Dogville Filmi
Dram

Güzel Bir Film Arayanlara: Muhtemelen Çok Seveceğiniz 5 Harika Film!

Güzel bir film seyretmek istiyor ama göz attığınız filmlerde, değerlendirme puanları ve izleyici yorumlarına bakarak filmi beğenip beğenmeyeceğinizden emin olamıyorsanız sizi buraya alalım. Güzel bir film arayanlar için 5 sağlam film önerisi, ayrıntılı açıklama ve değerlendirmelerle aşağıda! Yorumların hiçbiri sürprizbozan -bir diğer deyişle spoiler- içermiyor. Gönül rahatlığıyla okuyup zevkinize hitap eden güzel filmi seçebilirsiniz.

İyi okumalar…

Güzel Bir Film Arayanlara Film Önerileri 

5. Salyangozlar ve Erkekler/Despre Oameni Si Melci

güzel bir film
Güzel Bir Film – Salyangozlar ve Erkekler

IMDB Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2012
Süre: 1 saat 33 dakika

Çalıştıkları fabrika, yabancı alıcılara satılmak üzere olan işçiler fabrikalarını satın almaya karar verirler. Bunun için 300 bin dolara ihtiyaçları vardır. İşçilerden biri, bu parayı sperm bağışçısı olarak kazanabileceklerini düşünerek ortaya şöyle bir plan atar: Bir hafta boyunca bütün işçiler her gün kliniğe gidip bir bağışı 50 dolardan olmak üzere sperm bağışlayacaklardır ve bin işçi, altı kez bağışta bulunduğu takdirde ihtiyaçları olan 300 bin dolar toplanmış olacaktır. Planı akla yatkın bulan işçiler sperm bağışı için kliniğin kapısını aşındırmaya başlarlar ve bu girişim hayatlarına büyük bir hareketlilik kazandırır.

Salyangozlar ve Erkekler hayata dair küçük, samimi, ince bir hikâye. Hikâyesi kolayca akıp gidiyor ve anlattığı dert kesinlikle dişe dokunuyor. Güzel bir film izlemekten beklentisi sade ve anlamlı bir hikâye dinlemek olan seyircilere bu filmi izlemelerini öneririm.

4. Arizona Dream

güzel bir film
Güzel Bir Film – Arizona Dream

IMDB Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1993
Süre: 2 saat 22 dakika

Eğer biraz hayalperest bir dünyanız varsa ve size Emir Kusturica’nın filmleri bütün oyuncakları Çingenelerin yönettiği bir lunaparka benziyor dediğimde gözünüzde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan görüntüler canlanıyorsa Arizona Dream‘i çok çook seveceksinizdir.

Büyülü gerçekçilik akımının sinemadaki şahane temsilcisi Emir Kusturica‘nın Amerika’da geçen tek filmi olan Arizona Dream, Axel ( Johnny Depp ) isimli bir gencin amcasının düğününe katılmak üzere New York’tan Arizona’ya gidişini ve burada yaşadığı olayları konu alır. Axel’in hayatını anlatılmaya değer kılan, yani onu hikâyeleştiren şey genç adamın Cadillac satan aile şirketinde çalışmaya başlamasıyla birlikte tanıştığı Elaine (Faye Dunaway) ve Grace (Lili Taylor) isimli iki deli kadın olur. Kısa süre evvel kocasını kaybeden Elaine en büyük hayali uçmak olan biridir, onun tuhaf ve ilgi çekici üvey kızı Grace ise bulduğu her fırsatta kendini öldürmeye çalışır. Axel burada Elaine ve Grace’in dünyasının içine çekilir. Daha sonra seyirci için Arizona çöllerinde geçen rengarenk, kural dışı bir düş başlar.

3. Teyzem

güzel bir film
Güzel Bir Film – Teyzem

IMDB Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1986
Süre: 1 saat 45 dakika

Senaryosunu Ümit Ünal’ın yazdığı, yönetmenliğini ise Halit Refiğ’in yaptığı Teyzem, Türk sinemasının ender bilinen şahane filmlerinden biri.

Filmin konusu şöyle; mutaasıp bir aile yapısında yetişen Üftade (Müjde Ar) kendi içine kapalı, yalnız bir hayat sürdürmektedir. Kızcağız yaşamı boyunca üvey babasının tacizine uğrar ama bu duruma isyan ya da itiraz edemez. Duygularını bastırmak zorunda kalan Üftade zamanla kendi içine gömülür ve gerçek dışı bir dünyada yaşamaya başlar. Tüm bunlar olup biterken Üftade’nin yaşamdan tat almasını sağlayan yegâne şey yeğeni Umur ile kurduğu derin bağ olur.

Teyzem çok çook güzel bir film. Ben bu filmi izlediğimde 1980’li yıllarda Türk sinemasında böyle hikâyelerin işleniyor olmasına epey şaşırıp bu durum karşısında heyecanlanmıştım. Sonra Ümit Önal’ın senaryosunu yazdığı diğer filmlere baktım, ardından başka senaristlerin, başka yönetmenlerin hikâyelerine dalıp gittim ve aslında Türk sinemasında böyle sade, derin, ince işçilikli filmlerin hep var olduğunu gördüm. Ama işte biz ülkece çok duygusal insanlar olduğumuzdan, o yıllarda sinemamızda ön plana çıkardığımız filmler yürek parçalayan, iç acıtan türden yapımlar olmuş daha çok. Teyzem gibi duygu yoğunluğunun ölçülü tutulup hikâyenin ön plana çıkarıldığı filmleri ise ne yazık ki biraz geri planda bırakmışız. Ama tabii yıllar geçtikçe ve sinema seyircisi entelektüel yönden geliştikçe Teyzem daha çok tanınır, bilinir ve hakkı daha çok verilir hale gelmiş ülkemizde. Tabii biz elbette hâlâ duygularını köpürte köpürte yaşayan bir ülkeyiz ama sanırım artık hem edebiyatta hem sinemada “hikâye odaklı” eserlerin hakkını da verebilmeye başladık.

2. Günahkâr Rahibeler/The Magdalene Sisters

Günahkâr Rahibeler Filmi
Güzel Bir Film – Günahkâr Rahibeler

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2002
Süre: 1 saat 54 dakika

Günahkâr Rahibeler, erkeklerle yakınlık kurmaları nedeniyle “kötü yola girmek üzere” addedilen lise çağındaki genç kızların, aileleri ya da onlardan sorumlu başka vasiler tarafından, yetiştirilmek üzere rahibeler okuluna gönderilmelerini konu alır. Film, Bernadette (Nora‑Jane Noone), Margaret (Anne‑Marie Duff) ve Rose (Dorothy Duffy) isimli üç kızın söz konusu okula gönderilmeleriyle başlar; ardından burada bulunan diğer kızların oraya nasıl geldiklerinin ve orada neler yaşadıklarının hikâyeleriyle devam eder.

Eğer çok güzel bir film seyretmek istiyor ve bu filmin dişe dokunur bir mânâsı olmasını da arzuluyorsanız izlenecek filmler listenize Günahkâr Rahibeler‘i mutlaka eklemelisiniz. Günahkâr Rahibeler, çok gerçek, ince detaylarla çatılmış, dramatik ögeleri ağır basan bir film. İnsana kendi çevresinde birebir şahit olduğu benzer kadın öykülerini hatırlatıyor. Bu yüzden etkisi iki katına çıkıyor ve oturup hem filmin kahramanlarına hem de gerçek hayatta tanıdığınız benzer durumlardaki kadınlara üzülüyorsunuz.

1. Dogville

Dogville Filmi
Güzel Bir Film – Dogville

IMDB Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2003
Süre: 2 saat 58 dakika

Dogville, kendi hallerinde yoksul insanların yaşadığı küçük bir kasabadır. Bir akşam burada, kasabanın genç sakini Tom (Paul Bettany) yakın çevreden gelen silah sesleri duyar ve merakla etrafı araştırmaya başlar. Kısa bir gezintinin ardından genç adam, karanlığı kendine siper etmiş saklanan, korku içindeki Grace (Nicole Kidman) ile karşılaşır. Grace açıklamadığı bir nedenden ötürü peşine takılan gangsterlerden kaçmaya çalışmaktadır. Tom, Grace’in bu ürkek, yardıma muhtaç halinden etkilenip onu kasabasında saklamaya karar verir. Ancak bu planını hayata geçirebilmek için önce Dogville sakinlerinin onayını alması gerekecektir.

Dogville Sahnesi
Güzel Bir Film – Dogville Sahne Dekoru

Dogville son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden. Filmde kullanılan sinema üslubu tam bir özgün yönetmenlik örneği. Bu zamana dek elbette sinema literatüründe tiyatro oyunları, tek ya da az mekân kullanılarak birçok defa filme çevrildi ama ben kendi adıma doğrudan tiyatro biçiminde kurgulanan bir sinema filmini ilk kez görmüş oldum.

Dogville yenilikçi, sürükleyici, ayakları yere sağlam basan çok güzel bir film! Mutlaka izleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir