En güzel kısa filmler listesi
Bir Paydada Buluşan Filmler

En Güzel Kısa Filmler Listesi – Bir Çırpıda İzleyeceğiniz 22 Kısa Film!

En güzel kısa filmler listesi içinde komedi, romantik, gerilim, dram vb. türlerde Türkçe altyazılı kısa filmler bulabilirsiniz. Listeyi hazırlarken konu ve tür çeşitliliğini geniş tutmaya çalıştım. Filmlerin konuları, yapım yılları ve süreleri açıklama kısmında yazıyor. Sizin de en güzel kısa filmler listesi içinde mutlaka yer almalı diye düşündüğünüz kısa filmler varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz. İyi seyirler.

En Güzel Kısa Filmler Listesi

1. Curfew

Yapım Yılı: 2012
Süre: 19 dakika

Filmin Konusu: Kan revan içinde bir adam, bileklerini kesmiş uzandığı küvette ölümü beklerken evinin telefonu ısrarla çalmaya başlar… Adam aramayı cevaplar… telefonun diğer ucunda yıllardır görüşmediği kız kardeşi vardır.

Kişisel Düşünce Notu: Çok güzel bir film. Yaşamın bazı değişmez kurallarını -neler olduğunu söylemeyeceğim- biraz hüzünlü, biraz eğlenceli bir dille usul usul hikâyeleştiriyor. Filmdeki karakterler ile 19 dakika içinde sanki onları yıllardır tanıyormuşum gibi derin bir bağ kurdum. Curfew kesinlikle bu zamana dek izlediğim en iyi kısa filmler arasında. Ayrıca ödüllü kısa filmler izlemeyi sevenler için de mükemmel bir seçenek, zira film 85. Akademi Ödülleri’nde En İyi Canlı Aksiyon Kısa Filmi Oscar’ını kazanmış.

2. El Vendedor de Humo

Yapım Yılı: 2012
Süre: 6 dakika

Filmin Konusu: Kendisini “duman satıcısı” olarak tanıtan bir sihirbaz küçük bir kasabaya gelir ve yaptığı sihirlerle kasaba sakinlerinin yaşamlarını değiştirir.

Kişisel Düşünce Notu: İspanya çıkışlı bu kısa film animasyon türünde son derece sevimli, hoş bir yapım. Bittiğinde insanın yüzünde içten bir tebessüm bırakıyor. Keşke bir gün bizim yaşadığımız kasabaya da böyle ellerinde mor dumanlar uçuşan bir sihirbaz gelse, bir gün için bile olsa aramızda dolaşsa, mucizelerin gerçek olduğuna inandırsa, diye düşündürüyor.

3. Room 8

Yapım Yılı: 2013
Süre: 5 dakika 34 saniye

Filmin Konusu: Bir mahkûm, yeni girdiği hapishanede büyülü bir kutu keşfeder ve hapisten kurtulabilmek için bu kutunun gücüne başvurur.

Not: 2013 yılında BAFTA (İngiliz Sinema ve Televizyon Akademisi) tarafından En İyi Kısa Film seçilen Room 8, ödüllü kısa filmler izlemeyi sevenler için ilgi çekici bir seçenek. Film, içinde yoruma ve anlamlandırılmaya müsait pek çok etkileyici metafor barındırıyor. Kolayca anlaşılacağı gibi adındaki 8 de filmin ana temasını oluşturan sonsuzluk kavramını simgeliyor.

-Videoda Türkçe alt yazı seçeneği mevcut. Ayarlar kısmından açabilirsiniz.

4. Two & Two/2+2=5

Yapım Yılı: 2011
Süre: 7 dakika

Filmin Konusu: Bir grup öğrenci, sınıflarında sıradaki dersin başlamasını beklerken okul hoparlörlerinden o gün derslerde bir değişik yapılacağı duyurusu yükselir. Daha sonra dersin öğretmeni gayet ciddi bir tavırla sınıfa arkasını döner ve tahtaya 2+2=5 yazar. Okul yönetimi bundan böyle öğrencilerin 2+2’nin sonucunun 5 olduğunu kabul etmesini beklemektedir.

Kişisel Düşünce Notu: İşte gerçek hayatta da tam olarak böyle oluyor, diyeceğiniz bir hikâye. Zorbalığın doğruları yanlışa, yanlışları doğruya nasıl çevirdiği, en güzel kısa filmler listesi içindeki bence en dolu dolu söyleme sahip bu kısa filmde son derece açık ve çarpıcı bir biçimde anlatılıyor.

5. Piper

https://vimeo.com/248967449

Yapım Yılı: 2016
Süre: 6 dakika

Filmin Konusu: Bir anne kuş, çocuğuna kendi başına yiyecek bulmayı öğretmeye çalışır. Yavru kuş bu eğitim sürecinde, türlü zorluklara göğüs germek zorunda kalacaktır.

Not: Pixar yapımı bu kısa film animasyon türünde, her yaştan seyircinin beğenisini kazanabilecek bir yapım. Hatta daha açık bir deyişle en güzel kısa filmler listesi içinde yer alan çocukların da izlemesine uygun üç filmden biri. (Diğer ikisi için 7 ve 8 numaradaki filmlere bakın.)

6. Paperman

https://vimeo.com/162709769

Yapım Yılı: 2012
Süre: 6 dakika 34 saniye

Filmin Konusu: Bir ofis çalışanı hayalindeki kızla tanışır ve kısa süre sonra yeniden karşılaştıklarında kızın dikkatini çekebilmek için bir kağıt uçak filosu kullanır.

Aşırı Duygusal Kişisel Düşünce Notu: İnsan ruhunun gri duvarlı odalarda beyaz gömleklerin altında çürümeye değil, mavi gökyüzü altında beyaz sayfaların kanatlarında havalanmaya ihtiyacı var…

7. Lucky You

Yapım Yılı: 2014
Süre: 3 dakika 40 saniye

Filmin Konusu: Birine göre güneşli diğerine göre yağmurlu bir günde, bir şanslı kadın ve bir şanssız erkek hayatın kıyısında karşılaşıp birlikte akmaya başlarlar.

Kişisel Düşünce Notu: Lucky You yaratıcı, samimi, çok tatlı bir film. En güzel kısa filmler listesi içinde yer alan filmlerden muhtemelen en romantik olanı.  🙂

8. Snack Attack

Yapım Yılı: 2012
Süre: 4 dakika 40 saniye

Filmin Konusu: Trene binmeyi bekleyen yaşlı bir kadın yeni aldığı kurabiyeleri yemek için hevesle banka kurulur, ancak bankta yanında oturan genç adam kurabiyeleri birlikte yemek isteyince kadının bütün keyfi kaçar.

Kişisel Düşünce Notu: Son derece eğlenceli bir kısa film. Böyle basit ve yaratıcı fikirlerle karşılaşmaya bayılıyorum. Başkalarının zekâ parıltısı ile yüzünü yıkadığında insanın kendisi de aydınlanıyor çünkü.

9. The Gunfighter

Yapım Yılı: 2014
Süre: 9 dakika

Filmin Konusu: Bir kovboy soluklanmak üzere bir bara girer ve nereden geldiğini bilmediği bir ses duymaya başlar…

Kişisel Düşünce Notu: Bu kadar iyi kısa filmlerin yapıldığını bilseydim çok daha önceden kısa film izlemeye başlar ve şimdiye dek çoktan en güzel kısa filmler listesi benzeri yazılar hazırlamış olurdum. The Gunfighter gerçekten müthiş bir kısa filmmiş! 9 dakika içinde iki saatlik bir uzun metraj film izlemişim gibi bir çeşit hikâye doygunluğuna ulaşmamı sağladı. Bu durumda; eğer uzun metraj filmlerin roman, kısa filmlerin öykü ile benzeştiğini varsayarsak Julio Cortázar’ın şu sözünün tam mânâsıyla açıklığa kavuştuğunu söyleyebiliriz: Roman hep sayıyla kazanır, oysa öykünün bu maçı nakavtla alması gerekir.

10. H.B.

Yapım Yılı: 2017
Süre: 1 dakika

Filmin Konusu: Karı-koca ve çocukları yaşadıkları mahallede olağanüstü hal sirenleri çalmaya başlayınca evlerinin altındaki sığınağa yönelirler. Ardından olaylar gelişir. (Filmde oldukça kısa bir diyalog mevcut. Videoda Türkçe alt yazı seçeneği yok ancak ayarlardan İngilizce alt yazıyı açabilirsiniz. Ya da buna bile ihtiyaç duymayabilirsiniz. Çünkü kurulan birkaç kısa cümlede neyden söz edildiği karakterlerin vücut dilinden kolayca anlaşılıyor.)

Kişisel Düşünce Notu: tumzamanlarineniyifilmleri.com ‘un Twitter hesabında sık sık böyle 1 dakikalık kısa filmler paylaşıyorum. Ama en güzel kısa filmler listesi içinde bu filmlerden sadece bir tanesine yer verdim; o da gerçekten en güzel olanı! 1 dakika içinde ancak bu kadar vurucu ve şaşırtıcı bir hikâye anlatılabilir. Müthiş!

11. Madame Tutli-Putli

Yapım Yılı: 2007
Süre: 17 dakika

Filmin Konusu: Yalnız, tükenmiş melankolik bir kadın olan Madame Tutli-Putli seyahat ettiği trende bir takım gizemli olaylara şahit olur.

Kişisel Düşünce Notu: Başında şapka, şapkasının kenarında kırmızı gül ve kuş tüyleri, boynunda inci kolye, ellerinde beyaz eldivenler… Gözlerinde çocuksu bir hüzün. Ve bedeni kırılgan, naif, hassas. Yaşamında büyük acılar çekmiş olduğu her halinden belli.

Bu filmi ara sıra açar izlerim ve hikâyesinden çok kahramanının şahaneliğine odaklanırım. Madame Tutli-Putli hikâyesini kılığında kıyafetinde taşıyan harika bir kadın!

12. Valgaften

Yapım Yılı: 1998
Süre: 11 dakika

Filmin Konusu: Akşamüstü arkadaşlarıyla barda otururken o günün seçim günü olduğunu hatırlayan bir adam sandıklar kapanmadan oy kullanabilmek için aceleyle taksiye binip yola koyulur.

Not: En güzel kısa filmler listesi içinde yer alan en şaşırtıcı film bu olabilir. Konu olarak değil, karşılaştığımız ögeler bakımından. Zira ırkçılığı pek çok farklı yönden ele alan Danimarka yapımı bu filmde -çok başarılı bir şekilde işliyor konusunu- bol bol Türkiye muhabbeti geçiyor, Türk bir karaktere yer veriliyor -tamam bunlara az çok alışığız- ve… ve… film biterken arka fonda uzun uzun Ankaralı Turgut çalıyor. (İşte bu oldukça şaşırtıcı.)

13. J’attendrai le suivant…

Yapım Yılı: 2002
Süre: 4 dakika

Filmin Konusu: Bir adam bindiği metroda kendini tanıtıp aşkı aramakta olduğunu ilan eder ve onunla ilgilenen bir kadın varsa bir sonraki durakta inmesini ister.

Not: 2002, Fransa yapımı bu kısa film 2003 yılında En İyi Kısa Film dalında Oscar’a aday olmuş ve 2004 Avrupa Film Festivali’nde aynı dalda ödül kazanmış. Filmin çıkış noktası hayata dair oldukça ince, duygulu bir düşünce. Hikâyesinin işlenişi de son derece doğal ve gerçekçi. Fakat sonu…… İzleyiniz.

14. The Translator

https://www.youtube.com/watch?v=Da-cMSfE4Ow

Yapım Yılı: 2015
Süre: 8 dakika 30 saniye

Filmin Konusu: Amerikalı bir öğrenci olan Ben okullarına gelen Fransız kızla tanışmak ister ve bu konuşmada çevirmenlik yapması için Fransızca bilen -ve ondan hoşlanan- sınıf arkadaşı Rachel’dan ricada bulunur.

Not: Eğlenceli, seyirlik bir kısa film. Daha önce blogta çerezlik filmler listesi yapmıştım. İşte bu filmi de o türe dahil sayabiliriz.

15. Dalga 

Süre: 5 dakika

Filmin Konusu: Küçük bir kız, dedesinin doğum günü için güzel bir pasta almak ister. Ancak ninesiyle beraber kasaya gittiklerinde paraları çıkışmaz ve pastayı iade etmek zorunda kalırlar. Bu durumu fark eden bir genç adam pastayı onlar için satın alır…

Not: Abbas Kiorastami böyle filmleri “izleyiciyi duygusal olarak tahrik eden filmler” olarak tanımlıyor… Bu ve benzeri filmlerin yarattığı hissiyat için bundan daha iyi bir tanım yok sanırım. Kiorastami daha sonra konuşmasına “yönetmenin izleyiciyi esir aldığı ve kışkırttığı filmleri kesinlikle sevmiyorum” diye devam ediyor. Her ne kadar onun bu sözlerinin arkasında yatan sebepleri anlasam ve sözlerine sonuna dek katılsam da böyle filmlerin duygusal tahrikine kolayca kapılmaya devam ediyorum. Sanırım seyircinin çoğu da devam ediyor. Çünkü en güzel kısa filmler listesi içine dahil etmek konusunda kararsız kaldığım bu kısa film için Youtube’ta yalnızca 44 kişi “bunu beğenmedim” butonunu tıklamış. Filmi beğendiğini söyleyen kullanıcı sayısı ise 3 bin 500. Yani beğenenler beğenmeyenlerin yaklaşık 80 katı. Bu yüzden filmi en güzel kısa filmler listesi içine dahil etmeden geçmek istemedim.

16. Inside

Yapım Yılı: 2002
Süre: 5 dakika

Filmin Konusu: Çoklu kişilik bozukluğundan mustarip bir genç, doktorunun ısrarı üzerine kendini gerçek adını hatırlamaya zorlar… Eğer bu konuda ilerleme gösterebilirse gelecek hafta yapılacak denetimin ardından taburcu edilme şansı olacaktır.

Not: İlginç olsun diye zorlanmadan ilginç bir senaryoya sahip olabilmiş, güzel kısa film. Uzunluğu, ritmi vesaire tam kıvamında.

17. Spider

Yapım Yılı: 2007
Süre: 9 dakika

Filmin Konusu: Yaptığı şakalarla kalbini kırdığı kız arkadaşının gönlünü almak isteyen genç adam “çiçek ve çikolata” yöntemine başvurduktan sonra ortamı yumuşatmak için küçük bir şaka daha yapar…

Not: Şok edici bir kısa film. Yalnızca bir kez değil birkaç kez koltuğunuzdan zıplamanıza neden oluyor.

Bu tarz sürpriz sonlu filmler izlemeyi sevenler blogtaki Sürpriz Sonlu Filmler listesine de göz atabilirler.

18. Imagine

Yapım Yılı: 2015
Süre: 9 dakika

Filmin Konusu: Küçük bir kız, tüm dünyada yalnızca 1000 kişide görülen, tedavisi henüz keşfedilmemiş bir hastalığa yakalanır.

Not: Imagine konusundan da anlaşılacağı üzere, içinde dramatik ögeler barındıran, oldukça hüzünlü bir kısa film. (Hatta en güzel kısa filmler listesi içindeki dram yönü en ağır basan film olabilir.) 

-Videoda Türkçe alt yazı seçeneği mevcut. Ayarlar kısmından açabilirsiniz.

19. Rubai

Yapım Yılı: 2013
Süre: 11 dakika

Filmin Konusu: Küçük bir kız, Tanrı’nın varlığını sorgulamaya başlar ve bu durum çevresinde tepkiyle karşılanır.

Kişisel Düşünce Notu: Filmde savunulan görüş ayan beyan ortada ancak bence seyirci filmi inanç kavramı üzerinden değil, sorgulama alışkanlığının önemi üzerinden değerlendirmeli.

-Videoda Türkçe alt yazı seçeneği mevcut. Ayarlar kısmından açabilirsiniz.

20. Kısaca Aşk Hakkında

Süre: 5 dakika

Filmin Konusu: Bir psikopat, kaçırdığı adamı öldürmeye hazırlanırken, bu sırada onu izlemekte olan kız arkadaşı,  cinayeti kendisinin işlemesini teklif etmediği için adama trip atmaya başlar…

Kişisel Düşünce Notu: Trajediden komedi üretmeyi başarmış, sıra dışı bir kısa film.

21. The Present

Yapım Yılı: 2014
Süre: 4 dakika

Filmin Konusu: Jake zamanının çoğunu evde video oyunları oynayarak geçiren bir çocuktur. Annesi onun başka şeylerle de ilgilenmesini ister ve bunu sağlamak için oğluna, ilgisini çekeceğini bildiği bir hediye verir.

Not: Bol ödüllü kısa filmlerden. Mutlaka izleyiniz.

22. The Last Knit

Yapım Yılı: 2005
Süre: 7 dakika

Filmin Konusu: Yaşlı bir kadın örgü örmeyi saplantı haline getirir…

Not: Filmde örgü örmek, insan arzularını temsil ediyor. Bu bilgiyi hatıranızda tutarak filmi izlerseniz, anlatılan hikâye çok daha anlamlı gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir