Hakkımda

Merhaba, ben Elly. Blogumun “Hakkımda” bölümünde, neden bir “film listeleri blogu” açtığımı açıklayacak taraflarımdan bahsetmem gerekiyor sanırım.

O zaman size şu hikâyeyi anlatayım:

Ben çocukken pedagoji diye bir şey yoktu ya da vardı ama annemler bilmiyordu. Beni sık sık sinemaya, dram filmleri izlemeye götürdüler. Sinemada izlediğim ilk film Notre Dame’ın Kamburu‘ydu. Ağladığım ilk filmse Titanik. O zaman hayalimde bile göremeyeceğim şeyleri sinema perdesinde görmüştüm. Bir ekranın karşısında oturarak hiç bilmediğim yerlere gidiyor, hiç duymadığım diller işitiyor, sevginin ve nefretin biçimlerine şahitlik ediyordum. Bu, oldukça sihirli bir şeydi. Sonra bu sihrin içinde, bilinmezlerle tanışmanın yanı sıra başka bir şeyden daha etkilendiğimi fark ettim. O da şuydu: Filmlerde insanlar birbirleriyle tanışıyor, birlikte yeni duygular keşfediyor ve yaşadıkları şeyler sonunda değişiyorlardı.

Heyecan verici bir döngüydü bu.

Sonradan öğrendim ki bu döngünün adı “hikâye”ydi.

Ve hikâyeler beni büyülemişti.

Yıllar geçtikçe hikâyeler topladığım yeni ağaçlarla tanıştım. Yalnızca film izlemek değil, kitap okumak, insanların anlattıkları tuhaf, heyecan verici olayları dinlemek, bir hikâye bütünlüğündeki olayları yaşamak ve yazmak da… Hepsi bana muhteşem duygular hissettiriyordu. -Sanırım bu duyguların muhteşemlikleri yoğunluklarındaydı.-

Şimdiyse, hikâyeler tarafından büyütülmüş bir kadınım. Çoktan anladım ki hayatın anlamı hikâyelerde saklı. Çünkü insan ne kadar çok hikâyeye tanıklık ederse o kadar çoğaltıyor yaşamını. Ve ömrümüz yaşadığımız yıllarla değil, hikâyelerle ölçülüyor. Bu yüzden ömrümü uzatan hikâyeleri, bir filme dönüşmüş hikâyeleri, burada bir araya toplamak istedim. Adına iddialı bir biçimde “Tüm Zamanların En İyi Filmleri” dedim. Aslında bloga bu adı vermemin tek sebebi insanların iyi filmleri bu kelimelerle aratıyor olmaları. Yoksa tüm zamanların değil de benim zamanımın en iyi filmleridir sadece belki. Hem adı çok da önemli değil ki. Önemli olan hikâyenin iyi olması.

İyi bir hikâyeye sahip filmler burada.

Elly Hezar