Aamir Khan Filmleri
Bir Paydada Buluşan Filmler

Aamir Khan Filmleri – Ayakta Alkışlamak İsteyeceğiniz 8 Harikulade Film!

Aamir Khan filmleri ne kadar ayrı ülkeler de yaşıyor olursak olalım hepimizin derdinin aynı olduğunu gösteren, bütün insanlığı ilgilendiren filmler… Aslında aktör Hindistan özelinde görüp şahit olduğu sorunları sinemaya aktarıyor ama bunu yaparken o kadar doğru tespitlerde bulunuyor ve öyle incelikli ayrıntıları parlatıyor ki hepimiz o detayların içinde bir yerlerde kendimize rastlıyoruz. Yani bir bakıma Aamir Khan filmleri aracılığıyla tüm insanlığın dertlerine tercüman oluyor. Bunu yapabilmenin, böylesine evrensel olabilmenin sırrı ise bence yereli iyi kavramış olmakta gizli. Ve sinema aracılığıyla seyirciyle dostluk kurabilmenin sihri de elbette ki samimiyette!

Not: Aamir Khan kimdir sorusunun cevabını merak edenler buradan aktörün biyografisine ulaşabilirler.

Aamir Khan Filmleri

8. Mumbai Günlükleri/Dhobi Ghat

Aamir Khan Filmleri
Aamir Khan Filmleri – Mumbai Günlükleri

IMDB Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2010
Süre: 1 saat 40 dakika

Mumbai Günlükleri Hindistan’ın en büyük şehri olan Mumbai’de hayatlarında bazı dönüm noktaları yaşamak üzere olan, birbirleriyle yolları kesişmiş dört insanın hikâyesini anlatır.

Film o kadar duru, telaşsız bir anlatıma sahip ki final sahnesinin hemen ardından ilk iş bu çok etkileyici üslubu kimin/kimlerin yarattığına bakmak istedim (kafamın içinde alkış sesleri çınlıyordu; bravooo, bravooo…) Filmi yazan ve yöneten isim aynıymış: Kiran Rao. Amir Khan’ın eşi. Daha önce Rao’nun bir röportajına rastlayıp bu kadında çok entelektüel bir hava var diye düşünmüştüm. Yanılmamışım. Üstelik entelektüelliğini sanata dönüştürebilen bir kadınmış, bilgiden hüner doğurabilen yani. Bayıldım.

Ben kendi adıma Mumbai Günlükleri‘ni çok sevdim. Bugüne dek izlediğim Aamir Khan filmleri arasında en sakinleştirici, en yumuşacık olanıydı. Bir tek senaryodaki bazı ufak boşluklar hakkında birkaç eleştirim olabilir ama onları da hikâyenin genel niteliğinin hatrına görmezden geleceğim.

7. Secret Superstar

Aamir Khan Filmleri
Aamir Khan Filmleri – Secret Superstar

IMDB Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2017
Süre: 2 saat 30 dakika

Secret Superstar şansını kendi yaratan bir Müslüman kızın peri masalı.

Insia Malik (Zaira Wasim) altı yaşından beri gitar çalıp şarkı söyleyen bir genç kızdır. En büyük hayali sesini dünyaya duyurup herkesin takdir ettiği bir süperstar olmaktır. Genç kız bu hayalini gerçekleştirecek yeteneğe sahiptir ancak oldukça katı ve sert bir adam olan babası yüzünden hayallerine doğru bir adım atmaya yeltenemez. Bir süre sonra Insia’nın annesi ortaya parlak bir fikir atar. Eğer Insia çarşaf giyip yüzünü gizleyerek şarkı söylerse bunu bütün dünyayla paylaşmasında bir sakınca yoktur. Çünkü nasılsa kızını hiç şarkı söylerken duymamış olan babası onun sesini tanıyamayacaktır.

Diğer Aamir Khan filmleri gibi bu film de verilmek istenen bazı sosyal mesajların üstünde yükseliyor. Özellikle ataerkil aile yapısına sert eleştiriler var. Ve tabii yine diğer Aamir Khan filmleri gibi bu filmde de inanç, cesaret, kararlılık gibi bazı özgürleştirici kavramların altı çiziliyor. Eğer “hayallerinden vazgeçme” mottosuna yakınlık duyuyorsanız muhtemelen film size hitap edecektir.

6. Lagaan

Aamir Khan Filmleri
Aamir Khan Filmleri – Lagaan

IMDB Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2001
Süre: 3 saat 44 dakika

1893 yılında Hindistan’da halk bölgelere dağılmış krallarına, krallar da İngiltere kraliçesine vergi ödemektedir. Küçük bir Batı Hindistan kasabası olan Champaner’de bu vergileri, kasabanın yakınına konuşlanmış İngiliz subayı Andrew Russell (Paul Blackthorne) denetler. Andrew son derece kibirli ve küstah bir adamdır. O yıl, civardaki köylerin ne kadar zor durumda olduğunu bile bile, tamamen keyfi bir şekilde halktan her zamankinin iki katı vergi istemiştir. Durumdan haberdar olan köylüler bu vergiyi ödeyemeyeceklerini söylemek için krallarını ziyarete giderler. O sırada Andrew da kralın sarayındadır ve köylülerin vergi ödemek istemediğini öğrenince onlara bu sorunu çözmek için bir maç yapmaları teklifinde bulunur. Teklife göre, yapılacak maçı köylüler kazanırsa tüm eyaletteki vergiler üç yıllığına iptal edilecektir, ancak eğer maçı İngilizler kazanırsa o zaman köylüler her zamanki vergilerinin tam üç katını ödeyeceklerdir.

Filmin ilk yarısını maça hazırlık, ikinci yarısını ise maçın gerçekleşmesi olarak düşünebiliriz (Maç toplamda üç gün sürüyor). Lagaan izlediğim tüm Aamir Khan filmleri arasında en uzun süreli olanı. Ama akıcı dili ve eğlenceli sahneleri sayesinde filmin nasıl akıp gittiğini anlamıyorsunuz bile.

5. Kalbin Arzusu/Dil Chahta Hai

Aamir Khan Filmleri
Aamir Khan Filmleri – Kalbin Arzusu

IMDB Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2001
Süre: 3 saat 3 dakika

Dil Chahta Hai üniversiteden yeni mezun olan üç yakın arkadaşın hayatla ve aşkla tanışma sürecini konu alan, müzik ve dans dolu tam bir Bollywood filmi.

Üç saatlik filmin ilk yarısını gençlik komedisi, ikinci yarısını romantik dram olarak değerlendirebiliriz. Hatta romantik dram demek az olur, şöyle söyleyeyim; filmin ikinci yarısında Yeşilçam’dan daha Yeşilçam sahneler var. Tam dilinin ucuna gelip seviyorum diyememeler, başkalarının mutluluğu için kendi mutluluğundan feragat etmeler… Daha neler neler. Bir ara Hulusi Kentmenvari bir babamız çıkıyor ki sahneye insanın gözleri topuklarıyla poposuna vura vura koşan Hülya Koçyiğit’i bile arıyor. O derece duygusal, o derece melodramatik her şey… Ama kendi ağdalı tasvirim bir yana bunlar kötü şeyler değiller elbette. Altı üstü duygusal coşkunluk. Kendi sinemamızdan zaten aşina olduğumuz bir şey.

Bu arada film bir yandan ne kadar dramatikse öteki yandan o kadar eğlenceli. Üzerine çok çalışıldığı, her sahnesinin titizlikle çekildiği de belli oluyor. Gençlik komedilerini ve Yeşilçam duygusallığını sevenler muhtemelen filmi çok beğenecektir.

4. Peekay

Aamir Khan Filmleri
Aamir Khan Filmleri – Peekay

IMDB Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2014
Süre: 2 saat 33 dakika

Yabancı bir gezegende yaşayan Peekay (Aamir Khan) keşif yapmak amacıyla Dünya’ya gelir ve toprağa ayağını basar basmaz bir hırsızın saldırısına uğrar. Hırsız, Peekay’in onu evine geri götürecek olan kolyesini alıp kayıplara karışmıştır. Dünya kültürüne tamamen yabancı olan Peekay kendisini gasp eden hırsızı aramaya koyulur. Bu sırada başına çok ilginç olaylar gelir ve tamamen dışarıdan bakabilen gözleri sayesinde dünyadaki birçok abukluğun da farkına varmaya başlar.

Aamir Khan filmleri arasında en çok bilinip en çok sevilenlerden! Peekay değindiği konu ve verdiği mesaj ile insanlığın en büyük sorunlarından birini mercek altına alıyor. Kesinlikle en iyi Aamir Khan filmleri arasında! Mutlaka izleyiniz.

3. 3 Idiots

3 Idiots
Aamir Khan Filmleri – 3 Idiots

IMDB Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2009
Süre: 2 saat 50 dakika

Farhan (R. Madhavan), Raju (Sharman Joshi) ve Rancho (Aamir Khan) adlı üç genç Hindistan’ın en prestijli okullarından birinde üniversite hayatlarına başlarlar. Bu okulda eğitim -ülkedeki çoğu diğer okulda da olduğu gibi- ezber üzerine kuruludur. Okul hayatını hocalarının altını çizdiği cümleleri ezberleyerek değil gerçekten bir şeyler öğrenerek geçirmek isteyen Rancho söz konusu ezberci sisteme karşı savaş açar. Aynı sırada Rancho’nun ve arkadaşlarının kişisel hayatlarında yaşadıkları diğer olaylara da şahitlik ederiz.

Eğitim sistemindeki aksaklıkları ele alan 3 Idiots Aamir Khan filmleri arasında tüm dünyaca en çok bilinenlerden. Film aynı zamanda yayınlandığı yıl Hindistan’da -o zamana dek- en yüksek gişe hasılatını yapan film unvanını elde etmiş.

2. Dangal

Dangal
Aamir Khan Filmleri – Dangal

IMDB Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2016
Süre: 2 saat 41 dakika

Uzun yıllar güreşçilik yapan Mahavir Singh Phogat’ın (Aamir Khan) en büyük hayali ülkesi Hindistan’a Dünya Olimpiyatları’nda altın madalya kazandırmaktır. Mahavir kendi güreşçilik kariyeri boyunca bu dileğini gerçekleştiremeyince aynı hayali gelecekte doğacak oğlu üzerinden kurmaya devam eder. Fakat ne var ki hayat ona oğlan yerine kız çocukları verir. Mahavir artık hayallerinin asla gerçek olamayacağını düşünmeye başlar. Bu sırada kader ona bazı önemli dersler vermek üzeredir.

Bence “kader” kesinlikle feminist bir kadın! Tüm yazgınızı bi’ geçirin gözünüzün önünden. Muhtemelen siz de katılacaksınız.

1. Yerdeki Yıldızlar/Taare Zameen Par

Taare zameen par
Aamir Khan Filmleri – Taare Zameen Par

IMDB Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2007
Süre: 2 saat 45 dakika

İlkokul öğrencisi Ishaan (Darsheel Safary) üçüncü sınıfa gitmesine rağmen hâlâ okuma yazma öğrenemediği için ailesi tarafından derslerine ilgi göstermemekle suçlanır. Oysa Ishaan derslerine ilgi göstermiyor değildir, küçük çocuk ne kadar uğraşsa da harfler ve rakamlar herkesin algıladığı biçimde onun zihnine yerleşmez. Ishaan ne zaman bir harfler veya rakamlar bütünü görse çizgiler ona ders ediyormuş gibi gelir. Fakat maalesef çocuğun öğrenme biçimindeki bu farklılık ne öğretmenleri ne de ailesi tarafından anlaşılabilmiş değildir.

Müzikleri, hikâyesi, başroldeki çocuğun sevimliliği ve en önemlisi dikkat çektiği konu ile muazzam güzellikte bir film! Yerdeki Yıldızlar‘ı izleyip de sevmeyen tek bir kişiye bile rastlamadım bugüne dek. Muhakkak izleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir