğur (Vildan Atasever), Bekir (Ufuk Bayraktar) ve Zagor (Ozan Bilen) arasındaki aşk üçgenini anlatır. Zagor, suça karşı zaafı olan bir adam, Uğur Zagor’a tutkuyla bağlı bir kadın, Bekir ise kendini Uğur’a adamış körkütük bir âşıktır.

Kişisel Düşünce Notu: Uğur, Bekir ve Zagor arasındaki aşk üçgeninin dışında, çok gerçekçi ve tutkulu bulduğum bir aşk hikâyesi daha var Kader‘de: Uğur’un annesi (Müge Ulusoy) ve Cevat (Engin Akyürek) arasında yaşanan aşk hikâyesi. Yanlış hatırlamıyorsam Zeki Demirkubuz onların hikâyesi için ayrıca bir film çekeceğini söylemişti yıllar önce, ama ne yazık ki bu film hâlâ gelmedi.

4. Her

Hangi filmi izlesem listesi
Hangi Filmi İzlesem – Her

IMDB Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2013
Süre: 2 saat 6 dakika

Her Filminin Konusu: Teknolojinin üstün boyutlara ulaştığı yakın gelecekte yaşayan Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) dış dünyaya karşı ilgisiz, depresif bir adamdır. Eşi Catherine (Rooney Mara) ile boşanmanın eşiğinde olması, onu dış dünyadan daha da koparmış, gün geçtikçe daha çok içine kapanmasına neden olmuştur. Theodore yalnızlığını giderebilmek için yapay zekâya sahip bir işletim sistemi satın alır. Samantha (Scarlett Johansson) adını verdiği işletim sistemi, sohbet edebilme, zaman içinde edindiği tecrübelerle daha çok gelişme ve kendine özgü bir karakteri bulunma niteliklerine sahiptir. Theodore, işletim sistemiyle duygusal bir yakınlık kurmaya başlar. Bu yakınlık, kısa zaman içinde romantik bir ilişkiye evrilecektir.

Film Hakkında Not: 86. Akademi Ödülleri’nde En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kucaklayan Her, romantik ve bilim kurgu türlerini başarıyla harmanlayan bir yapım.

3. Rope

Rope filminden bir sahne
Hangi Filmi İzlesem – Rope

IMDB Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1948
Süre: 1 saat 20 dakika

Rope Filminin Konusu: Phillip Morgan (Farley Granger) ve Brandon Shaw (John Dall) aynı evi paylaşan iki üniversite öğrencisidir. Kısa bir süre evvel hocaları Rupert (James Stewart) onlara “cinayet işlemenin bir sanat olduğu” düşüncesini açıklamış ve bu düşüncesini Nietzche’nin “Yeteneksiz kişilerin yaşamaya hakkı olmadığı” görüşüyle temellendirmiştir. Hocalarının söylediklerinden çok etkilenen Phillip ve Brandon söz konusu sanatı (!) deneyimlemek üzere sınıf arkadaşları David Kentley’i (Dick Hogan) öldürürler. Daha sonra bu deneyimi daha da geliştirmek isterler ve David’in cesedini bir sandığa yerleştirip o sandığın üzerinde akşam yemeği daveti verirler.

Not: Hangi filmi izlesem diye düşünüp bu listeye tıklayan okuyuculara şunu söylemek istiyorum. Lütfen, Rope‘un yapım tarihinin eski olmasına aldanıp onun ağır ya da sıkıcı bir film olduğunu düşünmeyin. Eğer birazcık polisiye seviyorsanız, gizemli cinayetler ya da zekâ oyunları ile kurgulanmış hikâyeler birazcık bile olsun hoşunuza gidiyorsa lütfen…lütfen… bu filmi izleyin.

2. Full Metal Jacket

Vieatnam Savaşı Full Metal Jacket Filminden
Hangi Filmi İzlesem – Full Metal Jacket

IMDB Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1987
Süre: 1 saat 56 dakika

Full Metal Jacket Filminin Konusu: Amerikan ordusu, Vietnam Savaşı öncesinde zorlu bir eğitim sürecinden geçmektedir. Bu eğitim sırasında askerlerin hiçbiri birbirinden ayırılmaz, çünkü üstlerinin söylediğine göre orada bütün erler aynı ölçüde değersizdir. Eğitim ilerledikçe askerler insanî zaaf ve arzularını bir yana bırakıp birer robot ya da makineymiş gibi davranmaya zorlanırlar. Kısa süre sonra bu durum geri alınamaz bazı ağır sonuçlar meydana getirir.

Filmin Anlattığı Şeyi Şöyle Toparlayabilirim Sanırım: Askerler yalnızca savaşta ölmüyor, onlar daha savaşa gitmeden ölmeye başlıyorlar. Eğitim sürecinde ruhları, savaştayken bedenleri öldürülüyor.

1. Masumiyet

Hangi filmi izlesem listesi
Hangi Filmi İzlesem – Masumiyet

IMDB Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1997
Süre: 1 saat 50 dakika

Masumiyet Filminin Konusu: Hapisten yeni çıkan Yusuf (Güven Kıraç) yerleştiği pansiyonda, aralarında ilginç bir ilişki bulunan Bekir (Haluk Bilginer) ve Uğur’la (Derya Alabora) karşılaşır. Bekir, yıllardır Uğur’a âşık, onun başka bir adama âşık olduğunu bile bile peşinde dolaşmaktadır. Uğur’un durumu da Bekir’den farklı değildir. O da âşık olduğu Zagor yüzünden yıllardır kendine bir düzen kuramamıştır. Bu karmaşık aşk hikâyesi tarafların sürekli birbirleriyle çatışmalarıyla gitgide daha da içinden çıkılmaz bir hal alır.

Kişisel Düşünce Notu: Yönetmen Zeki Demirkubuz bu filmin konusunu “Suça âşık bir adam, adama âşık bir kadın ve kadına âşık bir başka adam” olarak özetler. Masumiyet, öncesinde yaşanan olayları anlatan Kader filmiyle birlikte bence Türk sinemasında yaratılmış en iyi aşk hikâyesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir