Wristcutters: A Love Story (Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi) Filmi
Romantik

En Romantik Filmler Listesi – Kalbinize Ferahlık Verecek 60 Film!

En romantik filmler listesi içinde dram, romantik – komedi vb. türlerde, romantizm dolu 60 film yer alıyor. Listede, bu zamana dek izlediğim ve iyi birer hikâyeye sahip olduklarını düşündüğüm kalburüstü romantik filmlere yer verdim. Bu filmlerin birçoğu insana ferah duygular veren cinsten, daha azınlıkta olan bir kısmı ise hüzünlü, hatta deyim yerindeyse biraz acıklı. Siz, bu filmlerden hangisini veya hangilerini izleyeceğinizi, akmak istediğiniz duygu haline göre seçebilirsiniz. Bu arada eğer sizin de “bu film mutlaka en iyi aşk filmleri arasında yer almalı” diye düşündüğünüz yapımlar varsa onları da aşağıdaki yorum kısmında belirtebilirsiniz.

İyi okumalar…

En Romantik Filmler Listesi

60. Hadi İnşallah

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Hadi İnşallah

IMDB Puanı: 5,6
Yapım Yılı: 2014
Süre: 1 saat 36 dakika

Hadi İnşallah Filminin Konusu: Sosyal medya fenomeni PuCCa’nın Küçük Aptalın Büyük Dünyası adlı kitabından uyarlanan filmde, üniversiteden yeni mezun olan PuCCa’nın İzmir’e, ailesinin yanına dönüp burada iş ve aşk yaşamında yeni maceralara yelken açmaya başlaması konu ediliyor.

Kişisel Düşünce Notu: Bence yerli romantik komedi filmleri arasında hatırı sayılır bir yeri var Hadi İnşallah‘ın. Film hem romantik, hem eğlenceli… İçinde yerli ögeler olması, kendi hikâyelerimizle özdeşleştirebileceğimiz konu başlıklarını barındırması da onu ayrıca izlenmeye değer kılıyor.

59. Sevgililer Günü/Valentine’s Day

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Sevgililer Günü

IMDB Puanı: 5,7
Yapım Yılı: 2010
Süre: 2 saat 5 dakika

Sevgililer Günü Filminin Konusu: Los Angeles’ta Sevgililer Günü’nde yalnızlar ve çiftler gruplarından hangisine dahil olduğunuz önemli değildir; çünkü her iki ihtimalde de o gün sizin için büyük bir telaşın ya eşiğinde ya da tam içinde geçer.

Filmin Oyuncu Kadrosunda Yer Alan İsimlerden Bazıları: Julia Roberts, Ashton Kutcher, Jessica Alba, Jessica Biel , Bradley Cooper, Jennifer Garner, Anne Hathaway, Taylor Swift.

58. Aşka İki Hafta/Two Weeks Notice

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Aşka İki Hafta

IMDB Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2002
Süre: 1 saat 41 dakika

Aşka İki Hafta Filminin Konusu: Lucy Kelson (Sandra Bullock) çevre hukuku konusunda uzmanlaşmış, akıllı, çalışkan, başarılı bir avukat; patronu George Wade (Hugh Grant) ise çapkın ve kibirli bir emlak geliştiricisidir. İkili birlikte çalışırken Lucy kendini büyük stres altında hisseder. Genç kadın dünyayı kurtarma arzusuyla hukuk okumuşken hayat onu milyarder patronuna kravat seçmek zorunda kaldığı tuhaf bir iş yaşamına sokmuştur.

Film Hakkında Not: Romantik komedi türünün iki önemli yıldızı Sandra Bullock ve Hugh Grant’ın başrollerini paylaştığı Aşka İki Hafta, keyifli vakit geçirip zihnini dinlendirmek isteyen seyircilerin beklentilerini karşılayacak bir film.

57. He’s Just Not That Into You

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – He’s Just Not That Into You

IMDB Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2009
Süre: 2 saat 9 dakika

He’s Just Not That Into You Filminin Konusu: Yirmili ve otuzlu yaşlarındaki bir grup Amerikalı’nın ikili ilişkilerine yoğunlaşılan filmde, kadınların ve erkeklerin farklı iç güdülerle hareket etmesinden doğan çatışmalar hikâyeleştiriyor.

Filmin Oyuncu Kadrosunda Yer Alan İsimlerden Bazıları: Ben Affleck, Jennifer Aniston, Scarlett Johansson, Drew Berrymore, Jennifer Connelly.

Filmden Bir Replik: Karşı cinse kendimizi çekici göstermek için artık saçımızın modelini değiştirmiyoruz, internetteki profil fotoğrafımızı güncelliyoruz!

56. Love Com

En güzel romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Love Com

IMDB Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2006
Süre: 1 saat 39 dakika

Love Com Filminin Konusu: 16 yaşındaki lise öğrencisi Risa (Ema Fujisawa) çevresi öyle söylediği için kendisinden kısa bir erkekle sevgili olmaması gerektiğini düşünmektedir. Aynı şekilde Risa’nın sınıf arkadaşı Otani’ye (Teppei Koike) de ondan uzun bir kızla romantik bir ilişkiye girmemesi dikte edilmiştir. Hemen her konuda zevkleri uyuşan Risa ve Otani sevgili olmaları için arkadaşları tarafından teşvik edilirler. Ancak onlar boyları “erkek kızdan uzun olmalıdır” (tam bir saçmalık!) kuralına uymadığı için birbirlerine o gözle bakmamayı tercih etmektedir.

Kişisel Düşünce Notu: Filmde anlatılan aşk hikâyesi, o mektepli sevgililik hallerindeki acımtrak heyecanı, utangaçlığı ve insanın içini dibine kadar oyan “ne olacağız” endişesini öyle doğal bir biçimde seyirciye yansıtıyor ki insanın filmin kahramanlarını elinden tutup dondurma almaya götüresi ve sonra omuzlarına ufak ufak vurarak “Endişelenme, her şey yoluna girecek, sonra tekrar yoldan çıkacak ama sen yine bir yolunu bulacaksın…” diye teselli edesi geliyor.

55. Aşka Yolculuk/Leap Year

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Aşka Yolculuk

IMDB Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2010
Süre: 1 saat 40 dakika

Aşka Yolculuk Filminin Konusu: Dört yıldır birlikte olduğu sevgilisinden beklediği evlilik teklifini alamayan Anna (Amy Adams) 29 Şubat’ta kadınların erkeklere evlenme teklifi ettiği İrlanda geleneğinden ilham alır ve erkek arkadaşı Jeremy’e (Adam Scott) evlenme teklif etmek üzere İrlanda’ya doğru yola koyulur.

Film Hakkında Bir Bilgi: Filmin senaryosu Gelin Benim Olacak (Made of Honor) filminden de tanıdığımız, romantik komedi türünde başarılı işlere imza atmış senarist/yönetmen Deborah Kaplan‘a ait.

54. Kemerlerinizi Bağlayın/Allacciate Le Cinture

En güzel romantik filmler
En Romantik Filmler Listesi – Kemerlerinizi Bağlayın

IMDB Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2014
Süre: 1 saat 50 dakika

Kemerlerinizi Bağlayın Filminin Konusu: Bir kafede garsonluk yapan Elena (Kasia Smutniak) arkadaş grubundaki hemen herkesin küçümsediği bir adama âşık olur. Genç kadının o zamana dek güvenli ve dingin bir şekilde ilerlemekte olan yaşamı bu aşkla birlikte tedirgin edici bir hal alır. Derken birtakım olaylar gelişir ve hikâye zamanda atlama yaşar. Artık olgun kadın olan Elena, yaşamının en zor mücadelesini vermeye başlayacaktır.

Kişisel Düşünce Notu: Kemerlerinizi Bağlayın benim kendi adıma çok çook sevdiğim bir film. Böyle bir hikâyeyi ancak âşık olmayı bilen, âşıkken bunun hakkını veren, yaşam dolu, cesur bir ruh anlatabilirdi. Biliyorum ki filmin senarist ve yönetmeni Ferzan Özpetek de böyle bir ruh.

53. Aşk Gibi Bir Şey/A Lot Like Love

En güzel romantik filmler
En Romantik Filmler Listesi – Aşk Gibi Bir Şey

IMDB Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2005
Süre: 1 saat 47 dakika

Aşk Gibi Bir Şey Filminin Konusu: Oliver Martin (Ashton Kutcher) ve Emily Friehl (Amanda Peet) Los Angeles – New York seferinde tanışıp birbirleriyle numaralarını paylaşırlar. Yıllar boyunca iletişimleri bir şekilde devam eden iki genç ara sıra bir araya gelerek birbirlerinin büyüyüp olgunlaşmalarına şahitlik eder. Oliver ve Emily her ne kadar birlikte vakit geçirmeyi sevseler de aslında oldukça farklı karakterlere sahiplerdir. Bu yüzden aralarındaki iletişimi düzenli hale getirmeleri mümkün olmaz. Ancak birbirleriyle tamamen bağlantıyı kesip ayrı yollara da gidemezler.

Film Hakkında Not: Aşk Gibi Bir Şey kalburüstü romantik komedi filmleri arayanların mutlaka izlemesi gereken bir yapım. Yayınlandığı dönem sinema eleştirmenleri tarafından da oldukça iyi değerlendirmeler alan film, bir romantik komediden beklediğimiz tüm o tatlı, nahif duyguları seyircisine yaşatmayı başarıyor.

52. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

IMDB Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2014
Süre: 1 saat 46 dakika

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku Filminin Konusu: Arif (Erdal Beşikçioğlu) dış dünyadan ziyade kendi kafasının içinde yaşayan, aklı sorularla dolu bir adamdır. Kadınlar, ilişkiler ve hayat üzerine kafa yorup düşüncelerini yazıya döktüğü bir dönemde karşısına Müzeyyen (Sezin Akbaşoğulları) adlı büyüleyici bir kadın çıkar. Kendinden emin, gözü pek bir kadın olan Müzeyyen kısa sürede Arif’in düşünce deryasına yeni rotalar eklemeye başlar.

Film Hakkında Bir Bilgi: Film, yazar İlhami Algör’ün aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.

51. Fransız Öpücüğü/French Kiss

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Fransız Öpücüğü

IMDB Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 1995
Süre: 1 saat 51 dakika

Fransız Öpücüğü Filminin Konusu: Kate (Meg Ryan) nişanlısı Charlie’nin (Timothy Hutton) Paris’te bir Fransıza âşık olduğunu öğrenince olaya müdahale etmek için hemen yola koyulur. Uçakta genç kadının yanına Luc (Kevin Kline) adlı bir mücevher hırsızı oturmuştur. Kate kafasında türlü sorularla bir an evvel Paris’e varmayı beklerken Luc daha önce çalmış olduğu mücevherleri sessizce Kate’in çantasına saklar. Daha sonra Paris’e vardıklarında Luc mücevherleri geri almak isteyip Kate’in peşine takılır ve olaylar gelişmeye başlar.

50. Mesajınız Var!/You’ve Got Mail

En güzel romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Mesajınız Var

IMDB Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 1998
Süre: 1 saat 59 dakika

Mesajınız Var Filminin Konusu: Joe Fox (Tom Hanks) büyük kitapçı mağazaları zincirine sahip Fox ailesinin bir üyesidir. Kathleen Kelly (Meg Ryan) ise annesinden kalma orta çaplı bir kitapçı dükkânını işletmektedir. İkili, tanıştıkları internet üzerinden mesajlaşmaya başlarlar. Gerçek hayatta aynı cadde üzerinde kitapçı işleten iki rakip olduklarını keşfetmeleri uzun sürmeyecektir.

Kişisel Düşünce Not: İçinde New York, sonbahar, eski kitap ve taze kahve kokusu olan Mesajınız Var, internetin ortaya çıktığı ilk zamanlardaki o acemice romantik telaşlarımıza dair harika bir hikâye. Hani insanların sohbet odalarında kendilerini ifade eden doğru takma ismi kullanarak ruh eşlerinin dikkatini çekmeyi başaracağını umduğu o masum hevesler dolu yıllara dair…

49. Bridget Jones’un Günlüğü/Bridget Jones’s Diary

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Bridget Jones’un Günlüğü

IMDB Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2001
Süre: 1 saat 37 dakika

Bridget Jones’un Günlüğü Filminin Konusu: Artık otuz iki yaşında olan Bridget Jones ( Renée Zellweger) yeni yılla birlikte hayatını iyileştirmesi gerektiğini anlamış ve kendisine şu ültimatomları vermiştir: Sigarayı azalt, günlük tut, fazla kilolarını ver ve hayatının aşkını bul!

Kişisel Düşünce Notu: Bridget Jones, otuzlu yaşlarında yalnız bir kadın olmanın, hemen her detayıyla tuvale yansımış, kusursuz bir portresi gibi.

48. Melekler Şehri/City of Angels

En romantik filmler listesi.
En Romantik Filmler Listesi – Melekler Şehri

IMDB Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 1998
Süre: 1 saat 54 dakika

Melekler Şehri Filminin Konusu: Doktor Maggie Rice (Meg Ryan) kaybetmek üzere olduğu hastasını hayata döndürmek için canını dişine takarak mücadele etmektedir. Bu sırada, hastanın son nefesine şahitlik etmek için orada olan Seth isimli melek (Nicolas Cage) Maggie’nin kararlı mücadelesini görür ve ona âşık olur. Daha sonra Seth insan suretine bürünerek Maggie’nin yaşamına dahil olmaya başlar. Vakit geçtikçe ikili birbirlerine derinden bağlanırlar ve ardından Seth’in, ölümlü bir insan olup Maggie ile kalmakla ölümsüz melek yaşamına devam etmek arasında tercih yapması gerekir.

Filmden Bir Replik: Birlikte olamayacaksak, Tanrı neden karşılaşmamızı istedi?

47. Cennet Gibi/Just Like Heaven

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Cennet Gibi

IMDB Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2005
Süre: 1 saat 35 dakika

Cennet Gibi Filminin Konusu: Genç bir acil tıp doktoru olan Elizabeth Masterson (Reese Witherspoon) arkadaşlarının kendisi için ayarladığı randevuya giderken korkunç bir trafik kazası geçirir. Üç ay sonra, bir peyzaj mimarı olan David Abbott (Mark Ruffalo) Elizabeth’in evine taşınır ve burada hayaletvari biçimde evin içinde dolaşmakta olan Elizabeth’in ruhu ile karşılaşır.

Film Hakkında Bir Bilgi: Film, Fransız yazar Marc Levy’nin If Only It Were True (Keşke Gerçek Olsaydı) adlı eserinden sinemaya uyarlanmış.

46. Gönül Avcısı/L’arnacoeur

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Gönül Avcısı

IMDB Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2010
Süre: 1 saat 45 dakika

Gönül Avcısı Filminin Konusu: Genç ve güzel bir kadın olan Juliette (Vanessa Paradis) uzun süredir beraber olduğu nişanlısı ile evlenmek üzeredir. Ancak babası, evleneceği adamı Juliette’e uygun görmez ve bu evliliğe engel olmak için “Gönül Avcısı” olarak tanınan Alex Lippi (Romain Duris) ile anlaşır. Bu anlaşmaya göre Alex, Juliette’in hayatına sızıp onu etkileyerek evlenmek üzere olduğu adamın aslında aradığı kişi olmadığını anlamasını sağlayacaktır.

Kişisel Düşünce Notu: 2010 yapımı bu harika romantik komedi filminin adı neden çok fazla duyulmamış, anlamış değilim. Seyirci, 90’lı yıllar ve 2000’lerin başlarında çekilen bütün iyi romantik komedi filmlerini silip süpürmüşken bu tarz yeni sayılabilecek yapımların daha fazla rağbet görmesi gerekir aslında.

45. Göl Evi/The Lake House

En güzel romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Göl Evi

IMDB Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2006
Süre: 1 saat 39 dakika

Göl Evi Filminin Konusu: Genç doktor Kate Forster (Sandra Bullock) çalışmaya başlayacağı yeni hastaneye uzak olduğu için çok sevdiği göl evinden taşınmak zorunda kalır. Daha sonra bu eve Alex (Keanu Reeves) isimli genç bir adam taşınır ve Alex’in Kate’in evin yeni kiracısına bıraktığı notu bulmasıyla ikili arasında romantik bir mektuplaşma başlar.

Film Hakkında Not: Göl Evi, en romantik filmler listesi tarzı film önerileri yazılarında sıkça karşımıza çıkan bir film. Zira filmin hem konusu oldukça romantik hem de başrol oyuncuları Sandra Bullock ve Keanu Reeves bu tarz aşk hikâyelerinde kahraman olarak görmeyi çok sevdiğimiz isimlerden.

44. Mozart ve Balina/Mozart and the Whale

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Mozart ve Balina

IMDB Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2005
Süre: 1 saat 34 dakika

Mozart ve Balina Filminin Konusu: Donald (Josh Hartnett) matematiğe büyük yeteneği olan, asperger sendromlu bir gençtir. Isabelle (Radha Mitchell) de Donald’la aynı rahatsızlıktan mustariptir ve onun yeteneği de sanat yönündedir. İki sıra dışı genç, küçük bir terapi grubunda tanışıp birbirleriyle vakit geçirmeye başlarlar. Zamanla aralarında, birbirini anlamanın sihrinden doğan derin bir bağlılık gelişecektir.

Film Hakkında Not: Mozart ve Balina‘yı çok uzun yıllar önce izlemiştim. Filmin oldukça duygusal bir yapısı olduğunu ve “kendin gibi olma”ya dair önemli söylemler ürettiğini hatırlıyorum. Bir de bunlara ek olarak gerçek bir aşk hikâyesinden esinlenilerek çekildiği bilgisi hatırımda.

43. Hayalet/Ghost

Ghost (Hayalet) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Hayalet

IMDB Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1990
Süre: 2 saat 7 dakika

Hayalet Filminin Konusu: Sam (Patrick Swayze) ve Molly (Demi Moore) bir gece yarısı karanlık sokakta yürürken korkunç bir saldırıya uğrarlar ve bu saldırı sonucu Sam hayatını kaybeder. Daha sonra Molly üzüntüden bitap düşmüş bir halde yaşamına devam etmeye uğraşır; bu sırada Sam artık bir hayalet olarak dünyada gezinmeye başlamış, bir yandan kendi katillerini bulmaya, bir yandan da Molly’i ona zarar vermek isteyen insanlardan korumaya çalışmaktadır.

Kişisel Düşünce Notu: Her şeyin sindire sindire yaşandığı, dokunmanın, sözcüklerin ve duyguların diri olduğu zamanlardan kalma bir aşk hikâyesi. Bence üzerine ne kadar aşk filmi çekilirse çekilsin o sinemanın her döneminde en güzel aşk filmleri arasında sayılmaya devam edecek.

42. Zengin Avcısı/Hors de Prix

Hors de Prix (Zengin Avcısı) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Zengin Avcısı

IMDB Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2006
Süre: 1 saat 46 dakika

Zengin Avcısı Filminin Konusu: Lüks bir yaşantı gayesiyle zengin erkeklerle ilişki kuran Irène (Audrey Tautou) milyarder olduğunu zannettiği  Jean (Gad Elmaleh) ile flört etmeye başlar. Ancak Jean bir milyarder değil, büyük bir otelde çalışan kendi halinde bir garsondur. Irène işin gerçeğini öğrenince Jean’den koşar adım uzaklaşır fakat bu sırada Jean Irène’e çoktan âşık olmuştur.

Kişisel Düşünce Notu: Zengin Avcısı, en romantik filmler listesi içindeki, yazının başında bahsettiğim kalbi ferah duygularla dolduran filmlerden. Çünkü filmin hem hikâyesi çok eğlenceli hem de çekildiği mekânlar, sahip olduğu atmosfer vesaire… hepsi çok iç açıcı.)

41. Bir Gün/One Day

One Day (Bir Gün) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Bir Gün

IMDB Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2011
Süre: 1 saat 48 dakika

One Day Filminin Konusu: Emma (Anne Hathaway) derinlikli bir ruha sahip, yaratıcı, çalışkan, güzel bir kadın; Dexter (Jim Sturgess) ise eğlence odaklı yaşayan, çapkın, uçarı bir adamdır. Uzun yıllardır arkadaş olan ikili bazen  yakınlaşır, bazense uzaklaşırlar… Film onların yılda bir kez görüşmeleri üzerinden ilerler ve seyirci her yeni görüşmede Emma ve Dexter’ın hayatındaki gelişmelere şahitlik eder.

Kişisel Düşünce Notu: Bir Gün; heyecanlandıran, hüzünlendiren, sevindiren, şaşırtan, yani aşka dair her tür duyguyu izleyicisine yansıtmayı başaran duygu yüklü bir film… Bu yüzden en romantik filmler listesi gibi film seçmelerinde de sık sık karşımıza çıkıyor.

40. Özel Bir Kadın/Pretty Woman

Pretty Woman (Özel Bir Kadın) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Özel Bir Kadın

IMDB Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1990
Süre: 2 saat 5 dakika

Özel Bir Kadın Filminin Konusu: Yakışıklı ve zengin iş insanı Edward Lewis (Richard Gere) katıldığı bazı etkinliklerde kendisine eşlik edecek güzel bir kadına ihtiyaç duyar ve bunun için Vivian Ward (Julia Roberts) isimli bir seks işçisi ile anlaşır. İkilinin ilişkisi başta sadece bir iş anlaşmasından ibarettir ancak zaman geçip de taraflar birbirini tanımaya başladıkça bu ilişki duygusal bir boyut da kazanır.

Kişisel Düşünce Notu: Özel Bir Kadın, yayınlandığı dönem fırtınalar koparmış bir romantik komedi filmi. Filmde, Julia Roberts ve Richard Gere arasındaki uyum muhteşem. Sizi mutlu edecek bir aşk filmine ihtiyaç duyduğunuzda bu filmi izleyebilirsiniz. Ayrıca; bu tarz size kendinizi iyi hissettirecek filmlere ilgi duyuyorsanız blogtaki “Mutlu Eden Filmler – Kocaman Bir Gülümsemeyle İzleyeceğiniz 15 Film!” başlıklı listeye de göz atabilirsiniz.

39. Hep Seni Aradım/Wicker Park

Wicker Park (Hep Seni Aradım) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Hep Seni Aradım

IMDB Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2004
Süre: 1 saat 54 dakika

Hep Seni Aradım Filminin Konusu: Sevgilisiyle nişanlanmak üzere olan Matthew (Josh Hartnett) bir iş seyahatine çıkacağı sırada eski aşkı Lisa (Diane Kruger) ile karşılaşır. Matthew, Lisa olduğunu düşündüğü kadını sadece arkasından görmüş, peşinden koşup gitse de ona yetişememiştir. Ama gördüğü kadının Lisa olduğuna neredeyse emindir. Genç adam bu karşılaşmanın etkisini üzerinden atamaz ve her yerde Lisa’yı aramaya başlar. Daha sonra olaylar gelişir.

Kişisel Düşünce Notu: Aşkın türlü biçimlerine değinen bir dram/gizem filmi Hep Seni Aradım. Titizlikle hazırlanmış kurgusu ile bence kesinlikle izlenmeye değer bir yapımolmuş.

38. Dört Nikah Bir Cenaze/Four Weddings and a Funeral

En romantik filmler listesi.
En Romantik Filmler Listesi – Dört Nikah Bir Cenaze

IMDB Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1994
Süre: 1 saat 57 dakika

Dört Nikah Bir Cenaze Filminin Konusu: Charles (Hugh Grant) bir nikah sırasında tanışıp çok etkilendiği Carrie’yi  (Andie MacDowell) daha sonra üç nikah ve bir cenazede daha görür. Film, nikahlar ve cenaze sırasında yaşanan olaylar üzerinden ilerler. Bu sırada Charles ve Carrie arasındaki ilişkinin aşamalarına şahitlik ederiz.

Kişisel Düşünce Notu: Filmin cenaze bölümünde okunan Funeral Blues (Cenaze Blues) adlı şiir, bence yeryüzündeki en gerçek, en duygulu, en samimi edebi metinlerden biri:

Tüm saatleri durdurun, telefonu kesin,
Köpeği havlatmayın arkasında sulu bir kemiğin,
Piyanoları susturun, ve çalarken boğuk sesli davullar
Tabutu çıkarın dışarı, gelsin yas tutanlar.

Uçaklara inleyerek daireler çizdirin göklerde
Yazarken bu haberi, “O öldü” diye,
Siyah fiyonklar takın beyaz boyunlarına güvercinlerin,
Trafik polislerine siyah eldivenler giydirin.

O benim Kuzey’imdi, Güney’imdi, Doğu’mdu ve Batı’mdı,
Çalışma haftam ve pazar rahatımdı.
Öğlem, gece yarım, konuşmam, şarkım;
Sevgi sonsuza dek sanırdım, yanıldım.

Yıldızlar artık gereksiz, söndürün hepsini
Ay’ı paketleyin, parçalayın Güneş’i
Dökün okyanusu, süpürün ormanı
Artık hiçbir şey güzelleştiremez hayatı.

(Burada biraz durup şiiri sindirelim…)

(Tamam, şimdi devam edelim…)

37. Aşk Engel Tanımaz/Notting Hill

Notting Hill (Aşk Engel Tanımaz) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Aşk Engel Tanımaz

IMDB Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1999
Süre: 2 saat 4 dakika

Aşk Engel Tanımaz Filminin Konusu: Tam bir İngiliz centilmeni olan cazibeli yakışıklı Will Thacker (Hugh Grant) sahibi olduğu kitabevinde, dünyaca ünlü aktrist Anna Scott (Julia Roberts) ile karşılaşır. İkili arasında kuvvetli bir çekim olur ve hızla birbirlerine yakınlaşırlar. Ancak birinin sade vatandaş, diğerinin dünyaca ünlü bir yıldız olması ikilinin aşklarını doyasıya yaşayamamalarına neden olacaktır.

Kişisel Düşünce Notu: Aşka dair o bazen acı da veren heyecanlı, güzel duyguları hissetmek için ideal bir aşk filmi Aşk Engel Tanımaz. 90’lı yılların nahif romantik esintilerini seven herkesin en romantik filmler listesi içinde kendine yer bulacaktır, eminim.

36. Beni Unutma/Remember Me

Remember Me (Unutma Beni) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Beni Unutma

IMDB Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2010
Süre: 1 saat 53 dakika

Beni Unutma Filminin Konusu: Ailevi sorunları yüzünden psikolojik problemler yaşayan Tyler (Robert Pattinson) Ally (Emilie de Ravin) ile tanıştığında üzerindeki kasvetli bulutların yavaş yavaş dağılmaya başladığını hisseder. Onu hiç aramazken bulduğu aşk genç adamın daha mutlu bir insan olmaya başlamasını sağlamış, uzun zamandır ilk defa hayatı onun için çekilir kılmıştır. Aynı şekilde Ally’nin de Tyler’ınkilere benzer sorunları vardır ve o da Tyler ile tanıştığında nihayet kendini sevginin iyileştirici gücüne bırakmıştır.

Filmden Bir Replik: Gandhi “Hayatta ne yaparsan yap önemsiz olacaktır, ama senin yapmış olman çok önemli,” demiş. İlk kısma katılıyorum. Micheal, hangi güne baktığımı biliyorsun. 22 yaşındayken, Gandhi’nin 3 çocuğu, Mozart’ın 30 senfonisi vardı ve Buddy Holly ölüydü. Bana bir keresinde “Parmak izlerimiz dokunduğumuz hayatlardan silinmez,” demiştin. Bu herkes için geçerli mi? Yoksa sadece şiirsel bir zırvalık mıydı?

35. Carol

Carol Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Carol

IMDB Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2015
Süre: 1 saat 58 dakika

Carol Filminin Konusu: Bir mağazanın oyuncak bölümünde çalışan Therese (Rooney Mara) çalıştığı yere alışverişe gelen Carol (Cate Blanchett) isimli çekici kadınla yakından ilgilenir. Carol mağazadan çıktıktan sonra Therese onun mağazada eldivenlerini unuttuğunu fark edip eldivenleri Carol’a geri yollar. Daha sonra kadınlar bir şekilde bağlantıda kalırlar ve kısa süre içinde aralarında duygusal bir yakınlaşma başlar.

Film Hakkında Not: Carol, birbirine âşık iki kadının duygularına tanıklık etmemizi sağlayan son derece etkileyici bir film. Filmde özellikle Cate Blanchett’in muhteşem oyunculuğu ön plana çıkıyor ve Carol karakterinin yaşadığı duygu yoğunluğu, seyircinin anlatılan hikâyeye fazlasıyla ikna olmasını sağlıyor.

34. Sevgiler, Rosie/Love, Rosie

Love, Rosie (Sevgiler, Rosie) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Sevgiler, Rosie

IMDB Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2014
Süre: 1 saat 42 dakika

Sevgiler, Rosie Filminin Konusu: Rosie (Lily Collins) ve Alex (Sam Claflin) çok küçük yaştan beri birbirlerinin en iyi dostu, sırdaşıdır. Çocuklukları ve ilk gençlik yılları boyunca aralarında romantik anlamda hiçbir yakınlaşma olmayan ikili, Rosie’nin 18. yaş günü partisinde öpüşürler; ancak o akşam çok sarhoş olan Rosie, ertesi gün bu öpüşmeyi hatırlamaz ve Alex’e, “Lütfen bana dün gecenin hiç yaşanmadığını söyle” minvalinde bir söz eder. Rosie bu sözü sarhoşluğunu kastederek söylemiştir ama Alex duyduklarından Rosie’nin onu sadece arkadaş olarak gördüğü anlamını çıkarır. O günden sonra Rosie ve Alex’in hayatları bambaşka yönlere doğru yol alacaktır.

Film Hakkında Not: Akıcı, dinlendiren, tatlı bir film. Yağmurlu bir pazar günü, battaniye altında izlenecek türden. Bu arada; bu tarz filmleri sevenler için: Battaniye Altında İzlenecek Filmler – İçinizi Isıtacak 18 Sıcacık Film!

33. Ruby Sparks

Ruby Sparks (Hayalimdeki Aşk) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Ruby Sparks

IMDB Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2012
Süre: 1 saat 44 dakika

Ruby Sparks Filminin Konusu: Calvin Weir-Fields (Paul Dano) ilk romanı hayli ses getirmiş, aynı başarıyı yazacağı yeni romanda da yakalamak isteyen genç bir yazardır. İçe dönük kişiliği ve sevgi hakkındaki idealist düşünceleri onu duygusal ilişkilere girmekten alıkoyar. Terapistinin verdiği bir ödev üzerine hayalindeki mükemmel kadını yazmaya başlayan Calvin, ansızın bu hayali kadını karşısında bulunca duygusal alışkanlıklarındaki pek çok şey değişmeye başlar.

Film Hakkında Not: Son derece eğlenceli, tatlı bir film olan Ruby Sparks‘ın senaryosu filmdeki Ruby karakterini canlandıran Zoe Kazan’a ait. İnsan bu filmi izledikten sonra akıllı ve tatlı Zoe Kazan’a hayranlık duymaya başlıyor. -Yani en azından ben de öyle olmuştu; hayal gücü yüksek kadınlarla tanışmayı çok sevdiğim için.-

32. Ölümsüz Aşk/The Age of Adaline

The Age of Adaline (Ölümsüz Aşk) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Ölümsüz Aşk

IMDB Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2015
Süre: 1 saat 52 dakika

Ölümsüz Aşk Filminin Konusu: Kocasını yeni kaybetmiş, genç ve güzel bir kadın olan Adaline Bowman (Blake Lively) ailesinin yanına gitmek için çıktığı yolculukta korkunç bir trafik kazası geçirir. Kaza sonrası bir süreliğine kalbi duran genç kadın, arabasına yıldırım düşmesiyle birlikte yeniden hayata döner. Adaline o andan itibaren fiziksel olarak 29 yaşında kalmıştır ve bundan sonraki hayatını -durumunun anlaşılmaması için- mekânlara ve insanlara bağlanmaktan kaçarak yaşayacaktır.

Film Hakkında Not: Akıcı, romantizmi dozunda tutan, fantastik bir hikâyenin akla yatkın temellere dayatılmaya uğraşıldığı, başarıyla kotarılmış bir film Ölümsüz Aşk. Blake Lively’nin zarafet saçan oyunculuğu da filmi ayrıca izlenilir kılıyor.

31. Aşk Tesadüfleri Sever

Aşk Tesadüfleri Sever Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Aşk Tesadüfleri Sever

IMDB Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2011
Süre: 1 saat 58 dakika

Aşk Tesadüfleri Sever Filminin Konusu: Deniz (Belçim Bilgin) ve Özgür (Mehmet Günsür) aynı gün, aynı hastanede dünyaya gelmiş, aynı şehirde büyümüş ama birbirlerini, iki yetişkin olarak başka bir şehirde yeniden karşılaşana dek yakinen tanıyamamışlardır. Özgür bir fotoğrafçı, Deniz bir aktrist olduğunda yolları yeniden kesişir… Tesadüflerle örülü bu aşk hikâyesi, kahramanlarımızın hayatını bütünüyle değiştirecektir.

Kişisel Düşünce Notu: Aşk Tesadüfleri Sever gayet sürükleyici, romantik, duygulu bir film. Ancak filmdeki tesadüfler biraz dozunda tutulsa daha gerçekçi bir anlatım tarzı yakalanabilirmiş.

Tabii yine de filmin yerli romantik filmler arasında önemli bir yere sahip olduğu yadsınamaz.

30. Barney’s Version

Barney's Version (Benim Hikâyem) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Barney’s Version

IMDB Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2010
Süre: 2 saat 14 dakika

Barney’s Version Filminin Konusu: Barney (Paul Giamatti) sanata, kültüre meraklı, dost canlısı, akıllı bir adamdır. Gençliğinin ilk yıllarında dolu dizgin bir yaşam sürdürürken hayat onu iki kez evlilik yoluna sokar. Ancak bu iki evlilik de içinde aşk olmayan evliliklerdir. Aşktan hiçbir beklentisi olmayan Barney hiç ummadığı bir gün hayatının gerçek aşkıyla karşılaşır. Ancak ortada büyük bir sorun vardır ki, bu karşılaşma Barney’nin ikinci düğünü sırasında, o, başka bir kadına henüz yeni “evet” demişken yaşanmıştır.

Kişisel Düşünce Notu: Barney’s Version bu zamana kadar izlediğim aşk filmleri arasında,  içindeki aşka en çok inandığım filmlerden biri oldu. Filmin başrol oyuncusu Paul Giamatti âşık adam rolünü o kadar iyi canlandırmış ki insanın onu seyrederken, yanına gidip derdi kederi yumuşasın diye eline bir fincan sıcak çay tutuşturası geliyor.

29. Daha Yaklaş/Closer

Closer (Daha Yaklaş) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Daha Yaklaş

IMDB Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2004
Süre: 1 saat 44 dakika

Daha Yaklaş Filminin Konusu: Gazeteci Dan (Jude Law) başarılı bir yazar olabilmek için ilham arayışındadır. Bir kaza sonucu tanışıp birlikte olmaya başladığı Alice (Natalie Portman) ona kitap yazması için ihtiyacı olan ilhamı verir ve Dan kısa sürede kitabını tamamlar. Ancak daha sonra Dan, Alice’le birlikteyken başka bir kadına (Julia Roberts) âşık olur ve o andan itibaren filmdeki tüm kahramanların hayatı karmakarışık bir hal almaya başlar.

Kişisel Düşünce Notu: Natalie Portman’ın Léon: The Professional filminde canlandırdığı Mathilda karakterinin büyüyünce nasıl bir kadın olduğunu hep merak etmişimdir. Daha Yaklaş‘ı izleyince sorumun cevabını yine Natalie Portman’ın canlandırdığı başka bir karakterde buldum. Bence Mathilda büyüyünce -muhtemelen- Daha Yaklaş‘taki Alice gibi bir kadın olmuştur. Léon: The Professionalı izlemiş olanlar bu filmi izlerken karşılarında zaman zaman Mathilda’yı görüyormuş gibi hissedebilirler.

28. Öğleden Sonra Aşk/Love in the Afternoon

Love in the Afternoon (Öğleden Sonra Aşk) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Öğleden Sonra Aşk

IMDB Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1957
Süre: 2 saat 10 dakika

Öğleden Sonra Aşk Filminin Konusu: Genç viyolonsel öğrencisi Ariane Chavasse (Audrey Hepburn) babası dedektif Claude Chavase (Maurive Chevalier) ile Monsieur X (John McGiver) isimli bir adam arasında geçen görüşmeye tanık olur. Konuşulanları dikkatle dinleyen Ariane,  eşi tarafından, çapkınlığıyla ünlü Frank Flannagan (Gary Cooper) ile aldatıldığını öğrenen Monsieur X’in Flannagan’ı öldürmeye karar verdiğini öğrenir. Ariane öğrendiği bu mühim bilgiyi kulak ardı edemez ve Flannagan’ı uyarmak üzere yola çıkar.

Kişisel Düşünce Notu: Audrey Hepburn’ün tüm zarafetiyle süzüldüğü Öğleden Sonra Aşk siyah-beyaz zamanlardan kalma zarif ve klas bir aşk filmi.

27. Sadece Âşıklar Hayatta Kalır/Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive (Sadece Âşıklar Hayatta Kalır) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Sadece Âşıklar Hayatta Kalır

IMDB Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2013
Süre: 2 saat 3 dakika

Sadece Âşıklar Hayatta Kalır Filminin Konusu: Adam (Tom Hiddleston) ve Eve (Tilda Swinton) yüzyıllardır hayatta olan iki vampir sevgilidir. Aralarında son derece kuvvetli bir bağ bulunan çift, yaşamak istedikleri yerler konusunda birbirlerini özgür bırakmışlardır. Biri Fas’ta diğeri Amerika’da yaşarken bir gün Eve, Amerika’daki Adam’ı ziyaret etmeye karar verir. İkili bir araya gelirler ve hikâye akmaya başlar.

Kişisel Düşünce Notu: Mükemmel bir film. Çok etkilendim. Çok beğendim. Çok duru, incelikli ve gerçekçi buldum. Hem felsefesi hem o felsefeyi sunuş biçimi muazzamdı.

26. Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi/Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story (Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi 

IMDB Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2006
Süre: 1 saat 28 dakika

Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi Filminin Konusu: Bir dünya düşünün; içinde sadece intihar ederek yaşamını sonlandırmış insanlar var. Bu dünya, onların öldükten sonra geldikleri yer. Onlar için cennet ya da cehennem yok; geldikleri dünyaya çok benzeyen ama oradan daha kasvetli bir havaya sahip olan bu yer var sadece. İçinde aşk acısından, inattan, korku ve ıstıraptan kendini öldürenler… Şimdi geldikleri bu yeni yerde, eski hayatlarından kalma bazı hesapları kapatmaya çalışıyorlar.

Film Hakkında Not: Sıra dışı bir film. Nefis bir hayal gücü ve ölçülü melankoliklikle işlenmiş. Özgün konusu filmi sürükleyici kılıyor.

25. Başka Dilde Aşk

Başka Dilde Aşk Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Başka Dilde Aşk

IMDB Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2009
Süre: 1 saat 38 dakika

Başka Dilde Aşk Filminin Konusu: Onur (Mert Fırat) ve Zeynep (Saadet Işıl Aksoy) ortak bir arkadaşlarının doğum günü partisinde tanışırlar. Onur işitme engelli bir gençtir, Zeynep bu durumu fark edince onun dünyasına ilgi duymaya başlar, böylece aralarında bir arkadaşlık gelişir. Bir çağrı merkezinde çalışan Zeynep, Onur’la konuşmadan anlaşabiliyor olmasının ne kadar özel bir durum olduğunu fark ettiğinde ikilinin arasındaki bağ gitgide daha da güçlenecektir.

Kişisel Düşünce Notu: Anlamlı ayrıntılar taşıyan, gerçekçi bir film Başka Dilde Aşk. Özellikle Mert Fırat’ın oyunculuğu filmin gerçekçiliğini daha da güçlendiriyor. Ayrıca filmde, kurulmak istenen cümle için çok doğru ögeler seçilmiş. Bu da filmin senaryosunda da imzası bulunan yönetmen İlksen Başarır’ın ne kadar güçlü bir sinema diline sahip olduğunu gösteriyor.

24. Uzaktaki Anılar/A Walk to Remember

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Uzaktaki Anılar

IMDB Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2002
Süre: 1 saat 41 dakika

Uzaktaki Anılar Filminin Konusu: Okuduğu lisenin en popüler çocuklarından biri olan Landon Carter (Shane West) arkadaşlarıyla birlikte yaptığı bir kural dışı davranışta okul müdürüne yakalanınca, yıl sonu sahnelenecek oyun için okul tiyatrosunda çalışma cezası alır. Başta Carter’a çok sıkıcı görünen bu iş tiyatro grubundaki çekingen ve güzel kız Jamie Sulliavan (Mandy Moore) ile yakınlaşmalarıyla ilgi çekici bir hal almaya başlar. Carter, Jamie ile vakit geçirip daha önce hiç tatmadığı duygular yaşadıkça kendini ve dünyayı yeni baştan anlamlandıracaktır.

23. Küçük Manhattan/Little Manhattan

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Küçük Manhattan

IMDB Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2005
Süre: 1 saat 24 dakika

Küçük Manhattan Filminin Konusu: Gabe (Josh Hutcherson), boşanmanın eşiğindeki iki ebeveyni ile Manhattan’da yaşayan maceracı bir çocuktur. Boş zamanlarında scooter’ı ile şehri keşfetmeye çıkan Gabe, yolda okulundaki kabadayılarla karşılaşma korkusu yaşamaktan sıkılıp karate dersi almaya karar verir. Bu derslerde Gabe’in anaokulundan beri tanıdığı Rosemary (Charlie Ray) de vardır. Gabe bu zamana kadar kendi yaşıtı her kızı  düşman karşı cinsin (!) bir üyesi olarak görmüştür ancak bu durum Rosemary ile samimi olmaya başlayan Gave için yavaş yavaş değişmek üzeredir.

Kişisel Düşünce Notu: Dünyadaki en tatlı aşk filmi Little Manhattan olabilir. O kadar masum, sevimli ve eğlenceli ki…. insanda yeniden on bir – on iki yaşlarına dönüp ilk aşkını en baştan yaşama isteği uyandırıyor. Tabii bizim ilk aşklarımız buradaki ilk aşk deneyimine çok uzaktır eminim. Belki de bu yüzden insan filmi izledikten sonra geçmişe dönüp ilk aşkına filmdeki gibi saf ve romantik bir hikâye yazmak istiyor. (İlk aşkınla scotter’la Manhattan sokaklarını arşıladığın ve birlikte ev tutmak için emlakçıyla görüşmeye gittiğin bir hikâye.)

22. Aşk Her Yerde/Love Actually

Love Actually (Aşk Her Yerde) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Aşk Her Yerde

IMDB Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2003
Süre: 2 saat 15 dakika

Aşk Her Yerde Filminin Konusu: Noel’e bir ay kala, Londra’da romantizm rüzgârları esmektedir. Her biri birbirinden farklı yaşta ve yaşayışta olan insanlar aşkın peşinde, kendi hikâyelerinin içinde akarken, yönetmenin kamerası bu hikâyelerin peşine takılır ve seyirciye aşkın hallerini anlatır.

Kişisel Düşünce Notu: Tam bir yılbaşı filmi, kış filmi. Mümkünse yağmur ya da kar yağışı olduğu bir günde izleyiniz. Mucizelere yakın hissediniz.

21. Harry Sally ile Tanışınca/When Harry Met Sally

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Harry Sally ile Tanışınca

IMDB Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1989
Süre: 1 saat 35 dakika

Harry Sally ile Tanışınca Filminin Konusu: 1977 yılında aynı üniversiteden mezun olan ancak o zamana dek hiç karşılaşmayan Sally (Meg Ryan) ve Harry’nin (Billy Crystal) yolları ilk kez birlikte New York’a yaptıkları araba yolculuğunda kesişir. O esnada Harry, Sally’nin arkadaşı Amanda ile çıkmaktadır ve Amanda onların aynı vakitlerde New York’a gitmeleri gerektiğini fark edince bu yolculuğu ayarlamıştır. Yolculuk boyunca laf lafı açar ve Harry ile Sally erkeklerle kadınların sadece arkadaş olup olamayacakları konusunda uzun uzun tartışırlar. Daha sonra New York’a vardıklarında herkes kendi yoluna ayrılır. Fakat bundan beş yıl sonra kader Harry ile Sally’i bu kez bir uçak yolculuğunda yeniden karşılaştıracaktır.

Film Hakkında Not: En romantik filmler listesi içinde yer alan filmlerin birçoğunun başrolünde Meg Ryan var. Ryan gerçekten romantik komedi türüyle özdeşleşmiş bir aktris. Dahil olduğu her filme yumuşacık, usulca bir enerji taşıyor. Ve sanırım bu yüzden onun oynadığı romantik komedilerin hemen hepsi insana “iyi” geliyor.

20. Aşkın (500) Günü/(500) Days of Summer

(500) Days of Summer Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Aşkın (500) Günü

IMDB Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2009
Süre: 1 saat 35 dakika

Aşkın (500) Günü Filminin Konusu: Katıldığı festivallerde hem eleştirmenlerin hem seyircinin beğenisini kazanan Aşkın (500) Günü, adından da anlaşılacağı üzere bir aşkın 500 gününü anlatıyor. Los Angeles’ta bir tebrik kartı şirketinde çalışmakta olan Tom Hansen (Joseph Gordon-Levitt) patronunun yeni asistanı Summer Finn’e (Zooey Deschanel) âşık olur. İkili arasında duygusal bir çekim yaşanır ancak Summer aşka inanmadığı için bu çekim ilişkisel bir boyut kazanmaz.

Film Hakkında Not: Aşkın (500) Günü en romantik filmler listesi içindeki sıra dışı filmlerden biri. Çünkü hem filmin toplamında anlatılmak istenen şey hem de kullanan kurgu biçimi çoğu romantik filmden farklı. Kullanılan kurgu biçimini “doğrusal olmayan bir kurguda, Tom’un Summer’a âşık olduğu 500 günden çeşitli kesitlerin seyirciye aktarılması” olarak özetleyebilirim. Ama anlatılmak istenen şeyin ne olduğuna filmi izleyip sizin karar vermeniz daha doğru olur. (Belki de bambaşka şeyler çıkarmış olacağız filmden.)

19. Tiffany’de Kahvaltı/Breakfast at Tiffany’s

Breakfast at Tiffany's Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Tiffany’de Kahvaltı

IMDB Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1961
Süre: 1 saat 55 dakika

Tiffany’de Kahvaltı Filminin Konusu: Genç bir yazar olan Paul Varjak (George Peppard) New York’ta bir apartman dairesine taşınır. Burada, üst kat komşusu Holly Golightly’nin (Audrey Hepburn) sıra dışı halleri onda ilgi uyandırır. Holly erkeklerle çıkar ilişkileri kuran, bir insana bağlanmaktan ve bir yere yerleşmekten kaçınan başına buyruk bir kadındır. Ancak Paul’la baş başa kaldıklarında naif ve duygusal bir yapıya bürünmesi, ikili arasında farklı türde bir yakınlaşmanın başlamasını sağlayacaktır.

Kişisel Düşünce Notu: Breakfast at Tiffany’s, Audrey Hepburn’ün olağanüstü zarafetiyle salındığı, çok eğlenceli bir romantik komedi filmi ve ruhuna kasvet çökenler için muazzam bir rahatlama yöntemi.

18. Cesaretin Var mı Aşka?/Jeux D’enfants

Jeux D'enfants (Cesaretin Var mı Aşka) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Cesaretin Var mı Aşka?

IMDB Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2003
Süre: 1 saat 33 dakika

Cesaret Var mı Aşka Filminin Konusu: Sophie (Marion Cotillard) ve Julien (Guillaume Canet) zor zamanlar geçirmekte olan iki çocuktur. Maddi durumu pek iyi olmayan göçmen bir ailenin çocuğu olan Sophie, okulda sık sık arkadaşlarının alayına maruz kalır. Julien’in böyle bir sorunu yoktur; hayat standartları gayet yüksektir; ancak o da çocuk yaşta, insanın yetişkinken bile üstesinden gelmekte zorlanacağı bir acıyla mücadele etmektedir. Julien’in annesi kanser hastasıdır ve kısa zaman içinde hayatını kaybedecektir. Aynı okula giden Sophie ve Julien, hayatlarının bu zor zamanlarını daha kolay atlatabilmek için cesaret üzerine kurulu bir oyun oynamaya başlarlar. Birlikte oyun oynamak onların arkadaşlıklarını ilerletir. Ancak aradan yıllar geçip Sophie güzel bir kadın, Julien çekici bir adam olduğunda, bu oyun artık eskisi kadar masum devam etmeyecektir.

Kişisel Düşünce Notu: Cesaretin Var mı Aşka müthiş bir hayal gücüyle yoğurulmuş, su gibi akıp giden, heyecanlı bir aşk filmi; aynı zamanda Fransız sinemasının dekor, renk, mimari yönünden kurduğu zarif estetik biçiminin de mükemmel bir örneği. Filmin estetik yönünden özellikle -bir diğer Fransız filmi olan- Amelie‘ye benzediği söyleyebiliriz. Cesaretin Var mı Aşka ve Amelie‘den birini izleyip beğenen muhtemelen diğerini de beğenecektir.

17. Zamanda Aşk/About Time

About Time (Zamanda Aşk) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Zamanda Aşk

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2013
Süre: 2 saat 3 dakika

Zamanda Aşk Filminin Konusu: Tim Lake (Domhnall Gleeson) 21. yaş gününde, ailesinin erkeklerinin geçmişlerinde yaşadıkları anlara geri dönebilmelerini sağlayan bir özel gücü olduğunu öğrenir. Babası (Bill Nighy) Tim’e bunu açıklamak için oğlunun 21 yaşına girmesini beklemiştir. Çünkü bu gücü doğru kullanabilmesi için belli bir olgunluğa erişmiş olması gerekmektedir. Bir nevi zaman yolculuğu yapabileceğini öğrenen Tim, bu fırsatı nasıl kullanması gerektiğini düşünür ve sonunda özel gücünü hayatının aşkını bulmak için kullanmaya karar verir.

Kişisel Düşünce Notu: Nahif, sürükleyici, duygu dolu bir hikâye… Çıkış noktası gerçeküstü bir duruma dayansa da, hikâyenin tamamı oldukça gerçekçi ayrıntılarla çatılıyor.

16. Kefaret/Atonement

Atonement (Kefaret) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Kefaret

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2007
Süre: 2 saat 3 dakika

Kefaret Filminin Konusu: On üç yaşındaki Briony Tallis (Saoirse Ronan), hikâyeler yazmayı seven hayalperest bir genç kızdır. İlk oyununu yazdığı gün, ablası Cecilia’nın (Keira Knightley) kâhyalarının oğlu Robbie Turner (James McAvoy) ile bir yakınlaşma içinde olduğunu fark eder. İçinde cinsellik de bulunan bu yakınlaşmayı anlamlandıramayan Briony, çocukluğundan beri tanıdığı Robbie’nin bir sapık olduğunu düşünmeye başlar. Genç kızın hayal gücü ona oyunlar oynamaya devam eder ve bu durum Cecilia ile Robbie için ağır sonuçlar doğurur.

Kişisel Düşünce Notu: İnsanın içini burkan, hüzünlü bir film Kefaret. İyi bir hikâyesi, iyi bir yönetmeni ve iyi oyuncuları var. İzledikten sonra uzun süre etkisinde kalıyor insan; hayatı, kaderi ve bir insanın mutsuzluğunda en çok payı neyin, kimin üstlendiğini sorguluyor.

15. Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi/The Curious Case of Benjamin Button

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2008
Süre: 2 saat 46 dakika

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi Filminin Konusu: Çoğumuzun bildiği üzere -çünkü filmin konusu bir dönem hayli gündem yaratmıştı- Benjamin Button’ın hikâyesi, zamanın tersten işlemesi fikrine dayanıyor. Benjamin (Brad Pitt) bebek olarak doğup yaşlanmaya doğruya ilerleyen olağan hayat akışının tersine yaşlılıktan ufacık kalmış bir adam olarak dünyaya gelir ve yıllar geçtikçe gençleşmeye başlar. Sonra bir gün Benjamin, Daisy Fuller (Cate Blanchett) isimli bir kadına aşık olur ancak Benjamin gitgide gençleşirken Daisy’nin zamanın akışına uygun olarak yaşlanması ikilinin birlikte normal bir hayat sürdürmesini imkânsız kılar.

14. Jules & Jim

Jules & Jim (Unutulmayan Sevgili) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Jules & Jim

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1962
Süre: 1 saat 45 dakika

Jules & Jim Filminin Konusu: Sanata ve kültüre meraklı iki entelektüel; Jules (Oskar Werner) ve Jim (Henri Serre) Paris’te hayatın tadını çıkarmakta olan iki yakın arkadaştır. Birbirleriyle hayli ortak noktaları bulunan genç adamlar günlerini sosyal yaşam ve sanatla iç içe geçirirler. Bir gün ikili, çok değerli bir heykeli görmeye gitmeye karar verir. Bu heykel, sakin ve mağrur bir gülümsemeye sahip, yüzü ifade yüklü bir kadın heykelidir. İkili uzun uzun eseri seyreder… Günün sonunda ikisi de heykelin yüzündeki ifadeye hayran kalmıştır. Bir süre sonra karşılarına birebir bu heykelin yüz ifadesine sahip bir kadın çıkar. Bu kadın Jules ve Jim’in hayatlarında önemli bir rol oynayacaktır.

Kişisel Düşünce Notu: Kalabalık bir aşk hikâyesi. Alışık olduğumuz davranış biçimlerinden farklı olarak insanlar kendi şeytanlarıyla boğuşurken birbirlerini kırıp dökmüyor. Bir erkek bir erkeği kıskansa da hâlâ onunla dost kalabiliyor. Duyguların özgürlüğü tüm “ben” meselelerinden önde tutuluyor.

13. Aşk ve Gurur/Pride & Prejudice

Pride & Prejudice (Aşk ve Gurur) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Aşk ve Gurur

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2005
Süre: 2 saat 9 dakika

Aşk ve Gurur Filminin Konusu: Bennetlar, Bay ve Bayan Bennet ve onların kızları Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia’dan oluşan orta halli bir ailedir. O dönem (18. yüzyılın sonları) İngiltere yasaları, kız çocuklarına miras hakkı vermediği için Bay Bennet öldüğünde sahip oldukları her şey Bay Bennet’in kuzeni Bay Collins’e kalacaktır. Bu yüzden Bennetlar kızlarının gelecekleri hakkında endişe duyarlar. Özellikle Bayan Bennet, kocası ölmeden önce kızlarına iyi birer evlilik yaptırmaya kararlıdır. Bennetların yaşamı bu tip endişelerle devam ederken yaşadıkları yere zengin bekâr Charles Bingley taşınır. Bingley, yanında arkadaşı Bay Darcy’i de getirmiştir. Darcy görünüşte çok gururlu, kibirli bir adamdır. Bennetların en büyük ikinci kızı Elizabeth , Bay Darcy’den onunla tanıştığı andan itibaren nefret eder. Bennetların büyük kızı Jane ise gönlünü çoktan Charles Bingley’e kaptırmıştır.

Kişisel Düşünce Notu: Jane Austen’ın romanından sinemaya uyarlanan Aşk ve Gurur, romanı kadar iyi olmayı başarabilen ender filmlerden. Senaryoda kitaba bağlı kalınmış olunması Jane Austen’ın keskin zekâsını filme de yansıtıyor ve böylece ortaya ne söylediği belli olan, derli toplu bir hikâye çıkmış oluyor.

12. Titanik/Titanic

Titanic (Titanik) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Titanik

IMDB Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1997
Süre: 3 saat 14 dakika

Titanik Filminin Konusu: Zengin bir iş insanının oğlu ile nişanlı olan Rose (Kate Winslet) ve başına buyruk, özgür bir ressam olan Jack (Leonardo DiCaprio) Titanic adlı gemide, ilginç bir biçimde tanışırlar. Nişanlılığından dolayı mutsuz  hisseden Rose gemiden atlayarak intihar etmek istemiş ancak Jack genç kadının girişimini fark ederek onu durdurmayı başarmıştır. Tanışmalarını sağlayan bu trajik olay onları birbirlerine de yakınlaştırır. Jack ve Rose, Titanic‘in okyanusta yol aldığı dört gün boyunca dolu dizgin aşk yaşarlar. Birlikte yasaklara karşı gelir, hayatlarının en romantik ve eğlenceli anlarını paylaşırlar. Ancak tüm bu mutluluğun ardından korkunç bir trajedi onları beklemektedir.

Kişisel Düşünce Notu: Titanik, çok özel bir film. Tüm dünyanın kabul ettiği üzere bir başyapıt. Yayınlandığı zaman on dört dalda Oscar’a aday gösterilip bunlardan on birini kazandığında, gelmiş geçmiş en iyi aşk filmleri arasındaki yerini çoktan almıştı.

11. Serseri Âşıklar/À Bout de Souffle

En romantik filmler listesi
En Romantik Filmler Listesi – Serseri Âşıklar

IMDB Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1960
Süre: 1 saat 30 dakika

Serseri Âşıklar Filminin Konusu: Paris, Champs Elysées’de New York Herald Tribune gazetesi için çalışan Patricia (Jean Seberg) ile bir kanun kaçağı olan Michel Poiccard’ın (Jean-Paul Belmando) ilişkisini anlatan Serseri Âşıklar, Fransız Yeni Dalga akımının ilk örneklerindendir. Ünlü senarist ve yönetmen François Truffaut bu filmin senaryosunu bir gazete haberinden yola çıkarak geliştirmiş ve meslektaşı Jean-Luc Godard ile paylaşarak 400 Darbe (Les Quatre Cent Coups) filmiyle öncülük ettiği Yeni Dalga akımının örneklerinin çoğalmasına aracılık etmiştir.

10. Makas Eller/Edward Scissorhands

Edward Scissorhands (Makas Eller) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Makas Eller

IMDB Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1990
Süre: 1 saat 45 dakika

Makas Eller Filminin Konusu: Yaşlı bir kadın, torununa Edward adlı genç bir adamın hikâyesini anlatır. Hikâyeye göre Edward, yapay olarak yaratılmış bir insandır ve mucidi ani bir kalp krizi sonucu ölünce ellerinin yapımı yarım kalmıştır. İç içe geçmiş makaslara benzeyen tuhaf biçimdeki elleri yüzünden toplumdan soyutlanmış bir şekilde yaşayan Edward, günün birinde Peg Boggs (Dianne Wiest) isimli iyi kalpli, nazik bir kadına rastlar. Bu kadın Edward’ın yardıma ihtiyacı olduğunu anlayıp onu evine getirir ve ardından Edward’ın Peg’in kızı Kim’e (Winona Ryder) âşık olmasıyla olaylar gelişmeye başlar.

Kişisel Düşünce Notu: Filmde Johnny Depp ve Winona Ryder arasındaki kimya muhteşem. İkili zaten 90’larda büyük aşk yaşamış hatta Johnny Depp koluna “Daima Winona” anlamına gelen “Winona Forever” dövmesi yaptırmıştı. Sonra bir gün bu aşk sona erdi ama geriye her zaman iki âşık olacakları Makas Eller filmi kaldı.

9. Güzel ve Çirkin/Beauty and the Beast

Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Güzel ve Çirkin

IMDB Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1991
Süre: 1 saat 24 dakika

Güzel ve Çirkin Filminin Konusu: Genç bir prens, kapısına gelen bir dilencinin kalacak yer isteğini geri çevirince dilenci tarafından lanetlenerek çirkin bir yaratığa dönüştürülür. Dilenci, ona kaba davranan prense bir ders vermek için bu lanetin yalnızca sevmek ve sevilmeyi öğrenmekle bozulabileceğini söylemiştir. Prensin laneti bozmak için yirmi beş yaşına dek vakti vardır ancak o görüntüsünden memnun olmadığı için şatosundan dışarı asla adım atmaz. Fakat bir gün şans adeta prensin ayağına gelir ve Belle isimli genç ve güzel bir kadının tesadüf eseri prensin şatosuna girmesiyle hikâye akmaya başlar.

Film Hakkında Not: Fransız yazar Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont’un 1740 yılında yayımlanan aynı adlı masalından uyarlanan Güzel ve Çirkin en romantik filmler listesi içindeki her yaştan seyircinin izlemesine uygun iki filmden biri (Diğeri için bkz: Prenses Gelin).

8. Âşıklar Şehri/La La Land

Âşıklar Şehri
En Romantik Filmler Listesi – Âşıklar Şehri

IMDB Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2016
Süre: 2 saat 8 dakika

Âşıklar Şehri Filminin Konusu: Büyük hayalleri olan iki genç; Mia (Emma Stone) ve Sebastian’ın (Ryan Gosling) yolları ikisinin de mücadele etmekten yorulduğu bir akşam vakti Los Angeles’ta kesişir. Mia başarılı bir oyuncu olmak için çabalarken kötü talihin bir türlü onun yakasını bırakmamasından usanmış, Sebastian ise kendi idealleri ile gerçekliğin koşulları arasında sıkışıp kalmıştır. İki genç, hayalperest kalplerinden tutkulu bir aşk devşirirler. Bu sırada zaman onları, birbirlerine mi yoksa hayallerine mi daha çok bağlı oldukları konusunda sınamaya hazırlanmaktadır.

7. Gün Doğmadan/Before Sunrise

Before Sunrise (Gün Doğmadan) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Gün Doğmadan

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1995
Süre: 1 saat 41 dakika

Gün Doğmadan Filminin Konusu: Celine (Julie Delpy) ve Jesse (Ethan Hawke) Avrupa’da yaptıkları bir tren yolculuğu sırasında tanışırlar. Celine akıllı, kültürlü, güzel bir Fransız; Jesse ise zeki, eğlenceli, yakışıklı bir Amerikalı’dır. İkili arasında sohbet etmelerini sağlayacak ortaklıklar bulunur. Bu sohbeti sürdürense, yeni tartışmalara girecek farklılıklarının da mevcut olmasıdır. Yolculuk esnasında muhabbet ilerledikçe ilerler. Jesse ineceği durağa geldiğinde Celine’e ertesi sabah uçağa binip Amerika’ya gideceğini, bir otele verecek parası olmadığı için bütün geceyi Viyana sokaklarında dolaşarak geçireceğini söyler ve onu da bu geziye katılmaya davet eder. Celine, Jesse ile birlikte trenden iner ve ikili hayatlarının en romantik gecesine başlar.

Film Hakkında Not: Gün Doğmadan‘ı izleyip beğenmediğini söyleyen tek bir kişiye rastlamadım bugüne dek. Bence kesinlikle zamanımızın en romantik aşk hikâyelerinden biri. Bu arada filmdeki hikâyenin devamının anlatıldığı Gün Batmadan (Before Sunset – IMDB Puanı: 8,1) ve Gece Yarısı Olmadan (Before Midnight – IMDB Puanı: 7,9) filmlerinin de en romantik filmler listesi içinde sayılabileceğini düşünüyorum ama Gün Doğmadan‘ın finalini açık etmemek için onları listeye eklemedim. Aklınızda bulunsun; bu filmi izledikten sonra seriye yukarıda isimlerini verdiğim devam filmleriyle devam edebilirsiniz. -Ki mutlaka devam etmek isteyeceksiniz.-

6. Roma Tatili/Roman Holiday

Roman Holiday (Roma Tatili) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Roma Tatili

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1953
Süre: 1 saat 58 dakika

Roma Tatili Filminin Konusu: Prenses Ann (Audrey Hepburn) görev icabı katılmak zorunda kaldığı resmi davetlerden sıkılmış artık biraz kendi başına vakit geçirmek istemektedir. Etrafını kuşatan resmiyet nedeniyle bir türlü genç olduğunu hissedemeyen prenses bir gece yarısı, Roma’da kaldığı elçilik sarayından kaçar. O gece Roma sokaklarında gönlünce dolaşır ve bir bankta uyuyakalır. Sabah olduğunda gazeteci Joe Bradley (Gregory Peck) bankta uyuyan genç kadını görüp onun bir sarhoş olduğunu düşünür. Oysa genç kadın, patronunun Joe’yu röportaj yapmakla görevlendirdiği prensesin ta kendisidir.

Kişisel Düşünce Notu: Audrey Hepburn’ün tüm güzelliğiyle filmin estetik ihtiyacını tek başına karşıladığı Roma Tatili‘ne bir de Roma sokaklarının romantik esintisi eklenince ortaya tekrar tekrar izlemek isteyeceğimiz bir film çıkıyor.

5. Prenses Gelin/The Princess Bride

The Princess Bride Prenses Gelin) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Prenses Gelin

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1987
Süre: 1 saat 38 dakika

Prenses Gelin Filminin Konusu:  The Princess Bride, Florin adlı hayali ülkede yaşamakta olan Buttercup (Robin Wright) ile Westley (Cary Elwes) arasındaki aşk hikâyesini konu alır. Âşık olduğu Buttercup’ın yaşadığı çiftlikte çalışan Westley, kendilerine güzel bir gelecek kurabilmek için para kazanmaya, uzaklara gider. Buttercup, Westley’nin çalıştığı gemideki herkesin korsanlar tarafından öldürüldüğü haberini alınca kahrolur; yaşamına hayattan hiçbir şey beklemeyen bir kadın olarak devam eder. Bu sırada Florin ülkesinin prensi Buttercup ile evlenmeye karar verir; Buttercup’ı, yaşamında daha bir yığın macera beklemektedir.

4. Şekerpare

Şekerpare Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Şekerpare

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1983
Süre: 1 saat 30 dakika

Şekerpare Filminin Konusu: Dürüst ve güvenilir bir adam olan Bekçi Cumali (İlyas Salman) normalde övgü toplaması lazım gelen bu özelliklerinden dolayı çalıştığı yerden sürülür. Cumali’nin doğrucu biri olması, birlikte çalıştığı insanların dolambaçlı işler çevirmesine engel oluşturmuştur. Yeni geldiği karakolda da bu durum değişmez. Komiser Ziver (Şener Şen) doğrucu Cumali yüzünden haraç toplamakta zorluk yaşamaya başlar. Ziver’in yaşadığı bir diğer zorluk da evindedir; yanında çalışan Peyker’i (Ayşen Gruda) hamile bırakmış, şimdi onu kiminle evlendireceğini düşünmektedir. Derken aklına Peyker’le Cumali’yi evlendirmek gelir; ancak Cumali’nin genelevde çalışan Şekerpare’yle (Yaprak Özdemiroğlu) tanışması Ziver’in bütün planlarını altüst edecektir.

Kişisel Düşünce Notu: Televizyonda her rastladığımda yüzümde kocaman bir gülümsemenin peyda olduğu bu yerli romantik komediyi en romantik filmler listesi içine eklemeden geçmek istemedim. (Her ne kadar romantik film denildiğinde akla ilk gelecek yapımlardan biri olmasa da.) Çünkü yazının en başında bahsettiğim “ferah duygular verme” niteliği bu filmde fazlasıyla mevcut. Şekerpare gerek anlattığı acı/tatlı hikâyesi, gerek sunduğu atmosferle bence gelmiş geçmiş en iyi yerli romantik komedi filmlerden biri.

3. Amélie

Amélie Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Amélie

IMDB Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2001
Süre: 2 saat 2 dakika

Amélie Filminin Konusu: Amélie (Audrey Tautou), doktor babasının (Rufus) ona koyduğu yanlış teşhis sonucu yaşıtlarından uzakta eğitim almak zorunda kalmış, utangaç, kendi içine kapanık, hayalperest bir çocuktur. Annesi, kiliseden atlayan bir kadının üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybedip, babası da annesinin ölümüyle birlikte kendi içine gömülünce hayatta büsbütün yalnız kalır. Bu yüzden kendi kendine oyunlar oynamaya başlar ve hayal dünyası gittikçe gelişir. Amélie yıllar sonra yetişkin bir kadın olduğunda da hayalci ve kendiyle mutlu olabilen biri olmaya devam eder. Derken bir gün karşısına onun gibi hayatı tüm ayrıntılarıyla kavrayıp değerlendiren bir adam çıkar ve Amélie’nin küçük şeylerden aldığı zevklerin yanına büyük heyecanlar da eklenir.

Film Hakkında Not: İçinden Paris, yağmur, kahküllü küt saç, kırmızı puantiyeli şemsiye ve tarçınlı sıcak şarap geçen bir film nasıl harika olmaz ki!

2. Sevmek Zamanı

Sevmek Zamanı Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Sevmek Zamanı

IMDB Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1965
Süre: 1 saat 29 dakika

Sevmek Zamanı Filminin Konusu: Adada boyacılık yapan Halil (Müşfik Kenter),çalışmak için gittiği köşkün duvarında gördüğü bir kadın resmine âşık olur. Halil resimden çok etkilenir ve her gün gidip resmi seyretmeye başlar. Bir süre sonra resimdeki kadın Meral (Sema Özcan) Halil’i resmini seyrederken yakalar ve kendisine tutkuyla bağlı olduğunu düşündüğü bu genç adama karşılık vermek ister. Ancak Meral bu duygu ve düşüncülerini paylaştığında Halil onu “Ben sana değil, resmine âşığım,” diyerek reddeder.

Kişisel Düşünce Notu: Sevmek Zamanı yayınladığı dönemin çok ilerisinde bir Türk filmi. Gerek görsel estetiği, gerek değindiği konuyu ele alış biçimiyle sinema sanatının hakkını fazlasıyla veriyor ve türüne dair hazırlanan hemen her yerli en romantik filmler listesi benzeri yazılarda gelmiş geçmiş en iyi aşk filmleri arasında gösteriliyor.

1. Casablanca

Casablanca (Kazablanka) Filmi
En Romantik Filmler Listesi – Casablanca

IMDB Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1942
Süre: 1 saat 42 dakika

Casablanca Filminin Konusu: II. Dünya Savaşı sırasında, Avrupa, Hitler tehdidiyle sarsılmaktadır. Hitler’den kaçan Avrupalılar Fas’ın Kazablanka şehrine sığınmışlardır. Buraya sığınanlardan biri de, Alman toplama kampından kaçan Victor Laszlo’dur (Paul Henreid). Victor, karısı Ilsa (Ingrid Bergman) ile birlikte Kazablanka’dan Lizbon’a, oradan da ABD’ye iltica etmek ister. Fakat çiftin ülkeden çıkabilmesi, Ilsa’nın bir zamanlar büyük aşk yaşadığı, şimdilerde Kazablanka’nın en meşhur gece kulübünü işletmekte olan Rick’in (Humphrey Bogart) onlara yardım etmesine bağlıdır.

Film Hakkında Not: Casablanca tam anlamıyla bir aşk filmi klasiği. Eğer varsa, siyah beyaz karşı filmlere karşı ön yargınızı yıkacağından emin olarak izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir